Rekorları altüst eden altında yeni dönem resmen başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ticarette alışkanlıkları da değiştirdi. Bundan nasibini alan sektörlerden kuyumcular da artık ürünlerini internet üzerinden satıyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kuyumculuk Başkanı Erhan Hoşhanlı, "Bu, sektörümüz için yeni bir açılım. Altını bildiğiniz, tanıdığınız kuyumcudan almak lazım. Alışverişten sonra faturasını, belgesini isteyin" dedi.

Rekorları altüst eden altında yeni dönem resmen başladı
Rekorları altüst eden altında yeni dönem resmen başladı
GİRİŞ 17.09.2020 06:31 GÜNCELLEME 17.09.2020 13:13
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgının da etkisiyle bu yıl rekor üzerine rekor kıran altın, yatırımcısının yüzünü güldürdü. Her zaman güvenli liman olarak görülen altın, yükseliş trendine devam ediyor.

"DÜNYA ALTINA DAYALI SİSTEME GEÇMEYE ÇALIŞIYOR"

Pandemide bütün sektörler gibi kendilerinin de etkilendiğini söyleyen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kuyumculuk Meslek Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı"Yavaş yavaş olumsuz etkisi kalkmaya başladı. Şimdi kapasitemiz yüzde 70’lere çıktı. Düğünler ve tasarruf için altın alımları başladı. Altın uzun vadeli bir yatırım aracı. Dalgalanmalar olabilir ama kolaylıkla paraya çevrilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı altın her zaman iyi bir tasarruf aracıdır. Dünya dolar bazlı ekonomi yerine, altın varlıklarına dayalı sisteme geçmeye gayret ediyor. Bundan dolayı özellikle altın konusunda merkez bankaları ve ülkeler altına yönelik varlıklarını arttırmaya çalışıyorlar. Sektörde e-ticaret uygulaması da yeni yeni hızlandı" dedi.

 

ALTINDA YENİ DÖNEM: KUYUMCULAR İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPIYOR

 

E-ticarette özellikle gümüş takı ürünlerine talep artışı olduğunu bildiren Hoşhanlı, "Kıymetli taşları içeren pahalı ürünlerin de internetten satışlarının arttığını görmekteyiz. Bu da sektörümüz açısından yeni bir açılım. Daha önceden de yapılıyordu ama bu son dönemde artarak sektörün ilgilendiği bir alan haline geldi" diye konuştu. 

ALTINI BİLDİĞİNİZ KUYUMCULARDAN ALIN

Hoşhanlı altın fiyatlarındaki yükseliş ile beraber sahtekarlıkların da artığına dikkat çekerek, "Altını bildiğiniz, tanıdığınız kuyumcudan almak lazım. Kuyumcu dışında bilmediğiniz yerden almayın. İnternetten de bilinen bir firmadan alın. Alışverişten sonra faturasını belgesini isteyin" uyarısında bulundu.

YOLCULAR ARTIK BERABERİNDE ALTIN GETİREBİLECEK

Hoşhanlı, uçaklarda 6 aydır pandemiden dolayı yolcu beraberinde kabinlere valiz alınmadığını ancak yeni açıklanan karar ile bundan sonra yolcu beraberinde kıymetli eşya taşımaya izin verildiği söylendi. Hoşhanlı, "Özellikle Anadolu’daki kuyumcular ve çantacılar bundan sıkıntı çekiyordu. Sadece Türkiye içinden değil, yurt dışına giderken de yanımızda pandemiden dolayı valiz götüremiyorduk. Böylece hem ihracatta hem de iç altın sirkülasyonunda üreticiler ve perakendeciler için çok önemli bir kolaylık yeniden sağlanmış oldu" diye konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • peki caizmi 1 hafta önce Şikayet Et
  altını bugün alacaksın, eline geçtiğinde değeri değişmiş olacak kargo süreci vs. bu nekadar caiz ???
  Cevapla
 • savas 1 hafta önce Şikayet Et
  Kuyumcularda sanki altın var da.İnternetdensatıyorlar. Parasını veriyosun bir hafta sonra geliyor.
  Cevapla
 • reis 1 hafta önce Şikayet Et
  eğer insanları altın ve dövize yönlendirirseniz bu ülkenin iş adamları iş yapamaz ekonomi diye bişey kalmaz parası olan oturduğu yerden para kazanır bir sürü insanda işsiz kalır
  Cevapla
 • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Altını internetten al sahte yada düşük ayar çıkınca hiçbir şey ispatlayamazsin binlerce TL zarar olur
  Cevapla
 • tct 1 hafta önce Şikayet Et
  Altın ayrı ortamda alınır satılır. Para ile altın aynı yerde el değiştirir. Bunun dışındaki işler faize giriyor. İyice her yandan faize battık gidiyoruz. Allah sonumu hayreylesin.
  Cevapla
 • Tcli 1 hafta önce Şikayet Et
  altın gümüş alım satımı fiziki olarak aynı ortamda olmalıdır. al gülüm ver gülüm oacak. ayrılık olursa faiz oluyor. varmı faize bulaşmayan. birde %99 müslüman denen ülkede yaşıyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle