İsrail'den petrol ve doğal gaz boru hattı için kritik plan

İsrail'in Körfez ülkelerine petrol ile doğalgazın Avrupa ve Kuzey Amerika'ya nakli için boru hattı kurulması teklifi hazırlığında olduğu belirtildi.

İsrail'den petrol ve doğal gaz boru hattı için kritik plan
İsrail'den petrol ve doğal gaz boru hattı için kritik plan
GİRİŞ 17.09.2020 09:25 GÜNCELLEME 17.09.2020 09:30
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İsrail'de yayımlanan ekonomi gazetesi Globes'un haberine göre, Tel Aviv, Körfez gaz ve petrolünü Avrupa'ya taşıyacak bir petrol boru hattı projesi teklifini Körfez ülkelerine sunma hazırlığı yapıyor.

SUUDİ ARABİSTAN'DA KATILACAK

 

 

Haberde, henüz diplomatik ilişki kurulmamış olmasına rağmen, Suudi Arabistan'ın da bu hatta bir istasyonla katılacağı aktarıldı.

Gazetenin plana ilişkin verdiği ayrıntılar arasında gaz ve petrolün Körfez ülkelerinden İsrail'in Elat ve Askalan kentinlerine aktarılacağı ve sonra da Avrupa ve Kuzey Amerika'ya taşınacağı bilgisi yer aldı.

ANLAŞMADA ZIMNEN VAR

Söz konusu boru hattı projesinin geçen salı imzalanan normalleşme anlaşmasında zımnen olduğuna da değinilen haberde, "Taraflar, enerji güvenliğinin artırılması hedefiyle bölgesel taşıma sistemleri de olmak üzere enerji alanındaki projelerle iş birliğini geliştirecek ve güçlendirecektir." ifadelerinin imzalanan anlaşma maddeleri arasında bulunduğu hatırlatıldı.

SÜVEYŞ KANALI GEÇİŞ ÜCRETİNDEN TASARRUF EDİLECEK

 

 

Gazete, boru hattı projesinin hedefleri arasında taşıma süresinin kısaltılması ve Süveyş Kanalı'nın baypas edilmesiyle geçiş ücretinden tasarruf edilmesi olduğunun altını çizdi.

Gazetede, projenin Hürmüz Boğazı'ndaki İran ve Yemen varlığı ile Kızıldeniz girişindeki Somalili korsanların naklin güvence altında olmasına engel olduğu ve karadan boru hattının stratejik bir avantaj sağlayacağı aktarıldı. Ayrıca, projenin İsrail ekonomisine yüzlerce milyon dolarlık gelir getireceğine de işaret edildi.

Projenin ne zaman sunulacağına ilişkin bilgi verilmedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Doğal gaz
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Tuzla 8 ay önce Şikayet Et
    Avrupaya Türkiye üzerinden boru hattıyla iletsinler daha çok kar ederler bizde para kazanırız yahudi için para herşey den önce gelir
    Cevapla
  • belde 8 ay önce Şikayet Et
    siz o Siyonist İsraili büyütün bakalım Suud Amerikası. zaten işiniz gücünüz yüz ikiyüz yıl petrolle paraları çarçur edip o müslüman halkı zehirlediniz. bu ülkeleri yönetenlerin ne yerde ne yerin altında yatacak yerleri yok. lakin bu burnu büyümüş petrol şeyhleri prens ve kralları sayesinde bu petrolünde dibi göründü. bu petrol bir 20-30 yıl daha hükmü var ya da yok. hıçkırana kadar püskürene kadar yiyin için. sonunuz yakın. İsrail siyonistine teslim olup sonunuzu hazırlıyorsunuz. olan Müslüman halka oluyor.
    Cevapla