Türkiye'den iki ülkeye yeni silah satışı! Yerli olarak üretildi!

Antalya'da faaliyet gösteren bir firma, Türk mühendislerinin tasarımıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için ürettikleri ve TSK envanterine giren drone savarı, Katar ve Arnavutluk'a da ihracat etmeye başladı.

GİRİŞ 21.10.2020 13:08 GÜNCELLEME 21.10.2020 13:59
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanlığının denetimleri sonucu "NATO Gizli ve Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgesi" sahibi Ulusal Harp Teknolojileri Savunma Sistemleri AŞ, 25 yıldır drone savar modelleri üzerinde çalışma yapıyor.

 

Firmanın Ar-Ge Koordinatörü Bekir Yalçın, AA muhabirine, jammer üreten bir firma olduklarını, uyuşturucu ticareti, terör saldırıları, casusluk gibi tehlikelerle mücadele etmek amacıyla TSK'nin talebi doğrultusunda drone savar üretimine başladıklarını söyledi.

Ürettikleri "IHAMAX" adındaki ürünü tehdit oluşturan dronelere karşı geliştirilmiş bir silah olarak değerlendiren Yalçın, "Muadillerinden çok çok üstün özelliklere sahip. Ortalama 3-4 kilogramlık bir cihaz, bir kişinin taşıyabilme özelliğine sahip. Muadillerindeki cihazları birden fazla kişi taşıyor. Taşınabilir ve bataryasının değiştirilebilir olması cihazımızı üstün kılıyor." dedi.

Cihazın doğrusal ve dairesel olarak bir koruma sağladığına değinen Yalçın, drone saldırılarında görevli kişinin cihazı dronena karşı yönlendirmesiyle onu etkisiz hale getirebileceğini belirtti.

 

Dairesel koruma alanıyla da sürü halinde yapılacak olan drone saldırılarına karşı IHAMAX'ın etkili çözüm sunduğunu belirten Yalçın, İHAMAX ile müdahaleden sonra dronenun özelliğine göre şarjı bitene kadar havada asılı kalabileceğini ya da "eve dön" özelliği aktifse geri dönebileceğini söyledi.

CİHAZ YÜZDE 100 TÜRK MÜHENDİSLERİNİN ESERİ

Cihazın coğrafi koşullara ve drone ile kumanda merkezindeki bağlantıya göre 2 kilometrelik bir mesafeye kadar etkili olduğunu anlatan Yalçın, çalışma süresinin de 60 ila 80 dakika arasında olduğunu 30 güne kadar da standby konumunda kalabildiğini bildirdi.
Cihazın yerli ve milli olduğunu vurgulayan Yalçın, portatif oluşu, tasarımı, üzerindeki çizimleri, tuş konumlandırmaları, batarya, içindeki elektromanyetik sinyal üreten devreler, anten yapısı gibi tüm aksanları ekip olarak kendilerinin tasarladığını dile getirdi.

İLK İHRACAT KATAR VE ARNAVUTLUK'A

Geliştirilen cihazın 2 yıldır TSK'nın ve bazı korunması gereken özel kurum ile kuruluşların kullanımına sunduklarını kaydeden Yalçın, "Milli Savunma Bakanlığının verdiği izinler doğrultusunda bu yıl yurt dışı satışlarına başladık. Katar ve Arnavutluk'a ihracat yapıldı. Görüşme halinde olduğumuz başka ülkeler de var. Toplumsal ve güncel olaylara göre taleplerde de artış var." diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Ulusal Harp Teknolojileri Savunma Sistemleri AŞ, 25 yıldır drone savar modelleri üzerinde çalışma yapıyor. Yani 1995 yılında drone mu vardı?
  Cevapla
 • şahin 1 ay önce Şikayet Et
  o tuş takımı nedir kardeşim. niye bi japon veya alman gibi bişey yapamıyoruz. koy oraya bi lcd dokunmatik ekran. piyasda 30 tl satılan tuşlar, birde perçin ile tutturulmuş. o kısım 2 icnh dokunmatik ekran güzel yakışır
  Cevapla
 • Mutlu 1 ay önce Şikayet Et
  Led batarya tüketir. Arazide batarya ömrü çok önemli. En ihtiyaç duyulduğu anda çalışmazsa...
  Cevapla
 • ..... 1 ay önce Şikayet Et
  Muhendisler senin kadar akıllıya arazide sen lcd kullan
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 1 ay önce Şikayet Et
  drone savar dronu düşürüyor.sihaları satarken ülkelere dikkat edelim bu sihalara şifre verilip istediğimiz zaman yabancı ülkenin uçuşunu engellersek iyi olur bu sihalar ülkemiz hattına girdiği an düşürülebilir özelliği olsun ne olur ne olmaz arnavutluk sırplara 2 kat sattı onlarda bizim sihayı bize karşı kullanırsa tehlike
  Cevapla
 • Ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Azcik bekleyin
  Cevapla
 • Egeliden 1 ay önce Şikayet Et
  Ne hinlik düşündülerse yunan dış işleri bakanı geçenlerde Arnavutluğa gitmişti.Silah satarken çok seçici olmak zorundayız.Arkadaşların dediği gibi o silah sistemlerimiz yarın bir gün yunanın rumun hatta abd fransızın ve hatta teröristin ermeninin eline geçerse bu hiç iyi olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle