Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu'nda ilk tren raylara indi

İstanbul Havalimanı'nı şehir merkezine bağlayacak Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu'nda ilk tren setinin imalatları tamamlanarak raylara indirildi. Bakan Karaismailoğlu, 120 kilometre hız yapabilecek Türkiye’nin en hızlı metrosunda kullanılacak tren setlerinin bu ay içerisinde birleştirilerek performans testlerine başlanacağını söyledi.

GİRİŞ 06.09.2020 12:35 GÜNCELLEME 06.09.2020 16:51
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tüm kesimleri tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı’na ulaşım altyapısını en iyi şekilde kurduklarını belirterek, 37,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu inşasında da önemli bir aşamaya geldiklerini bildirdi. 9 istasyondan oluşan dev projenin 7 gün 24 saat 3 vardiya esasına dayalı olarak inşa edildiğini belirten Karaismailoğlu, iki yıl gibi kısa bir sürede büyük yol aldıklarını anlattı.

 

TREN SETLERİNDE YÜZDE 60 YERLİLİK ŞARTI

Bakan Karaismailoğlu, metro hattının yapımında olduğu gibi tren setlerinin yapımında da yerli ve milli imkanları kullanmaya öncelik verdiklerinin altını çizdi. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu'nda kullanılacak tren setlerinin 136’sının yüzde 60 yerlilik şartı ile Türkiye’de üretileceğine dikkat çeken Karaismailoğlu, “Bu metro hattı sadece İstanbul Havalimanı’nı İstanbul’un dört bir yanına bağlamakla kalmayacak, yerli metro seti imalat kapasitemizi de artıracak. Dünyanın en hızlı metro setlerini üretme noktasında önemli katkı sağlayacak” diye konuştu. 

YIL SONUNA KADAR 10 SET RAYLARA İNECEK

Havalimanına ulaşımı neredeyse yarım saate düşürecek projede kullanılacak tren setlerinin ilkinin imalatlarının tamamlandığını açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Tüm metrolarda maksimum hız 80 km/saat iken, Türkiye’de ilk kez bu metro sisteminin yanı sıra ilkinin imalatını tamamladığımız bu tren setlerimiz de 120 km/saat hıza uygun yapıldı” dedi.

İlk tren setinin metro hattına Göktürk- Kağıthane arasındaki şafttan raylara indirildiğini bildiren Karaismailoğlu, tren setlerinin hattın bakım merkezinde bu ay içerisinde birleştirileceğini ve performans testlerine başlanacağını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, yıl sonuna kadar 10 tren setinin imalatlarının tamamlanarak raylara indirileceğinin de altını çizdi.

10 KAZI MAKİNESİ AYNI ANDA ÇALIŞTI

Hattın en kısa sürede hizmete alınabilmesi için Türkiye’de ilk defa bir metro projesinde 10 adet kazı makinesinin aynı anda kullanıldığını anlatan Karaismailoğlu, “Yapım aşamasında olduğu gibi sürücüsüz trenlerimiz, saatte 120 kilometrelik hızla metro hız rekorunu da kıracaklar. Her gün 600 bin İstanbullu, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasını 35 dakika gibi kısa bir sürede kat edecek. Metro hattımız, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerimizin sınırlarından geçerken, şehir içi karayolu trafik yükünü önemli oranda azaltacak. İstanbul Havalimanı'nı şehir merkezine bağlayan bu metro hattıyla İstanbul'un dünya şehri özelliğini daha da güçlendiriyoruz” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Hudaibia 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah
  Cevapla
 • İstanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Ak Parti iş yapıyor, ekrem reklam . İstanbullu reklam seviyor galiba. Şuraya bakın Allah aşkına bir buçuk yıl geçti aradan tek bir icraat yok İBB de. Bir yol yapmaktan aciz İBB yönetimi milyonları sahte tabloya yatırıp para yok diye ağlanıyor. Milletin kasasını yandaşlara peşkeş çekip 3 tl lik sütü 9 tl den alıp sosyal belediyecilik reklamı yapıyor. Millet selle mücadele ederken yaz tatili, depremle uğraşırken kış tatiline koşuyor. Hdpkk lıları büyükşehire doldurdu, Ama Atatürk'ün hatırası üzerinden oy topluyor.
  Cevapla
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  nasıl olsa Marmarayı Ecevit yapmıştı ,bunu da Eko yapmış olsun sevinsin garibim. Haaa Ak Parti mi o hiç bir şey yapmıyor sadece ırgatlık yapıyor Millet için ,memleket için. Kimileri palavra sıkar ,Reis ise çalışır.
  Cevapla
 • Ahmed balkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Halkalı, havalimanı acil bekliyoruz
  Cevapla
 • bitez 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir de rayda giden heykel isterezümk. :))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle