Karadeniz ve Akdeniz için dikkat çeken çıkış: Sadece gaz ve petrol yok!

Karadeniz'deki 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfinin ardından deniz altındaki potansiyel enerji kaynaklarını yorumlayan uzmanlar hem Akdeniz hem de Karadeniz'de sadece doğalgaz ve petrol değil farklı enerji kaynaklarına da ulaşılabileceğini işaret ediyor. Tuna1 sahasındaki keşfin bir başlangıç olduğunu da vurgulayan uzmanlar yeni sahaların bulunabileceğinin de altını çiziyor.

Karadeniz ve Akdeniz için dikkat çeken çıkış: Sadece gaz ve petrol yok!
Karadeniz ve Akdeniz için dikkat çeken çıkış: Sadece gaz ve petrol yok!
GİRİŞ 26.09.2020 10:21 GÜNCELLEME 26.09.2020 10:21
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Nafiz Maden, hem Doğu Akdeniz hem de Karadeniz’de yeni sahalar bulunabileceğini, buraların sadece doğalgaz ve petrol değil farklı enerji kaynaklarına da gebe olduğunu söyledi.

 

 

Türkiye’nin Karadeniz’de bulduğu 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin bir başlangıç olduğunu ve bunun devamının geleceğini kaydeden Maden, “Yapılan bu keşif 320 milyar metreküp olsa dahi bir başlangıç olarak ben görüyorum. Bu Türkiye’nin dışa bağımlılığını kurtarmaz ama bir başlangıç noktasıdır, dışa bağımlılığı azaltabilir. Yeni yapacağımız keşiflerle dışa bağlılığı çok çok daha azaltabiliriz. Bunun yanında yine Karadeniz’de hem Doğu Karadeniz baseninde hem Batı Karadeniz baseninde yeni gaz keşifleri yapılacağından ümitliyim” dedi.

FARKLI ENERJİ KAYNAKLARI VAR

 

 

Türkiye’de hidrokarbon yanında farklı enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar yapan bilim insanları olduğunu vurgulayan Maden, “Bunlar için Karadeniz ve Akdeniz potansiyel rezerv olarak görülüyor. Gelecekteki enerji kaynakları açısından da bir kaynak noktası. Biz şuanda sadece petrol ve doğalgaz üzerinde yoğunlaştık ama ileride farklı enerji kaynakları açısından da Doğu Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi bunlara gebe durumundadır. Buraların üretim noktası olabilecek verimli bir saha olacağını bir yer bilimci olarak düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TUNA-1 ALANINDA BULUNAN GAZ DAHA BAŞLANGIÇ

Türkiye’nin son dönemde sismik ve sondaj gemileriyle ilk keşiflerini yapmaya başladığını aktaran Maden, “Bunların ilk semerelerini aldık ülke olarak. İlk önemli keşfimizi yaptık. Bulunan doğalgaz belki dışarı bağımlılığımızı hemen bitirmeyecek ama bir başlangıç noktasıdır. Oradan gazı almamız belli bir süreç alacak ama dışarıya vereceğimiz döviz rezervini biz kendi imkanlarımız için kullanacağız” diye konuştu.

YENİ SAHALAR BULUNABİLİR

Tuna-1 bölgesinin yakınlarında yeni rezerv bulunabileceğine dair bir soruyu cevaplandıran Maden, “Sadece deniz araştırmaları, sondaj ve sismik araştırmalar yok. Ayrıca uzaydan da çekilen fotoğraflarla hem Karadeniz’in hem Akdeniz’in hem de Ege denizinin verileri toplanıyor farklı enerji firmaları tarafından. Gelecekte bunları ilgili daha iyi sonuç sondaj noktası önerebilecekler. Hem Karadeniz’de hem de Akdeniz’de yeni sahalar bulunacağından ümitliyim” ifadelerini kullandı.

ÇAYELİ AÇIKLARINDA PETROL İDDİASI

Prof. Dr. Nafiz Maden, Rize’nin Çayeli açıklarından denizden petrol sızıntısı olduğunu da iddia ederek “En bariz örnek vermek gerekirse Rize’nin Çayeli açıklarında denizden petrol sızıntısı oluyor. Bu petrol yer altındaki bir rezervuardan sızmaktadır. Bunun muhtemel rezervuar alanını bulup onu da çıkarabiliriz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 38
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  kara-deniz adından da anlaşılacağı gibi bu deniz neden kara. altında petrol de vardır. gaz da vardır. vardır da vardır.
  Cevapla
 • Bozkurt 5 ay önce Şikayet Et
  Bu adam sallıyor. Farklı enerji kaynağı nedir. Zeusun mizraginimi arıyon thor un çekicini mi.nedir yani salla gitsin.haber olsun.
  Cevapla
 • AYŞE 5 ay önce Şikayet Et
  Akdeniz anamur kalesi kıyılarındada demir gibi taşlar var aynı o siyah ısınan taşlardan Divriğidede var araştımak gerek
  Cevapla
 • Erdem 5 ay önce Şikayet Et
  Oltu taşı ..olabilir.. volkanik... Gamze of thrones filmindeki zombi akgezen komutanları öldürmek için (7.8.sezon)kullanıyorlardı.. titanyum önemli hammadde abaküs onu bilmek gerekir. ..
  Cevapla
 • ayşe 5 ay önce Şikayet Et
  Bulunanı dünyaya ilan edip göz diktirmeyin haber vermeden çıkarın davul çalmayın
  Cevapla
 • Ferhat 5 ay önce Şikayet Et
  Tuna1 sahası değil, Sakarya1 sahası
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle