Erzurum’a altın rezervi müjdesi: Yıllık 400 milyon dolar katma değer sağlayacak!

Erzurum’un Olur ilçesine bağlı Boğazgören köyünde tespit edilen altın rezervine işletme ruhsatı verildi. Yaklaşık 10 yıllık bir çalışma sonrası ruhsatlarını alabilen işletmeciler, bölgeye ilk etapta 75 milyon dolarlık bir yatırım yapılacağı ve çalışan sayısının binleri bulacağını ifade etti. 8 milyon metreküplük bir alanda cevherli kütle tespit edilen bölgede altın rezerv tespiti ise tonda dört gram olarak saptandı.

Erzurum’a altın rezervi müjdesi: Yıllık 400 milyon dolar katma değer sağlayacak!
Erzurum’a altın rezervi müjdesi: Yıllık 400 milyon dolar katma değer sağlayacak!
GİRİŞ 28.09.2020 16:48 GÜNCELLEME 28.09.2020 16:48
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Erzurum'un Olur ilçesinde bulunan Boğazgören Köyü mevkiinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylanan yeni bir altın sahası kuruluyor. Yaklaşık 10 yıllık bir çalışma sonrası ruhsat alan işletmeciler, bin 500 hektarlık bir alanda altın çıkarma hakkı elde etti. 145 hektarda yapılan incelemelerde bir tonda 4 gram altın çıkabileceği ön görülürken 8 milyon metreküplük bir alanın ise altın dışında bir çok değerli taşında olduğu tespit edildi. Nisan ayında madenin ilk kazmasını vuracak olan işletme, ilk etapta 75 milyon dolarlık bir yatırımla altını işlemeye başlayacak. Yıllık katma değerinin 400 milyon doları bulacağı tahmin edilen altın madeninde ise binlerce vatandaş istihdam edilecek.

 

 

"SİYANÜR KULLANILMAYACAK"

Maden sahasında altın, gümüş ve bakırında olduğunu anlatan işletme sahibi Kenan Kılıç ve Avukat Yusuf Ayar, maden sahasında siyanürün kullanılmayacağını ve gravite esasına göre zenginleştirme yapılacağını söyledi. Yeni altın madenine ilişkin konuşan Yusuf Ayar, "Üzerinde 10 yıldır çalıştığımız bir sahaydı. Gerekli analizler yapıldıktan sonra izinler alındı. Nisanda başlıyoruz. Bu bölge, altın ve değerli taşlarla dolu bir bölge. Uzun yıllar işletilebilecek bir maden. Ülkemize büyük bir katkı sağlayacak. Madenin ilk sahasında 400 milyon dolarlık bir katma değer sağlanacağını öngörüyoruz. Bu hem bölgemiz için hem de ülkemiz için çok önemli bir rakam. En büyük hassasiyetimiz doğa. Kesinlikle siyanürle bir çalışma yapılmayacak. Tamamen doğaya zarar vermeden altın çıkarılıp işletilecek. Ülkemize hayırlı olsun" diye konuştu.

 

 

KAYNAK: SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 54
 • Se.ŞE 3 hafta önce Şikayet Et
  İyı de Türkiyeye ne faydası olacak. Meden ışletmesi éloğlu altını alacak çekip gidecek ülkeye de enkazı kalacak
  Cevapla
 • Kral2525 3 hafta önce Şikayet Et
  Erzurumdq sadece 1 yerde dwğil 6 yerde var
  Cevapla
 • Doğrucu Davud 3 hafta önce Şikayet Et
  neden bergamada da hasas olamıyorsunuz
  Cevapla
 • Hüseyin sal 3 hafta önce Şikayet Et
  Milli gelire iyi yansimiş 93 model brodwey şahin doğan serce kartal trafikten gecilmiyor
  Cevapla
 • Hüseyin sal 3 hafta önce Şikayet Et
  Iyide erzincandaki cikarildida ne oldu yabancı şirketler devlet eliyle yerli madenleri talan ediyor kendileri faydalanıyor en son cogu haber sitelerinde hökömet yetkililerininde söylediğine göre ingilterede şu kadar altınımız var dendi yani altınlar rehin alinmis anlayana...400 ton .. vatandaşın cebine yansidimi oñemli olan o altınlar çıktıkça vatandaş dahada fakirlesiyor ne ayak bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle