İran'da dolar ve euro tarihi rekor kırdı

İran'da serbest piyasada dolar ve euro tarihi bir rekor kırdı. Dolar ilk kez 30 bin tümeni aşarken, euro da 35 bin 200 tümenin üstünde işlem gördü.

İran'da dolar ve euro tarihi rekor kırdı
İran'da dolar ve euro tarihi rekor kırdı
GİRİŞ 01.10.2020 18:05 GÜNCELLEME 01.10.2020 18:06
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

İran'da serbest döviz piyasasını izleyen "bonbast.com"un verilerine göre, serbest piyasada 1 ABD dolarının satış fiyatı ilk kez 30 bin tümeni aştı. Ülkede ilk kez 35 bin tümeni aşan euro ise 35 bin 200 tümenden işlem gördü.

 

 

DEĞER KAYBI YÜZDE 120'Yİ AŞTI

İran'da 1 ABD doları, ocak ayının başında 13 bin 350 tümen civarında işlem görüyordu. Buna göre, İran'ın para birimi yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 124 değer kaybetti. ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonraki 2,5 yıllık süreçte ise tümenin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 360'a yaklaştı.

 

 

2018'DE DOLAR SABİTLENMİŞTİ

Ülkede doların Nisan 2018'de 4 bin tümenden 6 bin 100 tümen seviyelerine çıkması üzerine İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin başındaki hükümet, tümenin döviz kurlarına karşı değer kaybını önlemek amacıyla 10 Nisan 2018'de doları 4 bin 200 tümen olarak sabitlemiş ve ülkede devlet kuru ile serbest piyasa kuru olarak iki ayrı döviz kuru ortaya çıkmıştı. Ülkedeki ithalatçılara da devletin sabitlediği kur üzerinden döviz tahsisi yapılmıştı.

ABD YAPTIRIMLARIYLA YÜKSELDİ

ABD yönetiminin Mayıs 2018'de Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yönelik yaptırımları geri getirmesinden sonraki süreçte 26 Eylül 2018'de 19 bin tümene çıkarak tarihi seviyesini gören dolar, daha sonraki süreçte 10 bin 300 tümene kadar inmişti. İran'da dolar kuru, son aylarda tekrar yükselmeye başlamış ve 18 Temmuz'da kritik seviye olan 25 bin tümeni de aşmıştı.

ETİKETLER
REKOR
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Vatandaş38 4 ay önce Şikayet Et
  bizim durum da pek iç açıcı değil hani...
  Cevapla
 • Envers 4 ay önce Şikayet Et
  Ülke olarak hiç bukadar düşman ülkelere karşı güçlenmemiştik ve aynı zamanda rest çekmemiştik. Silahımızı kendimiz üretip petrolü kendimiz arayıp pkk yi bitirip üstüne suriye libyada oĺup azerbaycanı yalnız bırakmıyoruz istiyorsan dolar patlıcan gibi 25 tl olsun vız gelir trıs gider.
  Cevapla
 • Mmm 4 ay önce Şikayet Et
  Hem müslümanım diyeceksin. Hemde siyonistlere ermenilere köpeklik edeceksin. Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz. Daha kötü günleri BAE Suudi gibi sahtekarlar ile birlikte yaşayacaksınız. O öksüz ve yetimlerin ah ları vuracak hepinizi.
  Cevapla
 • Osmanlı 4 ay önce Şikayet Et
  Beter olsunlar hep sırtımızdan vururlar
  Cevapla
 • Abdülhamid Han 4 ay önce Şikayet Et
  Mollalarla İran halkını karıştırmayın ,İranda 55 milyon Türk yaşıyor ve Türkçe konuşur ,İran halkı Farslarda sever Türkiyeyi , MOLLALAR İSE SADECE KENDİNİ SEVER VE AMERİKANIN GİZLİ DESTEKÇİLERİDİR,İran halkı mollaları sevmiyor
  Cevapla
 • Mavi Vatan 4 ay önce Şikayet Et
  Türke ve sünni müslüman lara düşman olan iran, rus silahlarının ermenistana geçişine izin vermesin. bunu irandaki türk nüfus takip etmeli, kontrol etmeli. irana güvenilmez ! güvenmiyoruz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle