Erdoğan'ın kararını hatırlattı: Türkiye ile yeni işbirliği istiyorlar

Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi ve Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, iki ülke arasındaki ticaretin artırılması için daha fazla çalışma sözü verdi. Qazi açıklamalarında Başkan Erdoğan'ın bu yılki Pakistan ziyaretinde her iki tarafın ticari konularda alışılmışın dışında bir yaklaşım benimsemeye karar verdiğini hatırlattı.

Erdoğan'ın kararını hatırlattı: Türkiye ile yeni işbirliği istiyorlar
Erdoğan'ın kararını hatırlattı: Türkiye ile yeni işbirliği istiyorlar
GİRİŞ 16.10.2020 11:05 GÜNCELLEME 16.10.2020 11:05
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İslamabad merkezli düşünce kuruluşu Müslüman Enstitüsü tarafından "Webinar" platformu üzerinden düzenlenen programda konuşan Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Qazi, İslamabad ve Ankara’nın dünyadaki en iyi siyasi ve diplomatik ilişkilere sahip olmasından memnun olduğunu söyledi.

 

 

Qazi, muazzam tarihi, siyasi ve kültürel ilişkilere rağmen 300 milyonluk nüfusu aşan iki ülke arasındaki ticaretin 600 ila 800 milyon dolar arasında gidip geldiğini belirtti.


ERDOĞAN'IN KARARINI HATIRLATTI

Ekonomik ilişkiler üzerindeki mevcut durumun pek etkileyici olmadığını ifade eden Qazi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılki Pakistan ziyaretinde her iki tarafın ticari konularda alışılmışın dışında bir yaklaşım benimsemeye karar verdiğini hatırlattı.

 

 

Qazi, Pakistan’da gıda, hizmet, altyapı ve inşaat olmak üzere çeşitli alanlarda ve büyüklükte 100 Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Yurdakul da iki ülkenin çok iyi siyasi ilişkilere sahip olduğunu fakat ekonomik ilişkilerde doldurulması gereken bir boşluk olduğunu belirtti.

Yurdakul, iki ülkenin birçok sektörde iyi iş birliklerine sahip olduğunu ifade ederek, savunma sanayinin iş birliği alanında en başarılı alanlardan biri olduğunu vurguladı.

Uluslararası forumlarda Türkiye ile Pakistan’ın dünyada yükselen İslamofobiye karşı birlikte seslerini yükselttiğine işaret eden Yurdakul, Türkiye’nin bu seviyedeki iş birliğinden oldukça memnun olduğunu kaydetti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ali can 3 ay önce Şikayet Et
  şunu herkes bilsin. Müslümanın Müslümandan başka dostu yoktur
  Cevapla
 • Güzel Türkiyem 3 ay önce Şikayet Et
  Pakistan la dostluk ve kardeşlik bağlarını elbette güçlendirmemiz gerekiyor.
  Cevapla
 • ayşegül 3 ay önce Şikayet Et
  artık türk düşmanı çinden değil dostumuz pakistandan ürünlerini alalım made in pakistan görmek istiyorum raflarda
  Cevapla
 • AYH 3 ay önce Şikayet Et
  insallah.
  Cevapla
 • aliglr 3 ay önce Şikayet Et
  dost ,kardeş ana baba pakistan.hepsi sende var güzel kardeş pakistan.yasasin turkiye pakistan kardesligi
  Cevapla
 • dostt birrr 3 ay önce Şikayet Et
  biz sadece pakistan ve afganistan degil tum türkler işbirliği icerisinde olmali bölge artık birilerinin degil bizim kontrolumeze geçmeli nato ve amerika bolgeden çıkarılmalı
  Cevapla
 • özmuşlu 3 ay önce Şikayet Et
  Özellikle abd çıkmalı, hem de bir an önce !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle