Yüz binlerce taşerona büyük müjde! Ücret artışına dahil olacaklar

Kadroya alınan 1 milyon taşeron çalışan için yeni dönem başladı. Taşeron çalışanlar da artık ücret artışını belirleyen toplu sözleşme süreçlerine dâhil olabilecekler.

Yüz binlerce taşerona büyük müjde! Ücret artışına dahil olacaklar
Yüz binlerce taşerona büyük müjde! Ücret artışına dahil olacaklar
GİRİŞ 02.10.2020 14:52 GÜNCELLEME 02.10.2020 14:52
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle kadroya alınan 1 milyon taşeron çalışan için yeni dönem başladı. Belediyelerde temmuzda başlayan sendika değişimi kamu kurumlarında 1 Kasım'da gerçekleşecek.

 

 

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre taşeron çalışanlar da artık ücret artışını belirleyen toplu sözleşme süreçlerine dâhil olma hakkı elde edecek. Toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanmasıyla hem gelirleri artacak hem de özlük hakları iyileşecek.

KENDİ İŞKOLLARINA TESCİL EDİLECEK

 

 

"Tek işyerinde, tek sendika" uygulaması nedeniyle yaklaşık 700 bin üyesi bulunan Hak-İş'in 200 bin üyesi de başka sendikalara geçecek. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda verdikleri desteği anımsatarak, "Bizim örgütlediğimiz, sendikal hak kazandırdığımız, toplu sözleşme hakkı elde ettiğimiz 200 bin işçi, kanun zoruyla başka sendikalara geçirilmiş olacak. Bu düzeltilmeli" dedi. Her işyerinde, kendi alanında çalışanların ilgili iş kolundaki sendikaya üye olmasını önerdiklerini anlatan Arslan, konuyu iki hafta önce Başkan Erdoğan'la da paylaştıklarını söyledi. Arslan, kamu toplu sözleşmelerinin konfederasyonlarla yürütülmesi nedeniyle bunun sorun teşkil etmeyeceğini belirtti.

TOPLU SÖZLEŞMEYE DÂHİL OLUYORLAR

Taşerondan kadroya geçen çalışanlarla ilgili süreç, 2017 sonunda çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle başladı. Kararnameyle, kamu idarelerinin yanı sıra, belediye ve bağlı kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalışanlar kadroya alındı. Ancak işçilerin toplu sözleşme ve sendika süreçlerinde kademeli bir geçiş öngörüldü. Merkezi idarelerde kamuya geçirilen işçilere, kendi iş yerlerinde geçerli olan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin 31 Ekim 2020'den sonra uygulanması kararı alındı. Yerel idarelerde ise geçiş temmuzda başladı. Geçiş döneminde taşerondan kadroya geçen çalışanların ücretlerinde yıllık bazda yüzde 4 artı 4 artış sağlayan ayrı bir toplu sözleşme uygulandı.

GERİYE DÖNÜK İNCELEME YAPILMAMALI

Arslan, kısa çalışma uygulamasının salgın döneminde işletme ve özellikle işçilerin gelire kavuşması için denetimsiz olarak beyanname üzerinden bağlandığını anımsatarak, gelinen aşamada geriye dönük incelemelerin yapıldığını, bazı işletmelerin ve işçilerin kısa çalışmadan yararlanamayacağı yönünde belirlemeler yapılması halinde iade taleplerinin gündeme gelebileceğini vurguladı. Arslan, bu durumun işletmeler açısından sıkıntı doğurabileceğini söyledi.

'GÜVENCELİ ESNEKLİĞE' DESTEK

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un, yeni sürüm istihdam paketinde yer alan esnek çalışmayı değerlendiren Arslan, "güvenceli esnekliğe" destek verdiklerini söyledi. Arslan, "Z kuşağı kısmi çalışmaya sıcak. Kadınlar bu konuda istekli olabilir. Ancak bütün bunlar bütüncül yaklaşım içinde değerlendirilmeli. Kıdem dâhil her türlü hak korunmalı. Hak kayıplarına yol açılmamalı" dedi.

YORUMLAR 59
 • Sirab 3 yıl önce Şikayet Et
  İyi
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya haksız yere işten çıkarılanlar nasil olacak hakları geri verilecekmi yoksa bitecek mi
  Cevapla
 • Sümüklü sülo 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu sendikaların alayı hepsi aidat para için işçiyi düşündükleri falan hikaye yalan dolan.
  Cevapla
 • Belediyeci 3 yıl önce Şikayet Et
  Eh ışte ama emekçinin şikayetlerini öğrnip paylaşsanız
  Cevapla
 • Uğur 3 yıl önce Şikayet Et
  İşçinin Şikayeti mi Sağlıkta Çalışıyorum Hak İşin Destek Hizmetleri İbaresi Yüzünden 3 yıldır Görnediğimiz Haksızlığı Gördük Sıkıntı Çektik Eşek Yerine Konduk Bu kadarı Yeter Lanet Olsun Böyle Kişiliklere
  Cevapla
 • Köle olan biziz 3 yıl önce Şikayet Et
  kimse kimsenin zoruyla geçmedi mahmut aslan bey asıl sizin sendikanızdan ayrılmayalım diye yöneticiler tarafından baskı gördük sizin sayenizde kamuda asgari ücrete mahkum olduk iki yıldır yüzdelik haklarımızı bile elimizden aldılar hiç bir şekilde sizden destek görmedik şimdi çıkmış konuşuyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle