Çocuğu özel okulda okuyanlar dikkat! Karar verildi

Kayseri'de özel bir eğitim kurumundaki öğrencinin velisinin başvurusunu değerlendiren İl Tüketici Hakem Heyeti, geçen eğitim-öğretim döneminde pandemi sürecinde okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 liranın tüketiciye iadesine karar verdi.

Çocuğu özel okulda okuyanlar dikkat! Karar verildi
Çocuğu özel okulda okuyanlar dikkat! Karar verildi
GİRİŞ 21.09.2020 15:24 GÜNCELLEME 21.09.2020 15:24
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Kayseri İl Tüketici Hakem Heyeti, geçen eğitim öğretim döneminde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecindeki özel okul ücretinin iadesini isteyen bir velinin talebini kısmen kabul ederek, pandemi sürecinde okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 lira 20 kuruşun tüketiciye iadesine karar verdi.

 

 

Kayseri'de yaşayan bir vatandaş, çocuğunun eğitim gördüğü özel okula geçen eğitim öğretim döneminde ödediği ücretin 15 Mart 2020 tarihinden sonraki
günler için tarafına iade edilmesini istedi.

Özel okul tarafından talebi reddedilen öğrenci velisi, bunun üzerine 18 Mayıs'ta Kayseri Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Şikayet edilen özel okul ise savunmasında, fiziksel eğitime ara verilmesinin ardından okulların tatil edilmediğini, uzaktan eğitime devam edildiğini ve uzaktan eğitimin de telafi eğitiminin bir parçası olduğunu belirtti.

Harcama yapılmayan yemek, doğal gaz, elektrik, su gibi giderlerin gelecek yıl alınacak kayıt ücretlerinden mahsup edileceği ifade edilen savunmada, velinin şikayetinin reddedilmesi istendi.

Heyet, incelemeleri sonucunda 9 Eylül'de, 9 bin liranın ödenmesini isteyen öğrenci velisinin talebini kısmen kabul ederek, okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 lira 20 kuruşun tüketiciye iadesine karar verdi.

Hakem Heyetinin gerekçeli kararında, şu ifadeler yer aldı:

"Asgari şartları bulunduran şikayet konusu sözleşmede, tüketicinin belirli miktar ödemeyi yapacağı, şikayet edilen özel eğitim kurumunun ise usulüne uygun eğitim yerinde (okulda) tüketicinin belirttiği öğrenciye (yüz yüze) eğitim vereceği ifade edilmiştir. Sözleşme içerisinde, doğa olayları, salgın hastalık, 'mücbir sebep' gibi ifa imkansızlığı durumunda tarafların yükümlülükleri konusunda bir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle genel hükümler çerçevesinde bir karar verilmesi gerekmektedir."

Borçlar Kanunundaki hükümlere ve Yargıtay 6. Hukuk Dairesinin verdiği karara değinilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Özel eğitim kurumunun savunmasında belirttiği uzaktan eğitim yapılması, şikayet konusu sözleşmede özel eğitim kurumunun edimi olarak belirtilmemiştir. Yapılan uzaktan eğitim işlemi, başka bir sözleşmenin konusu olup, şikayet konusu sözleşmedeki edim olarak kabul edilemez. Ayrıca sözleşmenin tarafı olan tüketiciye uzaktan eğitim için gerekli araç ve gereçler sağlanmamış olup, bu haliyle birebir eğitim ile uzaktan eğitimin aynı verimi ve karşılığı sağlayacağı konusunda netlik bulunmamaktadır. Taraflar arasındaki sözleşmede olağanüstü durumlarda sözleşmenin uyarlanması konusunda bir hüküm bulunmamaktadır. Kovid-19 hastalığı nedeniyle ülkemiz genelinde oluşan pandemi nedeniyle örgün eğitim 16.03.2020-19.06.2020 tarihleri arasında yapılamamıştır. Bu nedenle 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince tüketicinin örgün eğitim almadığı döneme ait ücretinin iadesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı tüketicinin talebinin kısmen kabul edilerek okula gidilmeyen süreye tekabül eden 7.579,20 lira bedelin tüketiciye iadesi gerekmiştir."

"SÖZLEŞMENİN ESAS UNSURU YÜZ YÜZE EĞİTİMDİR"

Tüketiciler Birliği İl İstişare toplantıları kapsamında Konya'da bulunan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, AA muhabirine, "özel okullara verilen ücretlerin ne olacağı" tartışmasının uzun zamandır yaşandığını hatırlattı.

Kayseri İl Hakem Heyeti'nden çıkan kararın "ilk" olduğunu ifade eden Şahin, şunları söyledi:

"Bu karar üç aylık okula gidilmeyen döneme ait eğitim parasının iadesidir. Yemek ve servis parası zaten hizmet alınmadığı için ödenmesi lazım. Konuyla alakalı çok tartışmalar yaşandı fakat uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim bir değildir. Zaten özel okullarla yapılan sözleşmede esas unsur yüz yüze eğitimdir. Eğer yüz yüze eğitim yapılmamışsa bu durum uzaktan eğitimle telafi edilemez. Şu an için sebepsiz zenginleşmeye kadar gidebilen bir durum söz konusu. Okul açılmadı, elektrik yanmadı, hiçbir şekilde masraf edilmedi ve sonuçta haksız bir kazanç temin edilmiş oldu. O eğitim verilmediği için, o paranın iadesi gerekiyordu ve Kayseri İl Tüketici Hakem Heyeti tarafından iade kararı çıktı."

Okul ücretlerinin kurumdan kuruma değiştiğine işaret eden Şahin, "Tüketiciler, özel okul ücretleri birbirinden farklı olduğu için 10 bin 390 liraya kadar hakem heyetlerine, 10 bin 390 liradan sonra ise Tüketici mahkemelerine gidip bu bedelin iadesini isteyebilirler." dedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Muhasebeci 3 hafta önce Şikayet Et
  Evet okul elektrik su doğalgaz ve temizlik giderleri çıkmadı dogru. Yenmeyen yemek ve kullanılmayan servis ücretleri tahsil edilemez, dogru.Ama kirasını ödemek zorunda, Ogretmenine KÇÖ dışındakilere maaş ödeyecek, kçö alanlar derse girdiginde de extra odeme alacak. Yayın vb dokümanları öğrenci aldı,tabiki onunda parasını okul ödeyecek. 3 aylik dönemde veli odeme yapmasa da, odeme yapmış gibi faturası kesildi (kanunen kesmek zorunda ) , bunun %8lik vergisi öde. Yani 3 ayĺik dönemde okul %1 kazandı, %40 kaybetti. Bu rakamlar yenilir yutulur rakamlar değil... MEB yuzyuze eğitimle, uzaktan egitimi eşit gördü. Bu mahkemenin verdiği karara göre, devlet kendi verdiği kararla çelişiyor...
  Cevapla
 • Veli 3 hafta önce Şikayet Et
  Herkes haddini bilecek
  Cevapla
 • Reisciler 3 hafta önce Şikayet Et
  bu dönemde elektrik yanmadı tamam su akmadı tamam temizlik yapılmadı tamam yemek yenmedi tamam. bu kısımlar geri iade edilsin 3 aylıkdönem için ama kendimizi burda çalışanların yerine koyalım burdaki öğretmenler ne yapsın taşmı yesin.. burda müracaat eden arkadaşta kesin çocuğu son sınıf öğrencisidir sizinke işimiz bitti ne haliniz varsa görün gibi .. evde iki çocuğumu idare edemedim en azından bu süreçte yine canlı bağlantı birşeyler yapmaya çalıştılar. öğretmen ve çalışanları burdan ekmek yiyor onlata giden param sonuna kadar helali hoş olsun ama. yapmadıkları giderleride adaletli bir şekilde iade etmeliler
  Cevapla
 • Başkan 3 hafta önce Şikayet Et
  Bazı özel okullar öğretmenlerini işten attılar,paralarını ödemediler.
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  özel okul ve dersane sahipleri öğretmen ve çalışanları için kısa çalışma ödeneğine başvurdumu? vurdu aldığına aldımı? aldı.elk.su vs. bina giderlerinden kurtuldumu kurtuldu.velileriden alacaklarınıda senetle tahsilata devammı devam.bi taşla beş kuş...okul yok canlı öğretmen yok televizyondan eğitim.kardeşim açarım o zaman bir vidyo paylaşım kanalını istediğim dersi ücretsiz beş kere dinler öğrenirim.senede ne gerek var niye paramı savurayım.....UZLAŞI ŞART....
  Cevapla
 • açıksöz 3 hafta önce Şikayet Et
  e yap zaten binlerce üceresiz eğitim var okuldakinden daha iyi anlatıyorlar. git dinle öğren. neden para veriyorsun ki? kimse seni zorla eğitmek için can atmıyor ki, istersen yani.
  Cevapla
 • oscar 3 hafta önce Şikayet Et
  Asgari ücretin 3/1'i oranındaki kısa çalışma ödeneği ile gel de sen geçin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle