Almanya pes etti! ABD'nin şantajlarını durdurmak için 1 milyar euro teklif etti

Alman basınında yer alan haberlere göre, Berlin yönetimi Washington'un Nord Stream 2 (Kuzey Akım 2) yaptırımlarını kaldırması halinde, ABD sıvılaştırılmış doğal gazı için (LNG) 1 milyar avroluk yatırım yapmayı teklif etti.

Almanya pes etti! ABD'nin şantajlarını durdurmak için 1 milyar euro teklif etti
Almanya pes etti! ABD'nin şantajlarını durdurmak için 1 milyar euro teklif etti
GİRİŞ 16.09.2020 16:24 GÜNCELLEME 16.09.2020 16:24
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Die Zeit gazetesinin Çarşamba günkü haberine göre, Washington'un Rusya öncülüğünde Avrupa'ya gaz taşıması için inşa edilen Nord Stream 2 doğal gaz boru hattı projesine yönelik yaptırımları kaldırması halinde Berlin, ABD LNG'si için 1 milyar avroluk yatırım teklif etti.

 

 

Gazetenin kaynaklarına göre Berlin, Amerikan LNG'sini almak için Almanya'da iki tesisin inşasına yatırım yapmaya hazır. Die Zeit, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz'un ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'e yazdığı bir mektuba (7 Ağustos'ta gönderilmiş) atıfta bulunarak, 'Cevap olarak, Kuzey Akım 2'nin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına ve işletilmesine izin verecekler." dedi.

ABD ve Almanya, Washington'un Berlin'i Kuzey Akım 2 boru hattı girişiminden çekilmeye zorlayan çabaları nedeniyle giderek daha fazla anlaşmazlığa düşmüşlerdi.

 

 

Enerji hattının inşası, ABD'nin projeye dahil olan gemileri sert yaptırımlarla tehdit etmesi üzerine geçen yıl durdurulmuştu. ABD yakın zamanda baskı kampanyasını hızlandırdı ve gelecekte boru hattının inşası veya bakımı için yatırım yapan veya çalışan herkese yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

Başkan Trump defalarca Avrupa ülkelerinin, özellikle Almanya'nın, enerji güvenliğini sağlamak için ABD gaz ithalatına güvenmesi gerektiğini söyledi. Bu arada, birçok Avrupa ülkesi enerji kaynaklarını çeşitlendirmek istediklerini vurguladı ve Rusya'dan gelen Kuzey Akım 2 boru hattı bunu başarmanın yollarından biri gibi görünüyordu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD'nin enerji projesini durdurma girişimlerine rağmen, inşaatının bitirilmesi gerektiğini söyleyerek Rus boru hattı projesinin siyasallaştırılması gerektiğini söyledi.

Almanya ve diğer Avrupa devletlerine gaz arzını yılda 55 milyar metreküp artırmak için tasarlanan Kuzey Akım 2 boru hattı, şu anda Baltık Denizi'nde tamamlanmak üzere. İsviçre-Hollanda şirketi Allseas'ın ABD yaptırım tehdidi nedeniyle gemilerini geri çekmesinin ardından Rusya, rotanın son kilometrelerini döşemek için kendi gemilerini göndermek zorunda kaldı. Salı günü, Rus açık deniz tedarik gemisi Ivan Sidorenko, boru hattının tamamlanmasına katılmak üzere Almanya'nın Mukran limanına gitti.

KAYNAK: STAR.COM.TR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
doğalgaz
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • Namyelüs 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu Almanya'nın ABD'ye bağımlı olması demektir.Almanlar da ABD'ye ödeyecekleri bu modern vergiyi çıkarabilmek için sömürecek ülkeler arayacaktır.İyi olmuş diyenler bizim bundan nasıl kurtulacağımızı düşünsünler öncelikle.
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Dinsizin hakkından imansız gelirmiş. Almanya Gazprom’un en büyük destekçisi ve son zamanlarda inanılmaz derece de Rusya’ya karşı bir yakınlaşmaları oldu. Almanya Rusya ile anlaşırsa Doğu Avrupa’ya hakim olur. Fransa’da tıpkı Almanya gibi Rusya’ya yakınlaşıyor ve Almanya ile birlikte PESCO adını verdikleri bir Avrupa ordusu kurmak istiyorlar. Bunun destekçileri de Rusya ve Çin. Alman’ın Rus’la anlaşması bizim yararımıza değil o yüzden iyi olmuş
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Haydut devlet die boşuna demiyorlar bu ABD ye. Gerçi dinsiszin hakkından imansız gelir
  Cevapla
 • zeki 1 hafta önce Şikayet Et
  almanyada enflasyon sıfır mükemmel bir ülke en kısa fırsatta ben de gidecem alman vatandaşı olmak için
  Cevapla
 • İrfan ekiz 1 hafta önce Şikayet Et
  Gidin gidin cennet vatan bize kalır ne güzel sonra turist olarak gelirsiniz paranızı alirik ya sev ya terket
  Cevapla
 • Adnan 1 hafta önce Şikayet Et
  Almanyada senin gibi çulsuzları toplamak için can atıyordu'ya hemen defol.
  Cevapla
 • jddj 1 hafta önce Şikayet Et
  hepsi açtı seni bekliyor oturman için
  Cevapla
 • Mesutto 1 hafta önce Şikayet Et
  Durdugun kabahat ama ac kalinca geri gelmeyesin
  Cevapla
 • Mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  Seni insan yerine koyarda almanyaya kabul ederlerse DEFOL GİT bir iki ay sonrada gelmeye kalkma sakın gelme
  Cevapla
 • He he 1 hafta önce Şikayet Et
  He he he...git bakam
  Cevapla
 • vatansever 1 hafta önce Şikayet Et
  almanya zaten 2. dünya savaşı mağlubu olarak abd nin emrinde. bizim sevr ve lozan gibi, onlarda abd ye mahkumlar.
  Cevapla
 • Yusuf 1 hafta önce Şikayet Et
  Değiller Almanya küreselcilerin Avrupa’da ki atölyesi. İki dünya savaşı başlattılar, tabiri caizse üzerlerinden geçtiler ve adamlar bir ekmek için el arabasıyla para taşıyorlardı. Nasıl oldu da kısa zaman içerisinde bir dev oldular ? Yok bir mucize olmuşta yok neymişte. Ancak çocuklar inanır buna. Aynısı Japonya ve Kore içinde geçerli. Atom bombasını yedi Japonya ve neredeyse yok oluyorlardı ama onlar da artık ne hikmetse birden dev oldular. İngiltere, Fransa ve Rusya savaş galibiydi onlar niye Almanya kadar olamadılar ? Ben söyliyeyim çünkü İngiliz’i bir vakitler dünyaya bela edenler ABD’ye taşındı. Almanya, Japonya ve Güney Kore üretim için atölye devletler oldular
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle