İstanbul'da otobüs taşımacılığında yeni dönem! Meclis'te kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde alınan kararla özel halk otobüsleri, Ulaşım AŞ ve İstanbul Otobüs AŞ, İETT çatısı altında birleşti.

İstanbul'da otobüs taşımacılığında yeni dönem! Meclis'te kabul edildi
İstanbul'da otobüs taşımacılığında yeni dönem! Meclis'te kabul edildi
GİRİŞ 17.09.2020 23:28 GÜNCELLEME 17.09.2020 23:28
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

İBB Meclisi eylül ayı üçüncü birleşimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Avrasya Gösteri Merkezi'nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul'un başkanlığında yapıldı.

Meclis toplantısında İETT'nin özel taşımacı işletme sistemi ilgili yazısı, Hukuk Komisyonu, Ulaşım ve Trafik Komisyonu, Kent Ekonomisi, Meslek Odaları ve Sendikalar Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu'nun ortak raporunda ele alındı.

YOLCUYA GÖRE DEĞİL KİLOMETREYE GÖRE...

Karar metninde sistem değişikliği sebebi ile İETT'ye aylık 81 milyon TL ek yük geleceği belirtilirken, bu husus dikkate alınarak 2020 yılının kalan 4 ayı için 323 milyon borçlanma yetkisi verildi.

Kararla birlikte daha önce taşıdığı yolcu sayısına göre bilet parasını ve yine taşıdığı yolcu sayısına göre belediyenin sübvanse ödemesini alan özel halk otobüsleri, yeni sistemde taşıdığı yolcuya bakılmaksızın katettiği kilometreye ve ödeme esasına göre hak ediş alacak.

Yolcudan tahsil edilen bilet paraları belediyenin olacak, buna karşılık belediye, özel halk otobüslerine katettiği kilometreye göre ödeme yapacak.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Kararla ilgili konuşan CHP'li Üye Mesut Kösedağı, Meclis kararı sonrası özel halk otobüsleri, Ulaşım AŞ, İstanbul Otobüs AŞ'nin İETT çatısı altında birleştiğini söyledi.

Tüm otobüslerin tek renk olarak İETT çatısı altında birleşeceğini vurgulayan Kösedağı, seferler, metro güzergahlarına uygun olacak şekilde tekrar şekillendirilecek. Böylece İETT ilave mali yükten kurtulmuş olacak. Tek tip kıyafet olacak, mesai saatleri ve sosyal haklara düzenleme gelecek. Artık özel halk otobüslerinin İETT ve İBB tarafından gelir garantisi olacak. Her ay gelirleri ve giderleri belli olacak. Sübvansiyon ödemeleri kalkacak. Tüm otobüslerin her ay ne kazanacağı belli olacak." diye konuştu.

Söz alan Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar, teklif konusu karar ile İstanbul’un özel halk otobüsü işletme sisteminde değişikliğe gidildiğini ifade etti.

Kaynar, komisyon çalışmasına İETT yetkilileri, özel otobüs işletmesi şirket temsilcileri ve oda temsilcilerinin de katıldığını bildirerek, şunları kaydetti:

"Getirilen teklif komisyonumuz tarafından yeniden düzenlenerek bir karar metni hazırlandı. Böylece özel halk otobüsü işletmecilerinin mağduriyetleri, aralarındaki eşitsizlikler, haklarının korunması anlamındaki sıkıntılar giderildi. Artık yolcu bazlı ödeme sistemi kaldırılarak, taşıdığı yolcu dikkate alınmaksızın otobüslere kilometre bazlı ödeme yapılması sistemine geçilmektedir."

Gündem maddesi komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 38
 • yolcu 2 ay önce Şikayet Et
  yolcu kavgası, biter birbirinin önüne atlayan otobüsler kalmaz, otobüs kazaları azalacaktır, personel daha eğitimli bilinçli olur, km başına maliyet belli gider belli gelir belli çok yerinde bir karar olmuş. ilk defa imamoğlunun bir kararını beğendim
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Sen öyle zannet.şimdi duraklarda durmadan es geçecek nasılsa parasını alacak.sen bekle ki binesin.adam özel işe gidecek.ben seferimi yaptım diyecek.cehapekakalılarla parayı bölüşecekler.yani koşacak bankamatik memuru olacaklar
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Ee vatandaşa kârı ne
  Cevapla
 • Yilmaz 2 ay önce Şikayet Et
  Az mazot yaksın diye artık duraklarda durup yolcuda almazlar, bekleyip görelim.
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 2 ay önce Şikayet Et
  500T en çok para kazandıran hat olacak şimdiden, Istanbul un en uzun İETT hattı:)
  Cevapla
 • Bülent kayacı 2 ay önce Şikayet Et
  Osman bey yanlış dokundum kusura bakma
  Cevapla
 • Deniz 2 ay önce Şikayet Et
  Özel halk otobüsü hangi ihtiyaçtan dolayı tutuluyor. Sadece belediye otobüsü olsun, özel halk otobüsü kalksın. Trafikte en rahatsız olduğumuz özel halk otobüsü ve taksicilerTrafiği alt-üst ediyor ve çok kabalar. Kural tanımıyorlar. Daha sıkı denetim olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle