Domino etkisi yapacak! Türkiye iki ülkeye yerli ürettiği bombaları sattı

Türkiye'nin Katar ve Ukrayna'ya yaptığı Bayraktar TB2 satışının içerisinde SİHA'ların mühimmatının da olduğu bilgisi öğrenildi. SİHA'lar Türkiye'nin en önemli vuruş güçlerinden biri olmasının yanı sıra çok kritik ve uzun soluklu bir ihracat kapısı olma yolunda hızla ilerliyor.

Domino etkisi yapacak! Türkiye iki ülkeye yerli ürettiği bombaları sattı
Domino etkisi yapacak! Türkiye iki ülkeye yerli ürettiği bombaları sattı
GİRİŞ 17.09.2020 13:32 GÜNCELLEME 17.09.2020 13:34
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin yerli ve milli SİHA’larının ortaya koyduğu performansın en önemli bileşenlerinden biri olan yerli milli mühimmatlar kritik bir ihracat kapısı oldu.Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, Türkiye’nin Bayraktar TB2’yi Katar ve Ukrayna’ya sattığını hatırlatarak, söz konusu satışın içerisinde SİHA’ların mühimmatının da olduğu bilgisini paylaştı.

 

MAM-L ve MAM-C gibi mühimmatlarla gerçekleşen satışların, çok uzun süreli bir birlikteliğin ilk adımı olarak kabul ediliyor.

Roketsan tarafından üretilen yeni tip mühimmatlar MAM-L ve MAM-C bombaları

UÇTUKLARI SÜRECE MÜHİMMAT İHTİYACI OLACAK

 

Türkiye’nin sattığı SİHA’ların gittikleri yerde uçtuğu sürece üzerindeki mühimmatlara da ihtiyaç duyulacağını vurgulayan Turan Oğuz, “Bir SİHA sattığınız zaman bunu kısa süreli bir alım olarak görmüyorsunuz. Diyelim ki sattığınız SİHA’nın 30 yıllık ömrü varsa, siz o ülkeyle 30 yıl boyunca bir şekilde sürekli temas halinde olacaksınız." dedi.

Yerli Bayraktar TB2 SİHA'ların yerli mühimmatlarla terör hedeflerini vurduğu an

TÜRKİYE’NİN ETKİ ALANINI ARTIRACAK

Turan Oğuz, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen ve geçtiğimiz günlerde 49 saat havada kalarak, Türkiye’nin bu alandaki rekorunu kıran Aksungur’a da değinerek, "Türkiye, Aksungur’u sattığı zaman MAM-L’den MAM-C’ye UMTAS’tan TEBER’e kadar çok farklı mühimmatları ve güdüm kitlerini ihraç edebilecek." açıklamasında bulundu.

DİĞER ÜRÜNLERİN DE ÖNÜNÜ AÇABİLİR

İşin ekonomi boyutunun yanı sıra bir de siyasi tarafınında önemini hatırlatan Oğuz, "Savunma sanayii alanında yapılan her ihracat hedef ülkede etki alanınızın artması anlamına geliyor. Süreç bunlarla da sınırlı kalmayabilir… Türk SİHA’ları ve mühimmatlarının sahadaki başarısını bizzat gören ülkelerin savunma sanayiindeki diğer ‘Türk Malı’ ürünlere yönelmesi de son derece yüksek bir ihtimal. Gelecek yıllarda çok farklı coğrafyalarda Türk SİHA’larını, yerli ve milli mühimmatları ve nihayetinde diğer savunma sanayii ürünlerimizi daha sık görebileceğimize inancım tam.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: TRT HABER

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
roketsan bomba
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • 1971 1 ay önce Şikayet Et
  samanlık dolu saman eyyy seçmen kaydı ahırda olan Gölük'lerin hali Yaman heyyy
  Cevapla
 • ismailbey 1 ay önce Şikayet Et
  yüce rabbimiz devletimize ordumuza milletimize zeval vermesin. güç ihsan eylesin islamın ve adaletin gölgesi olsun her daim inşallah
  Cevapla
 • Numan 2 ay önce Şikayet Et
  İstemezük kardeşim bu ne ? Ben saman istirem
  Cevapla
 • Numan 2 ay önce Şikayet Et
  İstemezük kardeşim bu ne ? Ben saman istirem
  Cevapla
 • Osmanlı 1 2 ay önce Şikayet Et
  İstanbul sözleşmesi iptal edilsin aileler dağılıyor aile olmadıktan sonra para olsa ne işe yarar?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle