Türkiye'den boykot uygulayan Suudi Arabistan’a karşı ilk hamle

Türk mallarına karşı gayriresmi olarak boykot uygulayan Suudi Arabistan’a karşı ilk hamle geldi. PETKİM’in başvurusu üzerine Ticaret Bakanlığı, polietilen ile ilgili olarak Suudi Arabistan aleyhine damping soruşturması başlattı.

Türkiye'den boykot uygulayan Suudi Arabistan’a karşı ilk hamle
Türkiye'den boykot uygulayan Suudi Arabistan’a karşı ilk hamle
GİRİŞ 18.10.2020 09:36 GÜNCELLEME 18.10.2020 09:36
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan, Türk mallarının ülkeye sokulmaması konusunda ithalatçılara ve lojistik firmalarına uzun süredir baskı yaptığı, 1 Ekim’den itibaren de Türkiye menşeli hiçbir ürünün girişine izin verilmediği iddialarının ardından, Türkiye’de ev satın alan vatandaşlarını izlemeye aldığı, Arap yatırımcılara ‘evleri satın’ baskısı yaptığı öne sürüldü. Bu gelişmelerin ardından Ticaret Bakanlığı, PETKİM’in başvurusu üzerine Suudi Arabistan’a alçak yoğunluk polietilen ithalatında fiyatları düşürdüğü iddiasıyla damping soruşturması açtı. Soruşturma sonunda iddiaların doğru olduğuna karar verilirse bu ülkeden yapılan ithalata anti damping önlemi olarak ton başına ek vergi getirilebilecek.

 

EN ÇOK S.ARABİSTAN’A

Soruşturma açılması başvurusunu, dünyanın önemli polietilen ithalatçılarından Türkiye’nin tek üreticisi olan, yüzde 51 hissesi Azerbaycan petrol şirketi Socar’a ait Petkim yaptı. Ticaret Bakanlığı, dün İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Tebliği çerçevesinde yerli üretici Petkim, tarafından yapılan başvuruya istinaden Suudi Arabistan Krallığı menşeli alçak yoğunluk polietilene (LDPE) yönelik bir damping soruşturması açtığını duyurdu. Esnek ve buruşmaz özelliğe sahip bir plastik olan LDPE, oyuncak, film şişe, valiz, dondurulmuş yiyecek paketleri gibi pek çok plastik ürünün elde edilmesinde kullanılıyor. Türkiye bu ürünü en çok Suudi Arabistan’dan ihraç ediyor. Ürünün ihracat fiyatının 2017-2019 dönemi ile 2018-2020 (6 aylık) döneminde önemli ölçüde düştüğü, Suudi Arabistan’ın üretim kapasitesiyle küresel pazarda önemli konuma sahip olduğu belirtilen tebliğde, “Bu yılın ilk 6 ayında yapılan ithalatın yerli üretim dalının fiyatlarını kırdığı” tespiti dikkat çekti.

 

 

PETKİM’İN GÖSTERGELERİNİ BOZDU 

Petkim’in zarara ilişkin olarak sunduğu, bilgi, belge ve deliller kullanılarak yapılan değerlendirme tebliğde özetle şöyle yer aldı: “Petkim’in 2019 yılında 2017 yılına göre üretim ve yurtiçi satış miktarı, birim yurtiçi satış fiyatı, yurtiçi satışlardan ürün kârlılığı, toplam birim kârlılığı, ürün nakit akışı ve kapasite kullanım oranı gibi temel ekonomik göstergelerinin bozulma gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, 2020 yılı ilk 6 aylık döneminde 2019 yılı ilk 6 aylık dönemine göre yerli üretim dalının üretim miktarı, birim yurtiçi satış fiyatı ve kapasite kullanım oranı gibi bazı ekonomik göstergelerinde bozulmalar olduğu kaydedilmiştir.

Başvuru aşamasında sunulan deliller ve ithalata ilişkin resmi istatistikler esas alınarak yapılan tespitler ışığında, dampingli olduğu iddia edilen ithalatın yerli üretim dalının ekonomik göstergelerinde maddi zarara/zarar tehdidine yol açtığı değerlendirilmiştir.” 

TÜRKİYE KURALLARA UYUYOR

Yetkililer, “Bu başvuru Suudi Arabistan’a yönelik bir tepki soruşturması mı?” sorusuna “Petkim bu başvuruyu daha önce yapmıştı. Suudi Arabistan, ülkemizde bu ürünün tedariğinde ilk sırada yer alıyor. İncelemede başvurudaki veriler tutarlı bulunarak soruşturma açılmasına karar verildi. Zaten Türkiye uluslararası ticaret kurallarına uyan bir ülke. Soruşturmada damping yapmadığı anlaşılırsa önlem uygulamak mümkün değil. Aksi durumda ülke olarak cezalandırılmanız kaçınılmaz” yanıtını verdi.

GEÇİCİ ÖNLEM GELEBİLİR

Soruşturma sonunda bu ülkeden yapılan ithalata damping önlemi olarak kilo veya ton başına ek vergi getirilebileceğini ifade eden yetkililer, soruşturmanın diğer katılımcıların yanıtlarına göre 12 ila 18 ay sürebileceğini, bu tür soruşturmaların ortalama 9 ayda tamamlandığını anlattılar. Bu süreçte Suudi Arabistan’ın işbirliğine yanaşmaması durumunda soruşturmanın daha erken bitebileceğini belirttiler. Ancak yetkililer, ‘önlemde gecikilmesi durumunda telafisi güç bir zarar oluşacağına’ karar verilirse 60 gün sonra geçici önlem alınabileceğini söylediler.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 82
 • Dolunay 2 gün önce Şikayet Et
  Allah askina bizde Suudi Arabistani cezalandiralim neyi bekliyoruz bunlar iyice yollarini kaybetmis satilmis hainler..
  Cevapla
 • Mete 4 gün önce Şikayet Et
  Entarisini giymiş suud...artislik yapıyor..
  Cevapla
 • Meyyid 4 gün önce Şikayet Et
  Hac hariç her şey yasaklansın oraya giden hacı adayları su bile almasın. Gidin kabede bleşe zem zem onu için ve doldurun.
  Cevapla
 • Eslem 2 gün önce Şikayet Et
  Zemzem idrardan atılmıyor. Ter yoluyla vücuttan atılıyor. Su içmeyip sürekli zemzem içilirse böbrek susuzluktan iflas ediyor. Yorum yaparken dikkatli olalım insanlar okuyup yanlis karar aldığında geri dönüşü olmayan sonuclar doğurduğunu unutmayalim
  Cevapla
 • belde 4 gün önce Şikayet Et
  sizin gibi prens olmaz olsun Yahudi uşakları. Kutsal memleket olmasa söylenecek çok söz var lakin. Allah'ın Resulünün yaşadığı kutsal mekanların hepsi o ülkede. layık değilsiniz oraya lakin sabrediyor Müslümanlar. o mekanı para kazanma aracı olarak görüp Müslümanlara eziyet ediyorsunuz. bunun vebalini fitil fitil ödeyeceksiniz, prens bozuntusu asalak
  Cevapla
 • AlperTs 5 gün önce Şikayet Et
  Ülkemizde yasalardan tut cezalara kadar eğitimden sağlığa kadar herşey düzene sokulmali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle