Vergi yapılandırmasında detaylar belli oldu! 18 ay taksit yapılacak

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifini açıkladı. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş "Çok geniş bir yapılandırma teklifini komisyona vermiş olduk. Yapılandırılan borçlarda ilk ödeme şubat 2021'de yapılacak. 18 ay taksit halinde yapılandırma gerçekleştirilecek" dedi.

GİRİŞ 23.10.2020 14:49 GÜNCELLEME 23.10.2020 15:59
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını duyurdu.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un verdiği bilgiye göre, borç yapılandırmasında, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları kapsamda olacak. Peşin ödeme yapılırsa faizler silinecek. Yıl sonuna kadar müracaat etmek gerekecek. 

AK Parti Grup BaşkanVekili Mehmet Muş'un açıklamalarından satır başları;

 

Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar ödeme yapılırsa Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi gecikme faizi silinecek. Böylelikle zammın yüzde 90'ını silinmiş olacak.

Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi su atık su katı atık ücretleri yol katılım payları da yine yapılandırma kapsamına alınan diğer borç alanları.

Gümrük vergisi, faizleri ve gecikme zamları idari para cezaları da yapılandırma kapsamında.

Maksimum 18 eşit taksit var bunda da. Aynı şekilde sosyal güvenlik primleri gecikme cezaları da yapılandırma kapsamında.

Yine yıl sonuna kadar müracaat şartı arıyoruz. Çok geniş bir yapılandırma teklifi komisyona vermiş olacağız. Yapılandırma ve vergi barışı var.

OSB kredi borçları bu kanun kapsamında yapılandırılıyor.

Vakıflar genel müdürlüğü ve muhafaza vakıfların kiralanması ile kira alacakları, TSE hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında.

YAZDIR
YORUMLAR 97
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  KYK borçları çok abartılı. Öğrencilerin çoğu işsiz. Aileler zar zor geçiniyor. 18 ay taksitte hiç faiz indirimi yok. Peşin ödemelerde %90 inidirim var mış. Bu güne kadar ödeyemeyen bundan sonra nasıl öder acaba? dürüst olanlara sözüm yok lakin bir çok işveren hem işçiden hem devletten çalıyor. Bunları affetmeyin. İcra yoluyla alın öğrencilerin kredi borçlarını kapatın.
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Çok ilginç.
  Cevapla
 • Esnaf 7 ay önce Şikayet Et
  İşler yok.Faizler tamamen silinsin.Esnaf bir nefes alsın.Durum Vahim.
  Cevapla
 • Isbnn 7 ay önce Şikayet Et
  18 ay mı?
  Cevapla
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Devlet e borcunu zamanında ödeyenlerin suçu ne ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle