Ülkede benzin sıkıntısı başladı: Uzun kuyruklar oluştu

ABD yönetiminin İran petrol tankerlerine el koymasının ardından Venezuela'da tekrar baş gösteren akaryakıt sıkıntısı, benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşmasına yol açtı.

Ülkede benzin sıkıntısı başladı: Uzun kuyruklar oluştu
Ülkede benzin sıkıntısı başladı: Uzun kuyruklar oluştu
GİRİŞ 09.09.2020 15:35 GÜNCELLEME 09.09.2020 15:35
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

ABD yönetiminin İran petrol tankerlerine el koymasının ardından Venezuela'da halkın araçlarının depolarını doldurmak için mücadele verdiği, birçok benzin istasyonunun kapalı olduğu dikkati çekti. 

Cuma gününden bu yana 3 istasyonun önünde 15 saat geçirdiğini dile getiren taksi şoförü Miguel Veliz, benzinin nereden geldiğini önemsemediğini, sadece para kazanmak için aracına yakıt doldurmak istediğini söyledi.

Bu arada yıl başında Venezuela'ya akaryakıt getiren 3 İran tankerinin, neredeyse 3 haftadır bulundukları konumun takip edilmesine yarayan araçlarını kapattığı belirtildi.

Bu durum akıllara, "Forest", "Fortune" ve "Faxon" isimli tankerlerin yeniden Venezuela'ya gidiyor olabileceği ihtimalini getirdi.

Bağımsız petrol izleme şirketi TankerTrackers.com'un kurucularından Samir Madani, 3 tankerin alıcı vericileri kapalı durumda Venezuela'ya kadar gidebileceklerini söyledi.

İran'ın Caracas Büyükelçiliği ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

ABD Adalet Bakanlığı ağustos ayında ABD tarafından "terör örgütü" ilan edilen İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun, Venezuela'ya gönderdiği tespit edilen petrolü taşıyan tanker gemilerine el konulduğunu ve böylece milyonlarca doların akışının kesildiğini açıklamıştı.

"Luna", "Pandi", "Bering" ve "Bella" adlı tankerlere, "İran'dan Venezuela'ya petrol taşıyarak İran'a yönelik yaptırımları deldiği" gerekçesiyle açık denizde el konulduğu ve gemilerin Teksas eyaletine bağlı Houston Limanı'na getirilmek üzere yolda olduğu bildirilmişti.

İRAN YAKLAŞIK 1,5 MİLYON VARİL AKARYAKIT GÖNDERDİ

 

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden Venezuela, yaptırımlar ve ekonomik kriz nedeniyle petrol rafinerilerini etkin çalıştıramıyor. ABD'nin ağır yaptırımlar uyguladığı İran ise ürettiği petrolü satmakta zorlanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, rafinerilerin çalışamaması nedeniyle ülkede yaşanan benzin sıkıntısını önlemek için İran'dan yardım istediği bildirilmişti.

ABD medyasında yer alan haberlerde, ABD'nin itirazlarına rağmen İran'ın nisan ayında toplamda yaklaşık 1,5 milyon varil akaryakıt taşıyan 5 tankeri Venezuela'ya gönderdiği belirtilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Hayro 5 ay önce Şikayet Et
  Gönderin bize gelsin ama uygun fiyattan verin
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Abd ve onu yöneten siyonist israil başta olmak üzere uzantıları ingiltere fransa vs ... dünyanın huzursuz korkunç bir yer olması için herşeyi yapıyorlar
  Cevapla
 • Dogruya dogru 5 ay önce Şikayet Et
  Hicmi venezuellada kendini feda edecek bir insan yokmu ki zavalli durumdalar.ladin kadar bile olamadinizmi.adamlarin ikiz kulesini basina yikti helal olsun ladine.
  Cevapla
 • halil 5 ay önce Şikayet Et
  bizde Amerikayi terorist ilan ediyoruz..Savas gemilerine,Ticaret gemilerine el koyalim..hadi hep beraber yapalim..Dunyanin terorist devletleri Israil,Amerika ve kardesleri usakalri Ingiltere ve Fransa ve Almanyadir..Siyonist usaklari..savaslari ve terorizmi bu ulkeler yapmaktadir..
  Cevapla
 • Ertuğrul 5 ay önce Şikayet Et
  bütün dünya abd ingiltere israil fransaya diz çökmüş. somüremedikleri her ülkeyi açlıkla tehtid ediyorlar. bu hepimizin meselesi geri kalanımız başka hiç bir şeyle uğraşmayıp bu ülkelerle savaşmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle