Ford ve VolksWagen'den Türkiye kararı! İşte fabrikanın kurulacağı şehir

Bir süredir otomotiv piyasasında konuşulan Ford- VW ortaklığında üretilecek ticari araçların adresi belli oldu. Türkiye'de Kocaeli'de üretecekleri netlik kazandı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Yaklaşık 800 milyon euroluk dev yatırımın adresi Türkiye oldu. 110 dönüm arazi üzerinde dev tesis kurulacak." dedi.

Ford ve VolksWagen'den Türkiye kararı! İşte fabrikanın kurulacağı şehir
Ford ve VolksWagen'den Türkiye kararı! İşte fabrikanın kurulacağı şehir
GİRİŞ 21.10.2020 09:57 GÜNCELLEME 21.10.2020 14:40
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Otomotiv sektörünün lider markalarından Ford ve Volkswagen'in ortak geliştireceği ticari araçları Türkiye'de Kocaeli'de üretecekleri netlik kazandı.

 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Yaklaşık 800 milyon euroluk dev yatırımın adresi Türkiye oldu. 110 dönüm arazi üzerinde dev tesis kurulacak. Fabrikada zemin etüdü çalışmaları başladı. İskele ile fabrika arasındaki otopark bölümünde zemin iyileştirmeleri ve fore kazıklar çakılmaya başlandı" dedi.

Pandemi nedeniyle bir süre ara verilen tesisin inşaat çalışmalarının hızlandığını anlatan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: "İki dev şirket arasında yapılan anlaşma, Türkiye'deki en ciddi yatırımlardan biri olacak ve istihdama yüzde 20 katkı sağlayacak. Hem Kocaeli hem de Türkiye için büyük bir yatırım." ABD'li otomobil üreticisi Ford ile Alman otomobil markası Volkswagen arasında, Ocak 2019'da ticari araçlar, elektrikli otomobiller ve otonom teknolojileri geliştirmek üzere anlaşmaya varılmıştı. Anlaşma kapsamında da iki markanın ortak platformda ticari araç geliştireceği ve bu araçların üretim yeri olarak da Türkiye'yi düşündükleri açıklanmıştı. 2022'de yollarda olması beklenen araçların üretim yeri hakkında henüz firmalar tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak iki markanın yeni araçların üretim yeri olarak Kocaeli üzerinde anlaştığı öğrenildi.

 

CİDDİ BİR YATIRIM

Zeytinoğlu, "Türkiye'deki en ciddi yatırımlardan biri olacak. Duyduğumuz kadarıyla bölgemizde bulunan bir otomotiv fabrikasında, başka bir markaya ait, ikinci bir ürünün üretilmesi koşulu ile uzlaşma sağlandı. Bu kapsamda, mevcut fabrika büyütülerek, diğer otomotiv markasına ait aracın üretimi yapılacak" dedi.

2.500 İLAVE İSTİHDAM SAĞLANIR

Ford fabrikasının Yeniköy'de bulunan fabrikası genişletilecek, 110 dönümlük yeni bir tesis kurulmuş olacak. Şu anda Ford fabrikasında üretilen yıllık 320 bin araç kapasitesinin de Volkswagen'in yeni ticari araçlarının üretimine başlanması ile birlikte 750 bine ulaşacağı öngörülüyor. Türk Metal Sendikası Gölcük Şübe Başkanı Mehmet Şener, "Şu anda 8.500 kişinin çalıştığı Ford fabrikasında yeni tesislerin kurulması ile birlikte ilave 2.000-2.500 arası istihdam sağlanır" dedi.

İHRACATI ARTIRIR

Pandemi döneminde Almanya'daki güçlü bir firmanın böylesine büyük bir yatırım yapacak olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, "İnşallah en kısa sürede herhangi bir aksilik çıkmadan proje hayata geçer" dedi. Yapılacak yatırımın çok ciddi bir yatırım olacağını ifade eden Zeytinoğlu, "Türkiye'nin ihracatına da çok büyük destek sağlayacak. Çalışmalar başlatıldı. En kısa sürede bu yatırımı yapan firmalarımız, anlaşmayı ve yatırımın yol haritası kamuoyuyla paylaşılacaktır" diye konuştu. (Sabah)

FORD'TAN İDDİALARA YANIT

Ford Otomotiv Sanayi, Ford ve Volkswagen'in Kocaeli'de fabrika kuracağı iddialarına cevap verdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Basın-yayın organlarında, ana ortaklarımızdan Ford Motor Company ile Volkswagen AG tarafından ortak ticari araç üretiminin Kocaeli'de gerçekleştirileceği yönünde bazı haberler çıkmıştır. Haberde yatırım hakkında yer verilen detay bilgiler gerçeği yansıtmamakta olup, görüşmelerin sonuçlanarak konuyla ilgili yönetim kurulu kararı alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği'ne uygun olarak gerekli açıklamalar yapılacaktır" denildi

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 57
 • Neoturk 1 ay önce Şikayet Et
  Bence Sakarya daha iyi bir yerdi, nasil olsa Toyota defolup gidiyor, ve arti altay tankida yapilmiyor herher degerli bos alan
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  araba fabrikası değil yapboz fabrikası. arabanın parçası dışardan gelip burda sadece montaj yapılırsa olmaz en az %50 si türkiyede üretilmeli
  Cevapla
 • COLT 1 ay önce Şikayet Et
  Elin adamı fabrika kuruyor, parçayı ister Japonyadan alır ister Vietnamdan, bugün Daavutoğluda ne yerlisi diyordu
  Cevapla
 • ercani 1 ay önce Şikayet Et
  Kesnlikle yanliş şehir Nufus zatenbkalabalik ğöçü batiya degil doguya yonlendirmek lazim mesala ,Amasya Sivas,erzurum tarafkarina yatirim yapilmali ...Satislar Genelde Dogu ülkelerine olcak..Samsun limani ,Demir yolu taşimaciligi Güclendirlirse sorun olmaz.Gelecek pazar ülkeleri Ortadoguda.
  Cevapla
 • Neoturk 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen sana katiliyorum, mesela Adana veya Hatay da olabilirdi hem denizin agzi
  Cevapla
 • Nefer 1 ay önce Şikayet Et
  Istanbul , gebze , kocaeli nufus hat safhada ... Bunun yanında Mercedes aksaray fabrikası çalışıyor... neden kayseri , konya, niğde, illerine bu fabrikalar yapılmıyor. Bu iller mersin limanına yakın... Hemde otomotiv yan sanayisi gelişmiş durumdadır. Ülkemizin yeşil tarım arazilerini koruyalım, sanayimizi bozkır, kıraç arazilere kaydıralım.
  Cevapla
 • Abdülhamid Han 1 ay önce Şikayet Et
  Havaya zehir basan dizellleri Afrika'dan sonra satacakları yer Türkiye ! sevinmeyin , Elektrikli araba ömür boyu alamayacaz
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Dizel Almanya’da yasaklanıyor. Millet dizel araçları elden çıkarmak için uğraşıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle