Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! e-Devlet'te yeni hizmet hazırlığı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, her geçen gün içeriğini ve kalitesini geliştiren e-Devlet Kapısı'nın, 13 Eylül itibarıyla 50 milyon 20 bin 804 kullanıcıya ulaştığını belirterek, 9 Haziran'da kullanıma sunulan "Araçlarım" hizmetinin ikinci fazının yakında devreye alınacağını bildirdi.

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! e-Devlet'te yeni hizmet hazırlığı
Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! e-Devlet'te yeni hizmet hazırlığı
GİRİŞ 20.09.2020 11:50 GÜNCELLEME 20.09.2020 11:50
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dijital hizmetin önemi ve gerekliliğinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde daha da ön plana çıktığına dikkati çekti. Koç, bu kapsamda alınan tedbirlere yönelik açılan yeni elektronik hizmetlerle vatandaşlara büyük kolaylık sağlandığını anlattı.

 

 

e-Devlet Kapısı'nda 677 kurumun 5 bin 156 hizmetinin sunulduğunu aktaran Koç, "Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin birçok hizmetine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan, her geçen gün hizmet içeriğini ve kalitesini geliştiren e-Devlet Kapısı, 13 Eylül itibarıyla 50 milyon 20 bin 804 kullanıcıya ulaştı." diye konuştu.

Koç, Türkiye'de 16 yaş üstü vatandaşların yüzde 80'inin e-Devlet Kapısı'nı aktif şekilde kullandığına ve birçok işlemini kolaylıkla yapabildiğine işaret etti.

 

 

EN FAZLA KULLANILAN HİZMETLER

Bugüne kadar 111 milyon 892 bin 759 sorgulamayla Sosyal Güvenlik Kurumunun 4A Hizmet Dökümü'nün en çok kullanılan hizmet olduğunu dile getiren Koç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu hizmetinin 111 milyon 148 bin 326 ile ikinci sırada, Sosyal Yardım Bilgileri hizmetinin de 85 milyon 519 bin 479 sorgulamayla üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Koç, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak sadece e-Devlet Kapısı'nda sunulan hizmetlerin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalara değil, aynı zamanda hizmet kapsamının genişletilmesi ve bütünleşik hizmetlerin dijital ortama aktarılmasına hız verildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Yoğun ilgi gören ve açılış tarihi olan 9 Haziran'dan bu yana 37 milyondan fazla kullanılan ilk bütünleşik hizmet 'Araçlarım' ile kullanıcılar; araçlarına ait sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi, borç durumu gibi birçok bilgiyi görüntüleyip vergi ve trafik cezası ödeme işlemelerini gerçekleştirebiliyorlar."

Koç, söz konusu hizmetin ikinci fazının yakın gelecekte hizmete sunulmasının planlandığını ifade ederek, "Söz konusu fazda ise tüzel kişilere ait araç bilgisi, araç muayene randevusu alma, HGS bakiye yükleme gibi yeni birçok eklenti ile hizmetin kapsamının daha da genişletilerek kullanıcılara sunulması planlanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Dönemsel olarak erişime açılan hizmetlerin e-Devlet Kapısı'nda kullanımının gün geçtikçe arttığına dikkati çeken Koç, bu kapsamda 2 milyondan fazla öğrencinin girdiği YKS'de birçok adayın öğrenci kayıtlarını e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirdiğini kaydetti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının "Üniversite e-Kayıt Hizmeti"nin en çok kullanılan 20 hizmet arasına girdiğini aktaran Koç, e-Devlet Kapısı’nın sürekli yaşayan ve gelişen bir ekosistem olduğunun altını çizdi.

Koç, Dijital Dönüşüm Ofisi olarak dönüşümün hayatın her alanına nüfuz ettiği bu dönemde çalışmalara hız kesmeden devam edildiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
edevlet
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • cemal 1 ay önce Şikayet Et
  peugeot rifter sahibi biri olarak bu haber beni baya sevindirdi :D
  Cevapla
 • İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  Memur maaşıyla geçinemiyorum araba alamıyorum diyorsanız birde asgari ücretlilerin düşünün. Yok eğer memur maaşını oturduğunuz yerden beğenmiyorsan bırakın ben 4000 TL maaşla memurluk yaparım. Asgari ücretli akşama kadar tozun toprağın içinde 2324 TL ye iş yapıyor. Biraz vicdan. Biraz gözünüz doysun
  Cevapla
 • Mahmut Avcı 1 ay önce Şikayet Et
  Bir memur emeklisi olarak yukardaki yorumu dogru buluyorum insanda şükür kıt olursa dünyaları verseniz yetmez.elhamdulillah umarım asgari ücret net 5 bin tl olur inşallah tabiki piyasanin şu anki şartlarında. Elhsmdulillah.
  Cevapla
 • Batuhan 1 ay önce Şikayet Et
  Millet pandemi yardimi sorgulama ve basvuru yapmis en çok hala netice yok ortada onuda bile bile yazmışlar hatta 4 5 aydir 1000 tl bekleyen insanlar var yazık
  Cevapla
 • .......... 1 ay önce Şikayet Et
  E-Devlet'ten görülüyor ama kurumlar-kuruluşlar gene istiyor,,,,
  Cevapla
 • Tonyukuk 1 ay önce Şikayet Et
  Ali Ahmet sende okusaydın. Sen dışarda kuş taşlayıp aylak aylak gezerken memur dediğin adamlar üniversitede ilim tahsil etti, fazla boş konuşuyorsun.
  Cevapla
 • İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  Benim tanıdığım ortaokul mezunu kaç tane müdür muavini var. Hepsi üniversite mezunu değil. Siz istisna olabilirsiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle