İkinci el araçlarda yeni dönem bugün başladı! Vatandaşın mağduriyeti son bulacak

İkinci el araç ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zorunluluğu uygulaması bugün başlıyor. MASFED Başkanı Aydın Erkoç, “Yeni dönemle tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek” diye konuştu.

GİRİŞ 01.09.2020 09:48 GÜNCELLEME 01.09.2020 09:50
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretini düzenleyen yönetmeliğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugünyürürlükte olacağını anımsattı.

 

 

8 MİLYON ADET SATIŞIN 5 MİLYONU YETKİSİZ

Çıkan yönetmelik sayesinde yetki belgesi olmayanların 1 yılda 3'ten fazla araç alıp satamayacağına işaret eden Erkoç, iş yeri açma ve çalışma ruhsatında ikinci el motorlu kara taşıtı faaliyeti bulunan ve meslek odasına kayıtlı işletmelerin yetki belgesi alabileceğini söyledi. Erkoç, Türkiye genelinde 70 bini aşkın motorlu araç satıcısı olduğunu ve ayaküstü ticaret yapanlar sebebiyle birçok sorunla karşılaşıldığını ifade ederek, 2019'da el değiştiren 8 milyon 600 bin aracın 5 milyona yakının meslekle alakası olmayan kişilerce yapıldığını bildirdi. Erkoç, "Yeni düzenlemeyle ikinci el araç ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zorunluluğu getiriliyor. İkinci el otomobilde yeni dönemle tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek" diye konuştu.

 

 

ARTIK MUHATAP BULUNABİLECEK

Erkoç, söz konusu yönetmelikle ikinci el araç ilanını yapan firmaların yetki belgesi numarasına yer vermesinin ve belgedeki işletme adı veya unvanını kullanmasının zorunlu olacağına dikkati çekerek, "İlanda tüketicileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer verilemeyecek, yükümlülüklere uymayanlara para cezası uygulanacak ve bunların yetki belgesi de iptal edilebilecek." ifadelerini kullandı.

İnternet sitelerinde ve oto pazarlarında kendilerini motorlu araç satıcısı olarak tanıtıp araç satışı yapan kişilerin vatandaşları kandırarak dolandırıcılık yapabildiğini belirten Erkoç, şunları kaydetti: "Bu işi merdiven altı yapan kişiler sigorta şirketlerinden 'pert' kayıtlı araçları hasarlı alıp tamir ederek vatandaşlara satabiliyor. Yetki belgesi olan kişilerden ve yeterliliği bulunan yerlerden araç alındığında, en ufak bir problem yaşandığı takdirde insanlar karşısında muhatap bulabilecek, aldığı aracı iade etme şansı olacak. Tüketici mağduriyetleri son bulacak, insanlar yetkili satış merkezlerine güven duyacak."

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 40
 • vatandaş 34 3 yıl önce Şikayet Et
  gürcistan da 6 ay ikamet edip yada bir işyeri ruhsatı alıp arabayı oradan almayı düşünüyorum 2003 model araba 72 bin olur mu be.Çok acil bir durum olursa bilindik rent a car dan kiralarım
  Cevapla
 • Fanatik 25 3 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaş malesef yetki sahibi olan yani galericilere güvenmiyor. Kimse kusura bakmasın. Galericilik yapanlar vatandaşı kandırmak için her yolu deniyor. ekspertiz şirketleriyle anlaşmaya girilip var olan kusurlar söylenmiyor. Mantık olarak düşünmek gerekmez mi? Galericiler dururken vatandaş neden gitsin kasaptan manavdan araba alsın. Lütfen bir iş yaparken geniş çaplı düşünelim.
  Cevapla
 • Barlas60 3 yıl önce Şikayet Et
  İmtiyaz tanıdığınız her iş kolunda faturayı vatandaş öder.
  Cevapla
 • Mesut 3 yıl önce Şikayet Et
  İkinci el piyasasını galericiler mahvetmis . Sıfır araçları bayilerden toplayıp fahiş fiyatlarla insanları dolandırmış . Şimdi de vatandaşın mağduriyeti bitti diye manşet atıyorsunuz . Kurda kuzuyu teslim etti devlet . Şimdi piyasada at kosturacaklar. İnsanları daha da kaziklayacaklar . Yetki belgesi olması demek insan dürüst olması demek değil . İlk önce o yetkiyi alanlar bu işe hacı mi ona bakın
  Cevapla
 • İmam19 3 yıl önce Şikayet Et
  Öncede araç ı expertis yaptırıp alabiliyorsun. Galeri iler ayakçılardan farklı değil. Üstüne bir ton da sopa yersin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle