Ve süre oldu! Bankalarda tam 217 milyon lira unutuldu

Zaman aşımına uğrayan hesaplar için tanınan sürenin 15 Eylül'e kadar uzatılmasına rağmen, bankalarda yine 217 milyon lira unutuldu. TMSF'ye devredilen meblağın, 2011'den bu yana en yüksek rakam olması dikkati çekti. Son 10 yıldır işlem yapılmadığı için TMSF'ye devredilen 1 milyon 44 bin hesabın çoğunluğunu bireysel hesaplar oluşturdu.

Ve süre oldu! Bankalarda tam 217 milyon lira unutuldu
Ve süre oldu! Bankalarda tam 217 milyon lira unutuldu
GİRİŞ 24.10.2020 17:11 GÜNCELLEME 24.10.2020 17:12
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin tüm çağrıları ve süre uzatımına rağmen, unutkan mudiler bankalarda son 10 yıldır işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesapta 217 milyon lirasını bıraktı.

 

 

Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğince, bankalar nezdinde hak sahipleri tarafından yapılan en son işlem, talep veya yazılı talimat tarihinden itibaren 10 yıl süreyle aranmayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar zaman aşımına uğruyor.

Zaman aşımına uğrayan hesaplar ise gelir kaydedilmek üzere TMSF'ye devrediliyor.

 

 

15 EYLÜL'E ERTELENMİŞTİ

Bu yıl itibarıyla, en son 2009'da işlem görmüş ve hak sahipleri tarafından aranmayan hesapların TMSF'ye devri gerçekleştirildi. Söz konusu devir için son tarih haziran ayının 15'i olarak belirlenmişti. Ancak Fon, tüm dünyayı etkisi altına alan yen tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle müşterilerin mağdur olmaması için bu süreyi 15 Eylül'e ertelediğini duyurmuştu.

Fonun tüm çağrılarına ve süre ötelemesine rağmen, hesaplarda yine milyonlarca lira unutuldu.

30 BİN MUDİ PARASINI ÇEKTİ

Alınan bilgiye göre, bankalar tarafından ocak ayı başından ağustos sonuna kadar zamanaşımı listeleri ilan edilirken, bu kapsamda TMSF'ye devredilen toplam hesap sayısı 1 milyon 44 bin oldu.

Bu hesapların muhtelif döviz cinsinden (TL, dolar ve avro) karşılığı da yaklaşık 217 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

TMSF’ye devredilen hesaplar bireysel ve kurumsal hesaplar olarak bir ayrıma tabi olmazken, çoğunluğunu bireysel hesaplar oluşturdu.

Bankalar tarafından ocak ayından itibaren hak sahiplerine yapılan bildirimler ve ilanlar neticesinde zamanaşımına uğrayan hesaplar için yaklaşık 30 bin mudi ise bankalara başvurarak, paralarını TMSF'ye devredilmeden önce çekti.

2011'den bu yana TMSF'ye 1 milyar 185 milyon lira devredildi

TMSF'ye, 2011-2020 döneminde, zaman aşımına uğradığı için toplam 5 milyon 418 bin hesap devredildi. Bu hesaplarda unutulan toplam tutar ise 1 milyar 185 milyon lira oldu.

Bu yıl TMSF'ye devredilen meblağın, 2011'den bu yana en yüksek rakam olması dikkati çekti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Vatan evladı 1 ay önce Şikayet Et
  10 yıl sonra borçları silinsin ozaman oda zaman aşımı olsun olmazmi olmaz çünkü işlerine gelmez yasal tefeciler başkaymış yerin dibine batsın hepsi ne yazikki türk milleti bankalara çalışıyor malesef kredi kredi halk bataklık içinde
  Cevapla
 • Çorumlu 1 ay önce Şikayet Et
  Aynısını yazçaktım tamda
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bankalar zırt pırt masaj göndermeyi biliyor gel paranı al niye demiyor kerdini 1/kaç ay ödeme bak başına neler gelir devlete bile kalsa etik bir durum değil yolda para buldum ben anlamam para benim demek le aynı şey
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Tamam işte 50 bin tl altında icra borcu olanların borçları için kullanın biraz nefes alalım şu borçlarımı bi ödesem Allah için en büyük tosunu kurban edicem
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Banka kendi hatasından dolayı kredi borcumun ödemelerinde 68 tl eksik almış arayıp haciz işlemlerinden bahsediyor. Havale eft kabul etmeyip 100 km uzaktaki şubeye gelmemi istiyor. yani demem o ki isteseler bulur verirler ama istemiyorlar.
  Cevapla
 • MİSAFİR 1 ay önce Şikayet Et
  Daha önce şirketin maaşımı yatırdığı bir bankadaki hesabımı kapatmıştım. (Kapatılan hesap silinmiyor sadece bakiye sıfırlanıyor.) Şirketin muhasebecisi bayramda kapattığım bu hesaba 1500 TL pirim yatırmış. Bir kaç sene sonra banka hesabımı kontrol ettiğimde 1260 TL para olduğunu öğrendim. O süre içinde banka 240TL hesap işletim ücreti kesmiş. Kontrol etmesen hiç işlem görmeyen paradan 1500 TL bitene kadar hesap işletim ücreti keseceklerdi herhalde.
  Cevapla
 • Angaralı 1 ay önce Şikayet Et
  Bankalara selam bile vermemek lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle