Kanada ambargosu sonrası müjde geldi! Türkiye seri üretime geçiyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kanada tarafından bazı askeri ürünlerin Türkiye'ye ihraç izinlerinin askıya almasıyla ilgili olarak," Savunma Sanayiimiz engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ediyor." açıklanasında bulunarak "CATS kameralarımız seri üretime başlıyor" müjdesini verdi.

Kanada ambargosu sonrası müjde geldi! Türkiye seri üretime geçiyor
Kanada ambargosu sonrası müjde geldi! Türkiye seri üretime geçiyor
GİRİŞ 06.10.2020 14:21 GÜNCELLEME 06.10.2020 18:33
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada  "Savunma Sanayiimiz engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ediyor. SİHA’larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor, emeği geçenlere teşekkürler. ASELSAN’da bir üst modeli geliştirme çabalarımızı da hızlanarak devam ettiriyoruz." açıklamasında bulundu.


 

 

KANADA'NIN ASKERİ TEÇHİZATLARIN İHRACATINI ASKIYA ALMASI TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

İHA ve SİHA'ların kameralarını aldığımız Kanada'dan Türkiye'ye yönelik skandal bir hamle geldi. Kanada, askeri teçhizatların Türkiye'ye ihracatını askıya aldı. Peki bu karar Türkiye'yi nasıl etkileyecek? İşte karara ilişkin tüm detaylar.

Türkiye'nin ürettiği İHA ve SİHA'lar Suriye ve Libya'nın ardından şimdi de Dağlık Karabağ'da destan yazıyor. Azerbaycan Türkiye'nin de desteğini arkasına alarak İHA ve SİHA'larla Ermenistan'a ağır kayıplar veriyor. Sahada etkisini gösteremeyen Ermenistan, verdiği ağır kayıplar sonrası lobi çalışmalarına başladı. Daha önce Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan Kanada, şimdi de Azerbaycan'ın Karabağ'da kullandığı Türk İHA ve SİHA'lar nedeniyle Ermeni lobisinin etkisiyle Türkiye'ye yönelik bazı asgari teçhizatların ihracatını askıya aldı.

"TÜRKİYE'YE İHRACAT İZİNLERİNİ ASKIYA ALDIK"

Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne, ihracat izinlerini askıya aldığını belirterek, "Kanada'nın güçlü ihracat kontrol rejimine uygun olarak ve devam eden çatışmalar nedeniyle, durumu daha ayrıntılı değerlendirmek için zaman tanımak amacıyla Türkiye'ye yönelik ihracat izinlerini askıya aldık." dedi.

"ÇİFTE STANDARTTIR"

Dışişleri Bakanlığı karara ilişkin sert bir açıklama yaparak, "Kanada'nın bazı askeri ürünlerin ülkemize ihraç iznini askıya alması çifte standarttır. Kanada'dan beklentimiz, çifte standartlardan uzak bir politika izlemesi, ülkesindeki Türkiye karşıtı çevrelerin etkisi altında kalmadan ve dar siyasi çıkar hesaplarına hapsolmadan hareket etmesidir" ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE KANADA'DAN İHA VE SİHA'LAR İÇİN KAMERA ALIYOR

Peki Kanada'nın aldığı karar hangi askeri teçhizatları kapsıyor ve Türk Savunma Sanayini nasıl etkiler?

Türkiye, Bayraktar TB2 ve ANKA'da Kanadalı L3Harris Technologies çatı şirketine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Wescam Inc.'in ürettiği Wescam MX-15D kameraları kullanıyor. 19,5 kilogram ağırlığındaki bu kamera full HD video aktarımı yaparken, ABD, Fransa, Kanada, İspanya gibi birçok ülkede de kullanılıyor.

KARARIN TÜRKİYE'YE ÇOK BÜYÜK BİR ETKİSİ OLMAYACAK

Ancak alınan kararın Türkiye'yi çok da fazla etkileyeceği düşünülmüyor. Çünkü söz konusu kameralar kolay arıza yapan bir ürün olmadığı ve Türkiye'nin bu gibi durumlara karşı stok yapması İHA ve SİHA teknolojimize çok da bir etkisi olmayacak. Daha önce Barış Pınarı Harekatı döneminde Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan Kanada, harekat sonrası tekrar satışa başlamıştı. Dağlık Karabağ'daki çatışmalar durunca kameralarında satışına tekrar izin vermesi bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN DIŞA BAĞIMLILIĞINI ORTADAN KALDIRACAK

Her ihtimali düşünen Türkiye ise kendi göbeğini kesebilmek için çalışmalara devam ediyor. Savunmada dışa bağımlılığa azaltmak için büyük hamleler yapan Türkiye, kendi kameralarını üretmek için yoğun mesai harcıyor. ASELSAN'ın geliştirdiği Cats HD gece/gündüz kamerası çalışmaların tamamlanmasıyla Türk hava araçlarının dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak.

YORUMLAR 143
 • Objektif 2 yıl önce Şikayet Et
  Aklını kullanan devletler riskleriyle birlikte geleceği öngörüp başkasının ambargo koymasını beklemezler. Bu 1950'den bu güne yerleşen tembellik ve uyuşukluk halinden yeni yeni uyanma halidir. Devamı kesintisiz gelmelidir.
  Cevapla
 • DADAŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  Kaybeden kim oldu tabi ki KANADA kazanan kim elbette TÜRKİYEM şimdi kanada başka pazar arasın haksızın yanında durmanın cezasını çek YOLUN YOLUMUZ DUR TÜRKİYEM ALLAHIM GÜCÜNE GÜÇ KATSIN
  Cevapla
 • Sezgin Tabak 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence Kısa Sürede Aynı kalitede hatta daha Kalitelilerini Yapın, Bu Kanada Firması İflas ettirin. Ermenileri tutmayı görsünler. 100% haksız olan Ermenileri tutuyorlar gelde Adalete inan. Azerilerden ne Kötülük gördünüz?
  Cevapla
 • 1.tım 2 yıl önce Şikayet Et
  Kötü komşular ülkemizi dahada güçlendirdi
  Cevapla
 • bülent 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar da hızlı olmaz ki! muhalifler, suret i haktan gözüken hainler 2 gün sevinecekti...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle