Esnek sözleşme EYT'lilerin iş bulmasını kolaylaştırabilir

TBMM'ye sunulan 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için teklif edilen esnek sözleşme sonrası Hak-iş'ten EYT açıklaması geldi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan düzenlemenin EYT'lilerin iş bulmasını kolaylaştırabileceğini söyledi.

Esnek sözleşme EYT'lilerin iş bulmasını kolaylaştırabilir
Esnek sözleşme EYT'lilerin iş bulmasını kolaylaştırabilir
GİRİŞ 19.10.2020 12:00 GÜNCELLEME 19.10.2020 12:01
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hükümetin atacağı adımları yakından takip ediyor. Önceki gün AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan esnek sözleşme düzenlemesi, iş bulmakta zorlanan EYT'lileri yakından ilgilendiriyor.

 

 

25 yaş altı ve 50 yaş üstü için teklif edilen esnek sözleşmeyi değerlendiren Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, düzenlemenin EYT'lilerin iş bulmasını kolaylaştırabileceğini söyledi.

Arslan, “Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir” dedi.

 

 

Arslan, kıdem fonu konusunda da işveren ve işçilere mutabakat sağlanması için bir süre verilmediğini, konunun ekim ayından sonra yeniden gündeme gelebileceğinin ifade edildiğini söyledi. Kıdemde kazanılmış hakların korunduğu bir modeli tartışmaya hazır olduklarını ifade eden Arslan, “Arabulucukta olduğu gibi işverenler kıdem tazminatı mevzuatının arkasından, yanından dolanarak kıdem tazminatı ödemeden işçiden kurtulma yolu ve yöntemleri var. Bu konuda kazanılmış haklarımız korunarak, mevcut sistemdeki eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Maalesef gariban kesim, hizmet sektörü için söylüyorum, devlet bu kesimin haklarını koruyamıyor, özel sektör çalışanının ne özlük hakkı, ne ünvanı, ne çalışma saatleri, ne işin tanımı, ne sendika, ne sosyal yardım, yıpranma hakkı bile yok, şikayet et, işinden ol sistemi, yanlış, çok yer en az iki kişilik yerde tek kişi çalıştırıyor, parayı zor kazanıyorum, bırakın 4a çalışanı zamanında emekli olsun, zaten verecekleri 1600 lira maaş, adam zaten yine çalışmak zorunda, sadece yaralarına biraz merhem olsun.
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  bu yasaya tüm çalışanların (memur-işçi) topyekün olarak karşı çıkması lazım. toplumsal barışa son derece zararı dokunacak bir tasarıdır.
  Cevapla
 • AYHAN 9 ay önce Şikayet Et
  Bu yasa Dsp-Mhp hükümeti zamanında çıktı.Bu ikili ekonomiyi iyi yönetemediler ve bizlerden kanunla verilen haklarımızı geri aldılar. Milliyetçi Hareket Partisinden Seçim Beyannamesine sahip çıkarak bizlerden aldığı hakkımızı geri vermesi için çalışma yapmasını istiyoruz.
  Cevapla