ASKON Başkanı Aydın: Merkez Bankası'nın kararı doğru ve yerindedir

Faiz baskısının mevcut ortamda piyasa gerçekleriyle uyuşmadığını söyleyen ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, "Merkez Bankası'nın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,25'te sabit tutması da doğru ve yerinde bir karardır.” dedi.

ASKON Başkanı Aydın: Merkez Bankası'nın kararı doğru ve yerindedir
ASKON Başkanı Aydın: Merkez Bankası'nın kararı doğru ve yerindedir
GİRİŞ 22.10.2020 17:09 GÜNCELLEME 22.10.2020 17:09

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, yaptığı açıklamada dünya geneline bakıldığında pandeminin ekonomilere olumsuz yansımalarının, ABD’deki seçimler ve ülkelerin uygulamış olduğu genişleyici parasal ve mali duruşların etkileri ile belirsizlik ortamının devam ettiğini, bunun yanı sıra kısıtlayıcı tedbirlerin kalkması ile küresel anlamda üçüncü çeyrekte ekonomiler üzerinde normalleşmeye yönelik güçlü sinyallerin geldiğini aktardı.

Türkiye’nin de aynı şekilde ihracatta güçlü veriler aldığını, piyasaya sürülen desteklerin dönüşlerini alarak bireysel ve ticari kredilerin ödenmesinde normale doğru gidildiğini belirten Aydın, şunları kaydetti: “Fakat bu veriler 'tamam bu iş oldu, normalleştik, güzel günler geldi' anlamına gelmiyor. Pandeminin ekonomiler üzerindeki belirsizlik ortamı devam ediyor. Bu nedenle ihtiyatlı bir politika gütmek en doğru yol olacak. Faiz baskısı, bu ortamda piyasa gerçekleri ile uyuşmuyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 10,25'te sabit tutması da doğru ve yerinde bir karardır.”

ETİKETLER
faiz kararı
YAZDIR