Araç sahipleri dikkat! Dolu hasarında 5 gün kuralı

Meteoroloji'nin kuvvetli yağış ve dolu yağışı uyarısı sonrası araç sahipleri araçlarını kapalı otoparklara yönlendirdi. Kimileri ise kendi yöntemleriyle araçlarını çeşitli malzemelerle korumaya çalıştı ancak beklenen yağış gerçekleşmedi. Peki aracınız dolu yağışında hasar görürse ne yapılmalıdır? Doludan dolayı aracı hasar görenler 5 gün içerisinde sigorta şirketini arayarak dosya açtırması gerekiyor.

 Araç sahipleri dikkat! Dolu hasarında 5 gün kuralı
Araç sahipleri dikkat! Dolu hasarında 5 gün kuralı
GİRİŞ 09.10.2020 11:08 GÜNCELLEME 09.10.2020 11:08
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Marmara bölgesi başta olmak üzere birçok yerde ani sağanak yağışının yağması bazı yerlerde zararlara neden oldu. Meteoroloji'nin son dakika uyarısına göre İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde birçok yerde dolu yağışı bekleniyordu perşembe ve cuma günü fakat perşembe günü beklenen dolu yağışı gerçekleşmedi. Dolu yağışı uyarısı sonrası araç sahiplerini araçlarını kapalı otoparklara götürdü ve İstanbul'da birçok kapalı otoparkın kapasitesi doldu. Peki dolu yağışında aracı hasar gören araç sahipleri ne yapmalıdır?

 

 

DOLU HASARI SONRASI NE YAPILMALIDIR?

Akşam'ın bir haberine göre, araç sahiplerinin dolu hasarı sonrası yapması gereken zorunlu kurallar var. Zorunlu trafik sigortası bu tür hasarları ödemezken, sadece kasko sigortasına sahip araç sahipleri hasarlarının ödenmesi için başvurabilir.

 

 

AFET TEMİNATI GEREKLİ

Kasko yaptırırken doğal afetlere karşı da teminat alınmış olması gerekiyor. Aracı doludan hasar gören kaskolu müşteriler için, Sigorta Genel Şartları ihbar süresini 5 iş günü olarak veriyor. 2017'den sonra şirketlerin çoğu süreyi uzatsa da hasar dosyasının açılması için 5 gün içinde aranması öneriliyor.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ KORUNUR

Dolu hasarında ekspertiz göndermediklerini ve onarıma bir an önce başladıklarını belirten Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür, "Mini onarım kapsamında olan hasarlar 'hasarsızlık indirimi'ni etkilemiyor, mini onarım dışında yapılan büyük hasarlar indirimi bozuyor. 2017 yılında meydana gelen dolu hasarlarında çoğu sigorta şirketi müşterilerin hasarsızlık indirimini bozmadılar" açıklaması yaptı.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • keremcan 4 ay önce Şikayet Et
  zorunlu olmayan sigorta kasko günah.
  Cevapla
 • cumali 4 ay önce Şikayet Et
  kasko sigortadan ucuz
  Cevapla
 • MİSAFİR 4 ay önce Şikayet Et
  Zorunlu trafik sigortası çoğu şeyi karşılamıyor ama her sene zam yapmasını biliyorlar.
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Piyasa diye diye herkes birbirine fahiş fiyattan araba sattı. Etme bulma dünyası işte, aç gözlülüğünüzün bedelini ödemeyeceğinizi mi sandınız? Dolu daha başlangıç...
  Cevapla
 • adem 4 ay önce Şikayet Et
  pahalı satana değil alana vurdu dolu.satanda araba yok alanda araba var.
  Cevapla
 • ali 4 ay önce Şikayet Et
  nasıl farkettin helal sana , senden evrak kaçmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle