Dalında satılıyor, Türkiye'ye kalmıyor! Dünya sıraya girdi

Konya'da yetiştirilen, coğrafi ve iklimsel özellikler sayesinde tadı ve aroması diğer türlerden farklı olan elmalar, daha dalındayken 20 ülkeye ihraç ediliyor.

Dalında satılıyor, Türkiye'ye kalmıyor! Dünya sıraya girdi
Dalında satılıyor, Türkiye'ye kalmıyor! Dünya sıraya girdi
GİRİŞ 12.09.2020 12:53 GÜNCELLEME 12.09.2020 12:55
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Sarayönü ilçesine bağlı Başhüyük Mahallesi'nde 19 yıl önce Hollanda'dan getirdiği fidanlarla elma bahçesi kuran Musa Tutar, "İyi Tarım Uygulamaları" ile yetiştirdiği meyveleri dünya pazarına sunuyor.

 

 

Gereksiz ilaç ve gübre kullanımı olmadan, yaklaşık 200 dönümlük bahçede yetiştirilen elmalar, bahçenin üzerini tamamen örten file ile dolu ve güneş yanığından korunuyor.

Karasal iklim şartlarının etkili olduğu bölgede, gece-gündüz sıcaklık farkının fazla olmasından dolayı, aroması, şeker oranı ve sertliği, standartların üzerinde olan elma, renk yapısıyla da albenisini artırıyor.

 

 

Bölgede nem oranının düşük olması, elma yetiştirilen diğer birçok bölgeye göre ilaç kullanımının yarı yarıya düşmesine imkan sağlıyor.

Bahar döneminde yapılan seyreltme işlemi ile elmaların standart bir kaliteye ulaşması sağlanırken, tamamı ihraç edilen elmalar, işçiler tarafından özenle toplanıyor.

"TÜRKİYE PAZARINI GÖRMEDEN YURT DIŞINA GİDİYOR"

Elma üreticisi Musa Tutar, AA muhabirine, yetiştirdikleri elmanın, daha dalındayken talep gördüğünü ve satıldığını söyledi.

Yetişen elmanın tamamının ihraç edildiğini belirten Tutar, "Bu sene, 400 ton civarında rekolte beklentimiz var. Genellikle ihracatımızı Doğu Avrupa ülkelerine, Rusya'ya, Arap ülkelerine, Hindistan'a ve Pakistan'a yapıyoruz." diye konuştu.

"İYİ TARIM UYGULAMALARI, İHRACATIMIZI KOLAYLAŞTIRIYOR"

Avrupa standartlarını yakalamak için çok daha özveriyle çalıştıklarını vurgulayan Tutar, şunları kaydetti:

"İyi tarım uygulamaları sertifikamız var. İlaçlamamız, gübrelememiz, ot mücadelemiz tamamen iyi tarım uygulamaları prosedürlerine uygun. Gereksiz hiçbir ilaç ve gübre kullanmıyoruz. Tamamen orijinal ürünler kullanıyoruz. Dolayısıyla bu bizim verimimize de kalitemize de yansıyor. Bu yüzden ihraç ederken de zorluk çekmiyoruz."

Yalnızca ihracat amaçlı çeşitlerin üretimini yaptıklarına işaret eden Tutar, "Elmamız, tamamen yeni nesil elma dediğimiz, tam bodur elma fidanlarından yetişen ürünlerdir. Yetişen elmalarımız tamamen ihraç amaçlı. Yazlık olarak 'Gala', kırmızı çeşitlerimizde 'Red Chief', 'Starking', bunun yanında 'Golden', 'Granny Smith' bir de 'Fuji' olarak beş çeşit elmamız var." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 23
 • Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne yani dünyanın hiçbiyerinde elmamı kalmamış. Aynıları hollandada var çok sallamayın bence
  Cevapla
 • Tahir coban 2 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler
  Cevapla
 • Mustafa Topak 2 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik ederim. Bereketli olsun. Selam. Taşkent Konya
  Cevapla
 • Seyyar 2 yıl önce Şikayet Et
  Yesinler gerekmez bize fotoda zaten sera olduğu belli
  Cevapla
 • Alperen 2 yıl önce Şikayet Et
  Sera değil görünen tül...
  Cevapla
 • Tosuny 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne serası.? Tül örtü var.avrupada.bende hep sistemle üretim yapıyor. Zararlardan güneşin sert ışınlarından koruyor.
  Cevapla
 • Nuri 2 yıl önce Şikayet Et
  Veren el alan elden üstündür.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle