Bakan Kurum'dan 'Salda Gölü' açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından Salda Gölü ile ilgili "Yapılan çalışmayla göl yüzeyi ve çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir. Aksine daha önce ilçe belediyesince onaylanan planlardaki yoğunluklar ve nüfus projeksiyonu da %30 oranında azaltılmıştır." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum'dan 'Salda Gölü' açıklaması
Bakan Kurum'dan 'Salda Gölü' açıklaması
GİRİŞ 19.09.2020 17:25 GÜNCELLEME 19.09.2020 17:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kurum, "Hazırladığımız plan çerçevesinde Salda Gölü çevresindeki doğal alanları muhafaza ederek, bölgenin güzelliğini öne çıkaracak bisiklet ve yürüyüş rotaları planlanmıştır. Bölgedeki maden ocaklarının faaliyetleri de sonlandırılacaktır." dedi.

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

"Ülkemizin en değerli doğal miraslarından olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiğimiz Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalarımız kapsamında nazım planımızı hazırladık.

Yapılan çalışmayla göl yüzeyi ve çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir. Aksine daha önce ilçe belediyesince onaylanan planlardaki yoğunluklar ve nüfus projeksiyonu da %30 oranında azaltılmıştır.

ÖÇK ilanı ile her türlü faaliyetin kontrol edildiği çevre köylerde vatandaşımızın yaşadığı bazı mağduriyetler giderilmiştir. Kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köylere yönlendirilmesi hedeflenerek, kırsal kalkınmanın sağlanması amaçlanmıştır.

Hazırladığımız plan çerçevesinde Salda Gölü çevresindeki doğal alanları muhafaza ederek, bölgenin güzelliğini öne çıkaracak bisiklet ve yürüyüş rotaları planlanmıştır. Bölgedeki maden ocaklarının faaliyetleri de sonlandırılacaktır.

Salda ve çevresini bütüncül olarak ele alan, gölü besleyen su kaynaklarını, orman, mera ve tarım arazilerini korumayı amaçlayan bu çalışmayla Salda’yı bembeyaz kumsalları, turkuaz rengiyle en doğal haliyle gelecek nesillere taşıyacağız. #SaldaHepGüzelKalacak"

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 7
 • bitmiş 1 ay önce Şikayet Et
  tertemiz kumsallarda sigara izmaritleri var. ve delik deşik olmuş herkes bir yerinden eşelemiş. yazık önceden dokunmaya kıyamazdık göle uzaktan izler giderdik. tebrik ediyorum el birliği ile yok ettik....
  Cevapla
 • yemez 1 ay önce Şikayet Et
  Ya ya ya şa şa şa bakan kurum çok yaşa
  Cevapla
 • Derya 1 ay önce Şikayet Et
  Salda salda dediler bırakın kim ney yapıyorsa yapsın besgurus etmez bunu heliyle maldivlerin m siz olamaz gittim gördüm gittiğimde pismanim
  Cevapla
 • kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Basın bu golün haberlerini yapmasaydı, bu gole ilgi bu kadar olmayacaktı ziyaret eden insan sayısı bu kadar artmazdi
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  yapılaşmayı chp liler yapıyor. buralar hep chp li dolu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle