Temsa'da mutlu son: Yeniden yapılandırma süreci tamamlandı

Türkiye'nin önde gelen otobüs üreticilerinden Temsa'nın Ziraat Bankası liderliğinde oluşturulan bankalar konsorsiyumu ile başlatılan Finansal Yeniden Yapılandırma süreci olumlu sonuçlandı.

Temsa'da mutlu son: Yeniden yapılandırma süreci tamamlandı
Temsa'da mutlu son: Yeniden yapılandırma süreci tamamlandı
GİRİŞ 19.10.2020 12:53 GÜNCELLEME 19.10.2020 12:54
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin köklü otomotiv sanayi kuruluşlarından Temsa, Mayıs 2019'da ortaklık yapısındaki değişiklik sonrasında yaşadığı finansal sıkıntıdan ötürü geçen yıl sonunda konkordato başvurusunda bulunmuştu. 

Faaliyetleri önemli ölçüde aksayan Temsa'nın yeniden faaliyetine devam edebilmesi için bu yılın mayıs ayında Sabancı Holding'in iştiraki Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma AŞ (ExSA) ile küresel çapta sektörün öncü kuruluşlarından Çekya menşeli Skoda Transportation'ın ana ortağı PPF Group'un iştiraki PPF Beer Topholdco B.V. (PPF) Temsa paylarının tamamını yüzde 50-50 ortaklıkla satın almak için ortaklık sözleşmesi imzalamıştı.

Türkiye ve ilgili ülkelerde Rekabet Kurumlarına yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması üzerine Sabancı Holding ve Skoda Transportation firmanın ana hissedarları haline geldi.

TEMSA'DA MUTLU SON

Ziraat Bankası liderliğinde oluşturulan bankalar konsorsiyumu ile başlatılan Finansal Yeniden Yapılandırma süreci olumlu sonuçlandı. Bu gelişmeyle birlikte Temsa'nın üretime devam etmesi için bütün engeller kalkmış oldu.

Yılda 10 binin üzerinde araç üreten, yaklaşık 1400 kişiye istihdam sağlayan, 60'tan fazla ülkeye tamamen Türk mühendislerinin tasarımı otobüsler ihraç eden, elektrikli otobüste dünyada önde gelen üreticilerden biri konumunda bulunan Temsa'nın, ülke ekonomisine ve ihracatına önemli katkılar sağlamaya devam etmesini ve yabancı yatırımcının bir Türk markasına sermaye koyarak ortak olmasını finans çevreleri son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Öte yandan Sabancı Topluluğu ve Skoda Grubu yöneticilerinin konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde sözleşme imzalaması ve basın açıklaması yapması bekleniyor.

 

 

YORUMLAR 5
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Önemli şirketlerimiz devlet kontrolünde olmalı, devlet ile birlikte planlar yapmalı, mühendislik, ar-ge ve tasarım destekleri konusunda hükümetler şirketlere hertürlü kolaylığı göstermeli, kalitede çok geri kaldık, batılı şirketler ar-ge, tasarım ve mühendislikte çok ileri gittiler, Almanya'nın başarısının altında da bu yatmaktadır.
  Cevapla
 • M.ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Yabancıya satılacağına o hisse Türkiye varlık fonu tarafından satın alınsa idi daha iyi olmazmı idi madem özel patentler var dışarıya çıkmamış olurdu acizâne bir Türk vatandaşı olarak görüşüm.tabiiki gerçeği tam olarak bilemiyebilirim
  Cevapla
 • Mehmet Semiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik ederim ,devletimiz bir önemli kuruluşumuza ve patentlerimize daha sahip çıkarak bu konuda geleceğimizden bir kaybın olmasını engellemiştir .
  Cevapla
 • kaptan 1 yıl önce Şikayet Et
  pahalı
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Sirketler devlet denetiminde daha sıkı olmalı adam sirket uzerinden koseyi donuyor fakat sirket iflas ediyor esi cocuklarini zenginlestirirken sirket nasil iflas edebilir
  Cevapla