Türkiye'nin verdiği süre 1 hafta sonra doluyor! Büyük ceza kesilecek

BTK'nin, kamuoyunda "Sosyal Medya Yasası" olarak bilinen düzenleme kapsamında, sosyal ağ sağlayıcılarına "temsilcilerini belirlemeleri" için tanıdığı süre 2 Kasım'da sona erecek. Sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye'de temsilcilik açmak için 3 Kasım'da yapılacak ABD seçimlerini ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru sonucunu beklemek istedikleri belirtiliyor...

Türkiye'nin verdiği süre 1 hafta sonra doluyor! Büyük ceza kesilecek
Türkiye'nin verdiği süre 1 hafta sonra doluyor! Büyük ceza kesilecek
GİRİŞ 24.10.2020 12:04 GÜNCELLEME 24.10.2020 12:04
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen süre 2 Kasım'da sona erecek.

 

 

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, kamuoyunda "Sosyal Medya Yasası" olarak bilinen 7253 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girdi. Kanun kapsamında, yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının da Türkiye'deki temsilcilerini belirleyerek bildirmeleri gerekiyor. Bu konuda söz konusu sosyal ağ sağlayıcılarına BTK'nin 2 Ekim'de yaptığı bildirimle tanınan süre 2 Kasım'da dolacak.

Buna karşın, sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye'de temsilcilik açmak için 3 Kasım'da yapılacak ABD seçimlerinin ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesine yapılan yasaya ilişkin itiraz başvurusu sonucunu beklemek istedikleri belirtildi.

 

 

Düzenleme kapsamında Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıların, en az 1 kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirlemesi gerekiyor. Bu kişinin iletişim bilgilerine, kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek.

İLK ETAPTA 10 MİLYON LİRA İDARİ PARA CEZASI VERİLECEK

Söz konusu süre içinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse BTK Başkanı tarafından Türkiye'de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90'a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine müracaat edebilecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, yaklaşık 5 ay sonra dahi Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen cezaların yüzde 75'i affedilecek.

KANUNUN İÇERİĞİ HAKKINDA SOSYAL AĞ SAĞLAYICILARI BİLGİLENDİRİLDİ

Sosyal ağ sağlayıcıları, kanunun getirdiği yükümlülükler konusunda bilgilendirilmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan başkanlığında, BTK'de video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya, Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, Linkedin, TikTok, Dailymotion, Periscope ve VK temsilcileri katılmıştı. Toplantıda, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve akademisyenler de hazır bulunmuştu.

Kanunun içeriği, işleyişinin nasıl olacağı, usul ve esaslarla ilgili bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda, sosyal medya temsilcilerine yasaya ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmesi için detaylı bilgi verilmişti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Niçin insanların gerçekten ne söylediklerini duymaktan korkuyorsunuz? Bırakın isteyen istediğini söylesin. Söyletmeseniz düşünmeyecek mi? Sandıkta gereğini yapmayacak mı sanıyorsunuz? Bir grup saf da takmış CHP ye. Size kim sanal düşman yarattı CHP yi? Rakibiniz CHP mi? Adamlar yüzde 20 zor alıyor. O kadar cahilsiniz işte. Asıl rakipleriniz bile göremiyorsunuz.
  Cevapla
 • Evrene86 1 ay önce Şikayet Et
  Asıl rakibi herhalde sensin gelecek deva iyi HDP CHP DP 6li yasak yok isteyen istediğini söylüyor. Hakaret yalan iftira yani senin gibileri ceza al diye bilgi isteniyor. Onun içinde Türkiye'de ol verginide ver bilginide deniyor. Hayatınız beleş
  Cevapla
 • Ahmetturan 1 ay önce Şikayet Et
  mesele ifade özgürlüğü mü yoksa hakaret etme özgürlüğü mü herşeyde olduğu gibi belli kesim bunda da hedef şaşırtıyor... herkes kendini ve düşüncesini ifade etsin fakat hakaret etmeden tüm mesele bu !!!
  Cevapla
 • ugr 1 ay önce Şikayet Et
  Söylemesinde sıkıntı yok, bizde gayet rahat söylüyoruz. Adam emmi oğlu diye yazmış önüne gelene küfür ediyor. Kusura bakma ama sıra sana geldiğinde en çok senin sesin çıkar.
  Cevapla
 • Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Eyyy türk halkı bu chp ve kk kime hizmet ettiğini öğrendinizmi,avrupa yapıyor biz yaptıkmı hukuka aykırı bu chp zihniyeti bu işte anlayın
  Cevapla
 • Gerçekler 1 ay önce Şikayet Et
  sizi abd seçim sonuçları kurtaramayacak.
  Cevapla
 • musate 1 ay önce Şikayet Et
  Çinde youtube google face yasak. Ne oldu battı mı. Bu platformların pekala yerli ve milli olanları üretilebilir. Bence bu planlanmalı.
  Cevapla
 • mahmuthan 1 ay önce Şikayet Et
  bu chp ne zaman ülke çıkarları için hareket edecek.
  Cevapla
 • zillet 1 ay önce Şikayet Et
  sosyal medya ülkeden kaçarsa batarsın değil mi misafir?
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir zaman. Kurulma ve var oluş amacı bu milleti dizleri üzerinde tutmak olan, mason, türk kimlikli sabetay yahudileri ve kürt kimlikli ermenilerin kurduğu ve büyüttüğü bir ideolojiden müslüman türklere yüzlerce yıllık plan ve çaba ile ele geçirdikleri iktidarı isteyerek bırakacaklarını mı sanıyorsunuz?
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Burada ülke çıkarı ne? Onun bunun vergisini affedipte buraların peşine düşmenin manası nedir? Önce inşaat firmalarından vergilerini tahsil etsin. Sosyal medyayı ülkeden kaçırmak yerine.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle