Hafızalardan silinmeyecek, 30 ülkeyi geride bıratı! Akdeniz'deki savaşı Türkiye kazandı

Yıllık yaklaşık yarım milyar ziyaretçi sayısı ile dünyanın en önemli ilk üç turizm bölgesinden biri olan Akdeniz'de, aralarında Fas, Portekiz, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan, Bulgaristan, Kıbrıs, Tunus ve Mısır'ın da bulunduğu yaklaşık 30 ülke arasında Türkiye, bölgenin en yoğun turist alan ülkesi oldu.

Hafızalardan silinmeyecek, 30 ülkeyi geride bıratı! Akdeniz'deki savaşı Türkiye kazandı
Hafızalardan silinmeyecek, 30 ülkeyi geride bıratı! Akdeniz'deki savaşı Türkiye kazandı
GİRİŞ 24.09.2020 12:57 GÜNCELLEME 24.09.2020 13:00
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Dünyanın en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Antalya, turizmde geçen sene en iyi yılını yaşadı ve 2020 için 18 milyon turist hedefiyle sezona başladı. Ancak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle turizm sezonuna geç başlayan kent, 10 Ağustos'ta Rusya'dan direkt uçuşların başlamasıyla hareketlendi.

 

Yılbaşından 22 Eylül'e kadar 170 ülkeden 2 milyondan fazla yabancı turistin tatil için tercih ettiği kent olan Antalya, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan "Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı" ile salgın sürecinde "sağlıklı ve keyifli" tatilin adresi oldu.

TÜRKİYE, AKDENİZ'DEKİ 30 ÜLKEYİ GERİDE BIRAKTI

 

Ağırladığı turist bakımından Türkiye'nin "turizm başkenti" olarak nitelendirilen kent, Akdeniz'deki turizm destinasyonları arasında da ilk sırada yer aldı.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, AA muhabirine, turizmde çok iyi geçen 2019 yılının ardından 2020'ye umutla başlayan sektörün Kovid-19 salgını nedeniyle zor bir yıl geçirdiğini söyledi.

Yıllık yaklaşık yarım milyar ziyaretçi sayısı ile dünyanın en önemli ilk üç turizm bölgesinden biri olan Akdeniz ülkelerinin de salgın sürecinde yüzde 72'lik bir kayıp yaşadığını dile getiren Yavuz, aralarında Fas, Portekiz, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan, Bulgaristan, Kıbrıs, Tunus, Mısır ve Türkiye'nin de bulunduğu yaklaşık 30 Akdeniz ülkesinin bir yandan salgına karşı tedbir alırken, bir yandan da turizm sezonundan pay kapmaya çalıştığını belirtti.

Mısır, Tunus, Fas gibi bazı ülkelerin süreyi tamamen kapalı geçirdiğini aktaran Yavuz, İtalya, Portekiz, Fransa ve İspanya gibi ülkelerin de iniş-çıkış gösteren Kovid-19 vakaları nedeniyle Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin seyahat yasağına takıldığını kaydetti.

Hırvatistan, Yunanistan, Türkiye ve İspanya'nın hazirandan itibaren bir rekabet içinde olduğunu ifade eden Yavuz, şunları söyledi:

"İspanya ve Hırvatistan'da gençlerin düzenledikleri partilerde birbirlerine hastalığı bulaştırmaları üzerine önce İspanya’nın Barcelona ve Madrid, ardından Mayorka Adası ve son olarak Kanarya Adası'na seyahat uyarıları geldi ve büyük operatörler uçuşlarını iptal ettiler. Kısa bir süre sonra Hırvatistan'ın Adriyatik kıyıları, adalar ve son olarak Dubrovnik'e seyahat uyarısı geldi. 10 Ağustos itibarıyla Rusya'dan başlayan seferlerle Türkiye, Akdeniz bölgesinin en yoğun turist alan ülkesi konumuna geldi."

"AKDENİZ'DEKİ SAVAŞIN GALİBİ OLACAĞI ÖNGÜRÜLEMEZDİ"

Yavuz, en önemli turizm destinasyonları arasında 7 Ağustos - 22 Eylül döneminde gelen turist rakamlarına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Yaklaşık 1,5 ayda Antalya'nın 1 milyon 562 bin 681, Mayorka'nın 1 milyon 69 bin 546, Girit'in 625 bin 679, Rodos'un 327 bin 928 ve Dubrovnik'in 83 bin 881 ziyaretçi ağırladığını söyleyen Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece eylülde, Akdeniz'in önemli turizm destinasyonlarından Mayorka 373 bin 26, Girit 272 bin 896 ve Rodos 138 bin 289 misafir ağırladı. Antalya ise aynı ayda 777 bin 176 turiste ulaştı. Eylülde Akdeniz'in yıldızı Antalya oldu. Antalya ve Türkiye açısından yaşanan bu sezon hafızlardan silinmeyecektir. 3 ay önce tek bir uçağın inmediği, neredeyse hiç bir otelin açılmadığı karanlık günlerde Antalya'nın yasaklı ve engelli bir dönemde Akdeniz'deki bu çetin savaşın galibi olacağını sanırım kimse öngöremezdi. Turizmcilerin ve diplomasinin hamleleri bu sonucu getirdi."

Akdeniz'de ileriki aylarda da sürecin bu şekilde gitmesinin öngörüldüğünü ifade eden Yavuz, özellikle turizmde büyük gelir kaybı yaşayan ülkelerin agresif olabileceğini kaydetti.

TÜRKİYE, HERKESİ İKNA EDEN BİR SİSTEM OLUŞTURDU

Merkezi İsviçre'de bulunan Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner de Kovid-19 nedeniyle dünyada turizmin ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile önemli bir başarıya imza attığını vurgulayan Baraner, "Türkiye kendi imkanlarıyla, çok kısa sürede dış piyasayı ikna eden bir sistem oluşturdu. Yaklaşık 2 aydır da olağanüstü bir problem çıkmadan turist akışını ayakta tutabilen ülke oldu." dedi.

Artık dünyada yeni bir turizm anlayışının ön plana çıktığını dile getiren Baraner, insanların tatil yaparken gidecekleri yerlerin ne kadar güvenli ve sağlıklı olduklarını araştırmaya başladıklarını kaydetti.

Türkiye'nin ve Antalya'nın "sağlıklı ve güvenli tatil" konusunda önemli bir sınav verdiğini vurgulayan Baraner, "Tatilde güvenlik ön plana çıktı. Eskiden turistler gidecekleri yerlerin güzel olup olmadığını soruyordu, şimdi ise güvenli olup olmadığını merak ediyor. Turizm bölgeleri arasında da Türkiye ve Antalya, başarılı bir performans ortaya koydu. Ayakta ve hayatta kalma sürecinde turizm yapmak kolay değil ama biz bunu başardık." diye konuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ pandemi
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • ESPANYOL 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun bu ekibinize
  Cevapla
 • Garip 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir memur bir asgari ücretli kaç yıllık aylığı ile bir araba yada konut alabilir. Bir öğrenci kaç paraya bir bilgisayar alabilir? Kazanan kazanıyor da kazananlar kazanırken halkın alım gücü düşüyor. Üniversite öğrencilerinin sıkıntılarından haberiniz var mı?
  Cevapla
 • Felsefeci 1 yıl önce Şikayet Et
  çünkü euro ve dolar karışısında paramız o kadar değer kaybettiki adamlar ceplerindeki bozukluklarla tatil yapabilir oldular. bunun etkisi yok mu sizce???
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne fark etti bir çok otelci, tatil firması parayı yurtdışu hesaplara kaçırıyor. Bu yüzden likit artmadı faiz yükseldi. Önce bunlara bir yasal düzenleme ile dur diyelim.
  Cevapla
 • kıyıla 1 yıl önce Şikayet Et
  gayet normal akdenizde en ılık ve en geniş sahiller türkiye de var ve böyle olunca birinci olmamamız aşırı saçma olur
  Cevapla
 • Furkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Siyaset, tanıtım, konsolosluk açma vs. Ak partiden önceki turist sıralamamız ve sayılarımız hakkında bir araştırma yapsana
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle