İlaç firması suçlamaları kabul ettik! Bağımlılık yapıyor

ABD'de afyon katkılı ağrı kesici ilacı OxyContin'in çok sayıda insanı opioid bağımlısı haline getirdiği suçlamalarını kabul eden ilaç firması Purdue Pharma 8 milyar dolardan fazla ceza ödeyecek.

İlaç firması suçlamaları kabul ettik! Bağımlılık yapıyor
İlaç firması suçlamaları kabul ettik! Bağımlılık yapıyor
GİRİŞ 22.10.2020 16:34 GÜNCELLEME 22.10.2020 16:34
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Purdue Pharma, güçlü bir ağrı kesici olan OxyContin'in bağımlılığa neden olduğu suçlamalarını kabul etti. 

 

 

ABD Adalet Bakanı Yardımcısı Jeffrey Rosen ise reçeteyle satılan bu ağrı kesicilerin kötüye kullanılmasının ülke genelinde bağımlılığı artırmasına ve trajik ölümlere neden olduğuna dikkati çekerek, Purdue Pharma şirketinin 8 milyar dolardan fazla ceza ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Ülkede afyon katkılı, bağımlılığa yola açan ağrı kesicilerin yarattığı toplumsal kriz bu ilaçları üreten şirketlere yönelik tepkilere neden oldu.

 

 

Söz konusu ağrı kesicilerin yarattığı bağımlılık krizinin odağındaki Purdue Pharma şirketine de ülke genelinde binlerce dava açıldı.

2007 yılında da benzer suçlamaları kabul eden ve 630 milyon dolardan fazla ceza ödeyen Purdue Pharma, tazminat ödemeleri için iflas başvurusunda bulunmuştu.

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, opioid bağımlılığı ve aşırı doz kullanımı ABD'de 2000 yılından beri 500 bine yakın kişinin ölümüne neden oldu.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Can 7 ay önce Şikayet Et
  Sorun yok. 200 milyar kazanır, 8 milyar ödersiniz .
  Cevapla
 • Abdülhamid Han 7 ay önce Şikayet Et
  Tuz poşetlerinin arkasını çevirin e 535 ,536 ,538 yazar potasyum Ferro Siyanür ,bu en tehlikeli maddedir
  Cevapla
 • zafer gülten 7 ay önce Şikayet Et
  bide bazı ilaçların reçetesine yan etkilerin tamamı yazılmıyor,mesala ağrı kesici ve kas gevşetici merhemler sık idrara çıkmaya ve bazen hafif ishala sebebiyet verebildiği halde yan etkilerde yazılmıyor.
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Her ilaçta var kadim tıbba geri dönmek gerek doğrusu bu sayı istatistiğe bağlı tıbbi ikinci plana almak gerekir ortalama şeker bu olacak deyip azıcık üstünde şekeriniz çıkarsa hemen ilaç sistem her hastalık için bu yani yanlış bu neden olmuş tedavisi nedir bu adam duzelsin yoktur en büyük sermeye bedendir iyi bakmak lazım
  Cevapla
 • vedat 7 ay önce Şikayet Et
  kime verecek? bagimli olan halkami yoksa kendi cebinemi? yahu kimleri kandirmaya calisiyorsunuz? kendi halkiniz bukadar aptalmi bilmiyorum ama biz yemeyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle