Karar çıktı! Artık bunu yapan tazminatsız kovulacak

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren karara imza atan Yargıtay, sabah mesaiye geç gelip, akşam erken çıkan işçinin tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı. Yüksek Mahkeme; mesaiyi savsaklayan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi yönünde karara imza atan İş Mahkemesi ile İstinaf Mahkemesi'nin hükmünü bozdu.

Karar çıktı! Artık bunu yapan tazminatsız kovulacak
Karar çıktı! Artık bunu yapan tazminatsız kovulacak
GİRİŞ 07.09.2020 08:58 GÜNCELLEME 07.09.2020 09:13
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

İddiaya göre, çalıştığı şirkette sabah 08.00 mesaisine yarım saat geç kalan akşam da mesaisinden 15 dakika erken çıkan işçi tazminatsız şekilde kovuldu. Soluğu İş Mahkemesi'nde alan işçi, depo işçisi olarak çalıştığını, davalı işveren tarafından iş sözleşmesinin açık ve kesin bir ifade olmadan sona erdirildiğini dile getirdi.
Mahkeme, iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız nedenle feshedildiğini ileri sürerek, feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine ve yasal sonuçlarına karar verilmesini talep etti. Davalı işveren ise davacının iş sözleşmesinin haklı nedenle sona erdirildiğini, davacının mazeretsiz olarak işe hiç gelmediğini, yahut geç geldiğini veya görev yerini terk ettiğini, fesih işleminin usulüne uygun şekilde gerçekleştirildiğini, davacının iş sözleşmesinin haklı ve geçerli nedenle feshedildiğini savunarak davanın reddini istedi.

"FESİH ÖLÇÜLÜ OLMAMIŞTIR"

Mahkeme; davalı işverenin yapmış olduğu fesih işleminde feshin son çare olma ilkesine uyulmadığı gerekçesiyle davanın kabulüne karar verdi. Kabul kararına karşı davalı avukatı istinaf başvurusunda bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi davalı avukatının istinaf başvurusunu esastan reddetti. Gerekçeli kararda; davacının 08.00'de başlayan vardiyaya 08.35 ve 09.00'da işbaşı yapması eylemlerinin iş akdi feshini gerektirir ağırlıkta olmadığı, davalı işverence bu eylemler nedeniyle işleyişin ne şekilde olumsuz etkilendiği hususunun ispatlanamadığı, fesih işleminin ölçülü olmadığı belirtildi. Kararı davacı işçi temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

"İŞE ZAMANINDA GELECEKTİ"
Yargıtay kararında, işçinin işe geç gelip erken çıktığına dair tutanak tutulduğuna dikkat çekti. Davacının savunma vermediği ve davacıya bu nedenle 2 günlük ücretten kesme cezası ve ihtar verildiği, davacının belirtilenlerin doğru olmadığına ilişkin savunma verdiği hatırlatıldı. Kararda; "Davacıya ihtar verildiği, iki gün işe geç geldiği belirtilerek (08.00-16.00 vardiyasına 08.35 ve 09.00'da geldiği) tutanak tutulduğu, davacının savunma vermediği, 17.10.2016 tarihli ihtarname ile davacının iş akdinin feshedildiği anlaşılmıştır. Davalı iş yerinin özelliği ve yapılan işin gereği kesintisiz çalışılması gereken işyerinde mazeretsiz devamsızlıklar yaparak olumsuzluklara yol açan davacının iş akdinin feshinin geçerli nedene dayandığı anlaşılmakla davanın reddi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. İş Mahkemesi ve Bölge Adliye Mahkemesi'nin kabul yönündeki kararı bozularak ortadan kaldırılmıştır. Feshin geçerli nedene dayandığı anlaşıldığından davanın reddine karar verilmiştir" denildi.

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 32
 • Demir 2 yıl önce Şikayet Et
  İşciyse her yerde haksız...?
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  şu corona günlerinde çok yanlış bir karar millet şimdi işe geç kalmamak için otobüslere tıklım tıklım dolacak
  Cevapla
 • rizeli 2 yıl önce Şikayet Et
  yanlış karar ,orantısız ceza,olmaz böyle şey.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 2 yıl önce Şikayet Et
  iyide sabah 07:30 dersaneye gelen akşam 19:30 da çıkan ben günde kaç saat çalışıyorum 12 saat çalışana neden mesai verilmiyor.ayrıca önceden aynı dersanede 3 kişi benim işi yaperken şimdi ben tek bu işleri yapıyorum hani fazladan 1 maaş hakkım değilmi asgari ücret 2.020 tl olunca patron yemek parasınıda kesti 12 saat çalışıyorum mesai yok yemek yok ve 3 kişinin işini yapıyorum bu hakmı devlet neden bizi denetlemiyor çalışan hep eziliyor günah değilmi patron beni yaka paça çıkartsın bende ona 400 bin tl ceza kestiririm işyerini 1 haftada kapattırırım her şey işçinin elinde ve insiviyatinde hiç kusura bakma danıştay
  Cevapla
 • işini yapmıyor 2 yıl önce Şikayet Et
  devlet dairesine gittim, 30 saniyelik bir iş yapacak, tam 3 defa bize randevu aldırdılar. her randevuda 1 haftadan fazla gün atıyor. yahu dedik işlemler yetişmeyecek yapmayın, 30 saniyelik iş dedik, şunu bilgisayara giriverin bitsin gitsin, yok dediler, randevunuza yarım saat geç kaldınız, diye 3 defa randevu aldırıp günlerce beklettiler. sonra da evrakı alıp 30 saniyede bilgisayara girdiler. 10 dakikalık toplamdaki iş için randevu sistemi kurmuşlar. randevunun kaldırılmasını, işlerin yapılması için doğru düzgün kamu çalışanı istihdam edilmesini istiyoruz. araç muayeneleri ni de istemiyoruz. kamuyu çiftliğe çevirmişler. devlet memurluğu kaldırılsın.
  Cevapla
 • yaşar 2 yıl önce Şikayet Et
  basla istedigin birsey varsa buradan iletebilirsin cimer gibi bisey burası yaz yazabildigini.:))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle