Fiyatı 15 liraya kadar çıktı

Denizlerde av yasağının kalkmasıyla başlayan balık sezonunda 1 hafta geride kaldı. Giresun’da balıkçılar ilk günlerde yaşanan palamut bolluğunun bu günlerde biraz düştüğünü ifade ediyor.

Fiyatı 15 liraya kadar çıktı
Fiyatı 15 liraya kadar çıktı
GİRİŞ 08.09.2020 15:04 GÜNCELLEME 08.09.2020 15:05
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Balıkçı esnafı Şaban Taha Erkin, palamutta beklentinin düştüğünü belirterek, “Bu sene palamuttan bir ümidimiz vardı. Ama şu anda palamut beklentileri karşılamıyor. 3 gün önceye kadar 200 gramlık palamutlar 10 liraydı. Şu an palamutlar yarım kilo civarına geldi, 15 liraya çıktı. Boyutu büyüdükçe fiyatı da artıyor. Palamutun alıcısı çok. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde daha pahalı olduğu için Giresun, Trabzon ve Ordu gibi illerde tutulan balıklar oraya gidiyor. Normalde ortalama bir palamutun fiyatı 5 lira olması lazım. Ama uzun zamandır insanların balık yeme hasreti olduğu için mecbur alıyorlar” dedi.

 

 

Erkin, diğer balık çeşitlerinin bol olduğunu ve hamsiden beklentinin büyük olduğunu söyleyerek, “Mezgit bol çıkıyor. Her boyu bulunuyor, fiyatları da ucuz. 15 lira ile 30 lira arasında fiyat değişiyor. Çinakop gelmeye başladı. Barbun gelmeye başladı. İstavrit bol bu sene. Geçen sene olmayan istavrit bu sene var. İstanbul’dan iri hamsi gelmeye başladı bu aralar. İlerleyen zamanda inşallah balık hem büyür hem de bol olur. Şu anda palamuttan artık bir ümidimiz yok ama hamsiden beklentimiz büyük” diye konuştu.

Balıkçı esnafı Namık Aydın ise geçen sezona göre durumun iyi olduğunu belirterek “Palamut geçen seneye göre iyi durumda. Geçen sene hiç olmamıştı. Palamut kaybolmazsa iyi görünüyor. Genel olarak bol balık yok aslında. Mezgit, istavrit gibi türler bulunuyor. Günümüz şartlarına göre fiyatlar makul seviyede. Sezon başından beri fiyatlarda biraz düşüş oldu. Vatandaşımızın talebi oluyor yine de” ifadelerini kullandı.

 

 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
balıkçı
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Turan 2 ay önce Şikayet Et
  Afiyet şifa olsun.
  Cevapla
 • demir ersoy 2 ay önce Şikayet Et
  Bu hafta balık alayim dedim hamsi 35 palamut 15 tl Allahtan denizden bedava çıkıyor yoksa 100 ye şıkardı el insaf
  Cevapla
 • İsa 2 ay önce Şikayet Et
  Istanbulda karadenız hamsi 20 TL
  Cevapla