Kurumlar vergisinde 'sürpriz indirim' yolda!

Hükümet 2021 yılı ve sonrasında uygulanmak üzere kurumlar vergisinde 'sürpriz bir oran' üzerinde çalışıyor. 10 milyon lira ve üzeri ciro yapan işletmeler için yüzde 15'lik sürpriz bir oran gündemde.

Kurumlar vergisinde 'sürpriz indirim' yolda!
Kurumlar vergisinde 'sürpriz indirim' yolda!
GİRİŞ 14.10.2020 12:04 GÜNCELLEME 14.10.2020 12:04
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ekonomide canlanma yaratmak, şirketleri istihdam ve cirolarını artırmaya teşvik etmek amacıyla harekete geçen ekonomi yönetimi, kurumlar vergisi oranında önemli bir indirim yapmak için çalışma başlattı.

 

 

İş dünyasının kurumlar vergisi oranında indirim talebinin, hükümette karşılık bulduğu, 2021 ve sonrası kurum kazançlarına uygulanacak kurumlar vergisi oranı konusunda sürpriz bir indirim yapılacağı öğrenildi. Dünya’dan Çiğdem Yücesoy Subaşı’nın haberine göre önümüzdeki yıldan itibaren kurumlar vergisinin yüzde 15-18 aralığında uygulanması planlanıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre küresel salgının da etkisiyle ekonomi ve piyasalarda yaşanan sıkışıklığı aşmaya yönelik önlem almak isteyen hükümet, bu defa kurumlar vergisi oranında indirim için çalışmalara başladı. Yapılan çalışma 2021 yılı ve sonrası için ciro bazında kurumlar vergisi oranı uygulamasına geçilecek bir hazırlığı kapsıyor.

 

 

10 milyon lira ve üzeri ciroya sahip işletmeler için kurumlar vergisinin yüzde 15’e düşürülmesi gündemde. Kademeli olarak uygulanması planlanan vergide en yüksek oranın ise yüzde 18 olarak belirleneceği öğrenildi.

Sürpriz vergi indiriminin iş dünyasında memnuniyetle karşılanması bekleniyor. Konu ile ilgili çalışmanın kısa süre içerisinde tamamlanarak ekim ayı içinde yasalaştırılması düşünülüyor.

GEÇİCİ OLARAK YÜZDE 22’YE ÇIKARILMIŞTI

2017 yılında yapılan değişiklikle, kurumlar vergisi oranı 2018, 2019 ve 2020 yılları kurum kazançlarına uygulanmak üzere geçici olarak yüzde 20‘den yüzde 22’ye çıkarıldı.

Üç yıllık bir dönemi kapsayan bu uygulamanın süresi, 31 Aralık’ta sona eriyor. Herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde, 2021 ve sonraki yıllar kurum kazançlarına yeniden yüzde 20 kurumlar vergisi uygulanacak.

KAYNAK: DÜNYA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • YİĞİDO 1 ay önce Şikayet Et
  yıllar önce son 5 yıl vergisini geciktirmeden ödeyenlere vergide indirim adı altında sn. maliye bakanının açıklaması vardı . vergi ödemede sadık olan kesim işçi ve memurdur. neden bu kesimlere sadık olduğu için indirim yapılmıyor. gece 02.00 da vergisini alıyor devlet. nerede işçi ve memur sendikaları.
  Cevapla
 • nevizade 1 ay önce Şikayet Et
  o parayı keşke nakit verseler. eminim hayatta yatırmazsınız.
  Cevapla
 • bekir 1 ay önce Şikayet Et
  işletmeleri boşverin asgari ücretdeki %15 gelir vergisini kaldırın :) böylece işletmeler ocakta zam yapmak zorunda kalmaz zaten milyonlar kazanıyorlar asgari ücreti verirken bile elleri titriyor
  Cevapla
 • Onur 1 ay önce Şikayet Et
  On numara bir karar. Kayıtdışı ile mücadelede iyi bir teşvik olmuş. Gelir vergisinde de bir düzenlemeye ihtiyaç var.
  Cevapla
 • Rebelboy1903 1 ay önce Şikayet Et
  Kazancı yüksek olandan niye düşük vergi alınır yahu yüz lira da yirmi lira küçük işletmeler için afaki bir rakam iken büyük işletmeler için deve de kulak
  Cevapla
 • enişte 1 ay önce Şikayet Et
  10 milyon kazanç değil10 milyon cirodan bahsediliyor
  Cevapla
 • Selo 1 ay önce Şikayet Et
  Fakirin vergisi yüzde 20 kurumlara yardım gerekli....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle