Fiyatlar ikiye katlayınca hemen harekete geçtiler! Satan ev alıyor!

İkinci el araç fiyatları ilk defa bir araç sahibi olma hayali kuranları kara kara düşündürürken mevcutta aracı olanları ise ev sahibi yapıyor. İkinci el araç piyasasının uçuşa geçmesiyle fiyatı ikiye katlanan aracını satarak yeni bir araç almanın maliyetinin daha yüksek olacağını hesap eden vatandaş yatırımını konuttan yana kullanıyor.

GİRİŞ 21.09.2020 09:43 GÜNCELLEME 21.09.2020 10:45
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

İkinci el araç fiyatlarının 1,5 yıl içerisinde yüzde 100 değer kazanmasının ardından aracını satışa çıkaran yeni bir otomobil arayışına girmek yerine soluğu gayrimenkul ofislerinde alıyor.

 

 

Fiyatı ikiye katlanan aracını satarak kendine peşinat oluşturan vatandaş üstünü eş dost ya da kredi ile tamamlayarak ev sahibi oluyor.

Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 artarak 170 bin 408 adet oldu. Konut satışlarında İstanbul 30 bin 292 konut satışı ve yüzde 17,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarında ise dikkat çeken bir artış oldu. Kredi faizlerinin tarihin en düşük seviyelerine inmesinin etkisiyle 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satışlar da yüzde 122 arttı.

 

 

Konutta kamu bankaları öncülüğündeki başlatılan 0,64 faiz kampanyası ağustos ayının ilk haftasının sonunda sona erdi. Faizler bugün itibariyle bankasına göre değişmekle birlikte aylıkta yüzde 1,15 ve üzerinde yer alıyor.

EV İÇİN ACİL SATILIK!

Konutta her ne kadar faizler yükselişe geçse de ikinci el otomobilde ortaya çıkan değer kazancı peşinat ihtiyacını ortadan kaldırınca vatandaş da ortaya çıkan bu fırsatı eve dönüştürmek için harekete geçti. Bütçesine uygun evi bulan vatandaş peşinat için aracını 'Acil' başlığıyla satışa çıkardı. Öyle ki; ikinci el ilan sitelerinde aracını ev almak için satışa çıkardığını söyleyenlerin sayısında ciddi artış yaşandığı gözlemlendi.

FİYATINI İKİYE KATLADI

Piyasada en fazla tercih edilen araçların ikinci el fiyatlarına bakıldığında ortalama rakamların 2015 ve üzeri araçlarda 85 ile 200 bin TL arasında yer aldığı görülüyor. Son 1,5 yıldır yükselişte olan ve özellikle koronavirüs salgını ile sekteye uğrayan sıfır araç üretimiyle ikinci elde araç fiyatları yüzde 100 artmış durumda. Geçtiğimiz yıl bu aylarda 70-80 bin TL'ye alınmış bir ikinci el araç için bugün itibariyle talep edilen rakam 150 bin TL bandını aşıyor.

KONUTTA EN DÜŞÜK FAİZLE ÖDEME PLANI

Türkiye'de ikinci el konutların büyük şehirlerdeki ortalama m2 birim fiyatlarına bakıldığında en pahalı ikinci el konut İstanbul'da yer alıyor. En son yapılan bir araştırmaya göre mega kentte ikinci el konutta ortalama m2 birim fiyatı 3 bin 865 TL. Bu da ikinci el 100 m2 bir dairenin ortalama fiyatının 386 bin TL olduğu anlamına geliyor. İkinci el konutta kullanacak kredide yüzde 10 peşinat şartı bulunuyor. Bugün ikinci el aracını 150 bin TL'den satarak ev alacak kişinin başka bir birikimi olmaması halinde kullanacağı kredi oranı 186 bin TL.

Bankaların konut kredi faiz oranlarına bakıldığında en düşük faiz oranı olan yüzde 1,15 ile 10 yıl vade ile aylık 2.866 TL'lik ödeme planı çıkarılıyor.

EN DÜŞÜK FİYATLI İKİNCİ EL KONUT ŞANLIURFA'DA

İkinci el aracını satıp peşinat yapanların İstanbul'da ortalama ikinci bir ev için ödeyeceği rakamlar bu şekilde iken ikinci el konutta ortalama m2 fiyatı 1.914 TL olan Ankara'da 100 m2 daire 194 bin TL, ortalama m2 fiyatı 3.095 TL olan İzmir'de 300 bin TL, ortalama m2 fiyatı 2.254 TL olan Bursa'da ise 225 bin TL.

Büyükşehirler arasında en ucuz ikinci el konut ise Şanlıurfa'da yer alıyor.

M2 birim fiyatının ikinci el konutta ortalamada 1.262 TL olduğu şehirde 100 m2 daire için ödenen rakam 126 bin TL olarak ifade ediliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 36
 • kemal 3 yıl önce Şikayet Et
  evler de ikiye katlandı ki sanki farklı mı fırsatçı millet fırsatçı
  Cevapla
 • Ede 3 yıl önce Şikayet Et
  Çözüm;2. El ithalatının önü açılsın.o zaman piyasadaki arabalar dörtte bire yani gerçek fiyatına iner.
  Cevapla
 • Ozan 3 yıl önce Şikayet Et
  M2 birim fiyatı serbest piyasayla örtüşüyor mu acaba.I
  Cevapla
 • tugrul 3 yıl önce Şikayet Et
  Araba almayı düşünüyordum kesin olarak vaz geçtim balon patlar illa bir gün
  Cevapla
 • böyle düser 3 yıl önce Şikayet Et
  devletin ötv oranlarını yükseltip otomotiv firmalarına çektiği ayarın benzerini konuttada yapması lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle