170 ülkeden Türkiye'ye akın ettiler

Tüm destinasyonların kapalı olduğu dünyada sağlıklı ve güvenli tatil imkanı sunan Antalya, turistlerin ilgi odağı oldu. Sağlıklı turizm sertifikası tercihte kenti öne çıkardı ve 1 Ocak-13 Eylül döneminde 170 ülkeden 2 milyon kişi kente giriş yaptı. En fazla turist Rusya’dan geldi. Rusya’yı Ukrayna, Almanya ve İngiltere izledi.

170 ülkeden Türkiye'ye akın ettiler
170 ülkeden Türkiye'ye akın ettiler
GİRİŞ 20.09.2020 11:09 GÜNCELLEME 20.09.2020 11:09
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Sağlıklı ve güvenli tatil imkanı sunan Antalya, Rusya, Ukrayna, Almanya, İngiltere, Polonya başta olmak üzere 170 ülkeden 2 milyon 3 bin 946 misafir ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında kentteki birçok tesis, sertifikayla hizmet sunuyor. Alınan tedbirler sayesinde güvenli ve sağlıklı turizm hizmeti veren Antalya, salgın sürecinde de turistlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Denizin, kumun, güneşin tadını çıkararak, her türlü imkanın sunulduğu lüks otellerde tatil yapan turistler, Gazipaşa'daki Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nden, Kaş'taki Patara'ya kadar çok sayıda tarihi mekanları ziyaret etme imkanı buluyor.

 

 

RUSLAR BAŞI ÇEKTİ

Tekne turlarıyla koyları gezen, kendilerini Akdeniz'in serin sularına bırakan turistler, ünlü plajlarda da güneşlenmenin, kitap okuyup, yürüyüş yapmanın keyfini çıkarıyor. Kentin yöresel yemeklerini de tatma imkanı bulan misafirler, yaptıkları alışverişlerle esnafa da katkı sunuyor. Antalya'ya en çok Rusya'dan turist gelirken bu ülkeden 703 bin 463, Ukrayna'dan 354 bin 518, Almanya'dan 239 bin 673, İngiltere'den 148 bin 535, Polonya'dan 47 bin 909 turist olmak üzere Asya'dan Avrupa'ya, Balkanlardan Afrika'ya birçok bölgenin 170 ülkesinden misafir, kente geldi.

 

 

İSTİHDAMA YÜKSEK KATKI

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, 1 Haziran'da normalleşme sürecinin başlamasıyla Hollanda, Ukrayna, ağustosta ise Rusya, Almanya başta olmak üzere farklı ülkelerden misafirlerin geldiğini söyledi. Salgın sürecinde Türkiye'nin turist kabul ediyor olmasının önemine işaret eden Atmaca, “Tüm destinasyonlar kapalı, Türkiye'nin ve Antalya'nın açık olması sektörün çok büyük başarısı. Böyle bir salgın sürecinde, güvenli turizm sertifikasıyla alınan yolun ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Rakamlardan ziyade otellerin açık olması, istihdam sağlıyor olmak en büyük başarı” diye konuştu. Atmaca, sağlıklı turizm sertifikasının tatilciler tarafından memnuniyetle karşılandığını, güvenli tatil imkanı sunduklarını belirterek, “Temmuz ve ağustosta bu kadar yoğun değildi. Tatile gelenler sağlıklı turizm sertifikası sayesinde mutlu döndükleri için talep bir anda yükselmeye başladı” dedi.

REZERVASYONDA ARTIŞ VAR

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kavaloğlu da sağlıklı turizmi ilk deneme yapan turistlerin, çok iyi reklam yaptığını söyledi. Ülkelerine dönenlerin tekrar rezervasyon yaptırdığını, arkadaşlarına önerdiğini aktaran Kavaloğlu, “Birçok ülkeden misafirlerimiz var. Tatil yapanların memnuniyeti sayesinde rezervasyonlarımız artarak geldi. ‘İş yerimden bile daha fazla tedbir almışsınız’, ‘Evimde bile bu kadar dikkat etmiyorum’ diyen misafirlerimiz oldu. Dolayısıyla biz bu sene yurt içi pazardan da yurt dışından gelenlerden de çok ciddi rezervasyon aldık” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Ben turizmci değilim fakat gerçekler de ortada. En yüksek dereceli koruma ve tedbir turizmde var. Adam işletmenin sahibi ve başında duruyor, ister mi otelinde bir hastalık olsun. Ama sen maskeni dirseğine tak ,berber, pideci ,dönerci çenesine takarak hizmet versin sonrada kabahati turiste bul. Zaten gelenler otellerinden ,tatil köylerinden çıkmıyor . Oralarda da tek bir vaka yok, kime ne bulaştıracaklar. Virüsün kaynağı maskeyi çenesine takan esnaf , onlar da aldılar paparayı. Üniversiteler uzaktan eğitim veriyor öğrenci gelmedi hepsinin işi yaş. Bunu kendileri istedi hiç ağlamasınlar.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Corona’da geldi akın akın. Tüm dünyada vakalar patlamaya başladı
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Saçmalama, sen düğünlere ,cenazelere ,tekne partilerine bak. Ben turizmci değilim fakat gerçekler de ortada. En yüksek dereceli koruma ve tedbir turizmde var. Adam işletmenin sahibi ve başında duruyor, ister mi otelinde bir hastalık olsun. Ama sen maskeni dirseğine tak ,berber, pideci ,dönerci çenesine takarak hizmet versin sonrada kabahati turiste bul. Zaten gelenler otellerinden ,tatil köylerinden çıkmıyor . Oralarda da tek bir vaka yok, kime ne bulaştıracaklar. Virüsün kaynağı maskeyi çenesine takan esnaf , onlar da aldılar paparayı. Üniversiteler uzaktan eğitim veriyor öğrenci gelmedi hepsinin işi yaş. Bunu kendileri istedi hiç ağlamasınlar.
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  rus tr de bi hafta tatil yapsa ben nijerya da bi hafta tatil yapsam nijeryada daha fazla para harcarım adam haklı
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Almanyada artık çoktan çark etti..ekonomi yoksa batacaktı almanyada bile..korona patlasada işyerleri okullar açık..2300 lere çıktı günlük vaka sayısı..ölen ölür kalan kalır diyorlar almanyadada..yapcak bişey yok
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Turizim bakanlığı çok iyi çalıştı organize ettiler tebrik ediyoruz bu bir başarıdır hem Ülke Ekonomisine katlı yaptılar. İstihdam sekteye uğramadı tebrikler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle