Bakan Karaismailoğlu: Tamamlandığında gücümüz daha da artacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "2003'te 26 olan aktif havalimanı sayımızı son 18 yılda 56 çıkacak. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projemiz tamamlandığında havadaki gücümüz daha da artacaktır." dedi.

GİRİŞ 17.10.2020 10:58 GÜNCELLEME 17.10.2020 12:55
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları tespit ettiklerine dikkat çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ülkemizin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceğimizi belirliyoruz. Büyük hedeflerimiz var. Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek, memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak, çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak. Zira, çağın gereklerine uygun bir ulaşım ve altyapı sistemi Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için çok önemlidir. Ve daha da önemlisi, güçlü bir milli ekonomi, milli bağımsızlığımızın en önemli dayanağıdır" dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ'a geldi. Havayolu ile kente gelen ve il protokolü tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu ilk önce havalimanında yapımı süren ve yüzde 80 oranında tamamlanan ikinci pistte incelemede bulundu. Ardından kentte yapacakları ziyaret ve incelemelerle ilgili bilgi veren ve günlerinin her gün bir başka şehirde vatandaşı arasında şantiyelerde geçtiğini anımsatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ülkemizin her noktasını çağa uygun bir ulaşım ve haberleşme altyapısına kavuşturmaya ant içmiş bir bakanlık olarak, projelerimizin niteliğini, gidişatını yakından gözlemleme olanağı buluyoruz" diye konuştu.

 

"ELAZIĞ HAVALİMANI BÖLGESİNDE ULAŞIM VE LOJİSTİK ÜSSÜ HALİNE GELECEK"

2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanı'nda, yıllık yolcu sayısının yıllar içinde giderek artış gösterdiğini 1 milyonu geçtiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, "Bildiğiniz gibi, biz de bu artışa cevap verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık. Bugün baktığımızda ikinci pist projemizde, yüzde 80’in üzerinde bir gerçekleşme kaydettiğimizi görüyoruz. Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde inşa edilmektedir. Projede ayrıca, ilave apron ile bağlantı ve yüksek sürat taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor. İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar, 550’ye 150 metre boyutlarındaki yeni ilave apronumuzu tamamladık.Askeri taksi yolları ile yüksek sürat taksi yollarının gövdelerini yaptık. Proje kapsamında ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile, pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor. Havalimanı’nda yürüttüğümüz bir diğer proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği Hizmet Binası ve tesisleridir. Elazığ Havalimanı ikinci pisti, ilave apron işlerimizi, 2021 yılının Haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız. Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş kalkış kapasitesi artacak. Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek" diye konuştu.

"TÜRKİYE’NİN BÜYÜK BİR EKONOMİ OLMASINDA HAVALİMANLARININ ÖNEMİ UNUTULMAMALIDIR"

Havayollarının kendileri için her daim stratejik bir alan olacağına değinen Bakan Karaismailoğlu, "Önemli yatırımlar yaparak 2003’de 26 olan aktif havalimanı sayımızı, son on sekiz yılda 56’ya çıkarmamız da bunun bir göstergesidir. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projemiz tamamlandığında, havadaki gücümüz daha da artacaktır. Görüyoruz ki havalimanı inşa ettiğimiz her şehrimiz, ekonomik açıdan canlanmakta, daha fazla yatırım çekmekte ve yeni iş olanaklarına kavuşmaktadır. Türkiye’nin büyük bir ekonomi olmasında havalimanlarının önemi unutulmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve geleceğe ilişkin hedefleri, bizleri, sadece havayolları alanında değil tüm ulaşım ve altyapı projeleri alanında iddialı adımlar, dev projeler için her daim cesaretlendirmektedir. Biz de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, kendisinin önderliğinde yapacağımız projeleri, atacağımız adımları ve ülkemize katmak istediklerimizi, Milli Ulaşım ve Altyapı Politikaları başlığı altında bir araya getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR"

Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları tespit ettiklerine dikkat çeken Karaismailoğlu, "Ülkemizin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceğimizi belirliyoruz. Büyük hedeflerimiz var değerli Elazığlılar. Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek, memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak, çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak. Zira, çağın gereklerine uygun bir ulaşım ve altyapı sistemi Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için çok önemlidir. Ve daha da önemlisi, güçlü bir milli ekonomi, milli bağımsızlığımızın en önemli dayanağıdır. Hedefimiz, şanlı bayrağımız altında, mutlu, huzurlu, müreffeh bir geleceğe yürümektir. Ülkemizi ulaşım ve haberleşmede çok daha iyi yerlere getirmek için ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Taksici 3 ay önce Şikayet Et
  Aksaray a da hava alanı gerekli ama yapılmıyor yapılmış olanda kaba inşaat halinde bekliyor ne olacak sonu belli değil hayırlısı bakalım beklemeye devam
  Cevapla
 • Savaş Durumunda 3 ay önce Şikayet Et
  Savaş durumunda açıktaki havaalanları hiç bir işe yaramaz, çünkü bizim Amerika ve Rusya gibi uçsuz bucaksız derin coğrafyamız yok, üstüne etrafımız düşmanlarla çevrili. Olası bir savaş durumunda düşmanlarımız ilk hava pistlerimizi bombalayacaktır, çünkü uçaklarımız havada uçamazsa istedikleri gibi üzerimizde bombalama yapmaya başlayacaklar. Bunu önlemek için Türkiye olarak dağların içine en az 3 tane askeri hava pisti inşa etmeliyiz, günümüzde okyanuslarda yüzden uçak gemilerine bile uçak indiği düşünülürse dağların içine oyulmuş hava pistleri yapmak mümkün. Dağ içine oyulmuş hava pistlerinin başlangıcına koyulacak sensörlerle uçaklar dağa çarpmadan otomatik modda inebilir.
  Cevapla
 • Murat ERKEN 3 ay önce Şikayet Et
  Bircok illerde siyasi kaygıyla açilmiş tamamen gereksiz havaalanlari varken yeni havaalanina gerek yok.Mesela Kayseri Yozgat arasi 1.5 saat Kayseride varken Yozgata gerek var mı?
  Cevapla
 • bekir 3 ay önce Şikayet Et
  havalimanı bol olması iyidir gerekirse savaş uçakları ihalar için üsse çevrilebilir
  Cevapla
 • Kadir 3 ay önce Şikayet Et
  Çorum cezalı şehirmi çevresindeki illerde havaalanı var Ekonomik potansiyel olarak çevresindeki tüm illerin üzerinde olan çorumda neden havalimanı yok
  Cevapla
 • Fuat 3 ay önce Şikayet Et
  havayollarını kullanan kişilerin memleketleri araştırılıyordur, kafaya göre şehirlere havalimanı yapılmıyordur.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  merzifon havaalanına kaç km çorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle