Dev bankadan 'dolar sat' tavsiyesi! 2018'e dikkat çekti

Çokuluslu ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs doların, Jeo Biden'ın ABD başkanlık seçimlerini kazanma ihtimalinin artması ve koronavirüs aşısına ilişkin ilerleme ile birlikte, 2018 yılında gördüğü düşük seviyelere doğru güçlü bir düşüş yapabileceği tahmininde bulundu.

Dev bankadan 'dolar sat' tavsiyesi! 2018'e dikkat çekti
Dev bankadan 'dolar sat' tavsiyesi! 2018'e dikkat çekti
GİRİŞ 12.10.2020 13:33 GÜNCELLEME 12.10.2020 13:33
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Aralarında Zach Pandl'ın bulunduğu Goldman Sachs analistleri, "Riskler doların zayıflığına doğru yöneliyor ve Trump'ın seçimleri kazanması ve aşıda kaydadeğer bir gecikme kombinasyonundan oluşan dolar-pozitif bir sonuç ihtimalini göreceli olarak düşük görüyoruz" yorumunda bulundu.

 

"2018'DEKİ DİP SEVİYELERİNE DÜŞMESİNE YOL AÇABİLİR"

Aynı analistler, "ABD seçimlerinde bir 'mavi dalga" sonucu ve aşı takvimine ilişkin olumlu haberler, ticaret ağırlıklı dolar ve dolar endeksinin 2018'deki dip seviyelerine düşmesine yol açabilir" şeklinde görüş bildirdi.

 

Dolar Endeksi bu yıl şimdiye dek, yatırımcıların Fed'den gelen daha önce benzeri görülmemiş büyüklükteki parasal teşvikine ve dip seviyelere inmiş faizlere tepki vermesi ile birlikte, yüzde 3'ten fazla düştü ve Pazartesi günü 93 seviyesinin hafif üzerinde seyrediyor. Endeks 2018 yılında, yüzde 4'ten daha fazla düşüş olabileceğini ima eden 89 seviyesinin altında seyretmişti.

Goldman, ABD'de başkanlık seçimlerine üç haftadan az bir süre kala anketlerde Demokrat aday Joe Biden'ın Başkan Trump ile arayı açması ile birlikte doların düşebileceği tahmininde bulunan UBS Asset Management ve Invesco Ltd.gibi kuruluşlara katıldı.

Goldman, yatırımcılara dolarda, Meksika pesosu, Güney Afrika randı ve Hindistan rupisinden oluşan volatilite ağırlıklı sepet karşısında kısa pozisyona girme tavsiyesinde bulundu.

"AŞIYA İLİŞKİN OLUMLU BEKLENTİLER RİSKLİ VARLIKLARINA DESTEK SAĞLAYABİLİR"

Stratjistler ayrıca dolar karşılığı euro, Kanada ve Avustralya dolarları için "al" tavsiyesinde bulundu.

Analistler, "Son anketlerde Biden lehine açılan ara gecikmiş seçim sonuçları riskini azaltıyor ve kısa vadede aşıya ilişkin olumlu beklentiler riskli varlıklarına destek sağlayabilir" dedi.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • avam 11 ay önce Şikayet Et
  Dolar zaten düşük.. Pandemi öncesi 1300 dolara aldığınız altını şimdi 1950 dolara alıyorsunuz.. Dolar endeksi 93-94 civarında geziyor ve çok para bastılar..
  Cevapla
 • adnan 11 ay önce Şikayet Et
  dolar dünyanın her yerinde düşsede bizim ülkemizde düşmez
  Cevapla
 • Adil 11 ay önce Şikayet Et
  her hafta karar değiştiriyor bu banka. seçim nedeni ile para değer kaybeder belirsizlik sona erince para değer kazanır. amerikan dolarından bahsediyorum.
  Cevapla
 • Mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  Dolar önemini yitirecek. Yitirmeli. Uluslararası ticaret altın ile gerçekleşmesi gerek. Hiçbir ülkenin pamuktan yaparak minimum maliyet ile dünyaları satın almaması gerekiyor. Dünya 5 ten büyükse altın ile ticaretin önü açılmalı
  Cevapla
 • alip 11 ay önce Şikayet Et
  Tl bazında düşmez arkadaşlar. Düşerse de çok düşmez diğer birimlere göre. Çünkü enflasyonumuz var, cari açığımız var. ABD de enflasyon çok az.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle