Otomotivde kötü günler geride kaldı

Otomotiv sektöründe hem ana sanayi hem de yan sanayide koronavirüs etkileri büyük ölçüde aşıldı. Tedarik sanayisinde doluluk oranı yüzde 90’lara ulaştı. TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, “Ölümü gördük, sıtma olduk, iyileştik ve üretiyoruz. Sektörün kimi oyuncuları 3 vardiyaya tekrar döndü ve gece gündüz üretim yapıyor. Bazılarında fazla mesai bile söz konusu olmaya başladı” dedi.

Otomotivde kötü günler geride kaldı
Otomotivde kötü günler geride kaldı
GİRİŞ 31.08.2020 10:11 GÜNCELLEME 31.08.2020 10:11
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını etkileriyle, bahar aylarında önce tamamen duran, sonrasında normalleşme süreci ile toparlanmaya başlayan otomotiv sektörü, yaz aylarında kendisini buldu. Özellikle iç pazardaki talep patlaması ile birlikte satışlar bekleninin üzerinde gelişirken, üretim anlamında da otomotiv sanayisi normale döndü. Avrupa’nın da yavaş yavaş toparlanma sürecine girmesi ile birlikte ihracata yönelik üretimde de artış yaşayan otomotiv ana ve yan sanayisi kriz günlerini geride bıraktı.

 

 

GECE GÜNDÜZ ÜRETİM

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) açıklanan son veriler üzerinden otomotiv sektöründeki güncel gelişmeler ile yıl sonu öngörülerini paylaştı. Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, “2020 yılı, adeta ölümü neredeyse görmeye yakın bir dönemden geçip ondan sonra sıtma, sonra da iyileştiğimiz bir dönem oldu. Daha mutluyuz, keyifliyiz. Eylül ayında beklenti çok yüksek. Sektörde hemen hemen her şirkette inanılmaz derecede yoğunluk var. Sektörün kimi oyuncuları 3 vardiyaya tekrar döndü ve gece gündüz üretim yapıyor. Bazılarında fazla mesai bile söz konusu olmaya başladı” yorumunda bulundu.

 

 

EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI

Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı ise yaptığı değerlendirmede, “Sektör şu anda geleceği daha iyi görüyor ve yüksek tempo ile çalışıyor. En kötü günler geride kaldı diyebiliriz. Üretim tarafında, kendi üyelerimiz üzerinden OEM’lerin üretim tahminlerine bakıyoruz. Orada gördüğümüz kadarıyla eylül, ekim, kasım ve aralık dönemi doluluk açısından yüzde 90 ila 92 arasında değişiyor. Yani, sektörün kapasite kullanımı çok iyi bir seviyeye geliyor. Avrupa tarafında da pazar bu haliyle devam eder, pandemide ikinci dalga veya yeni bir problemle karşılaşmazsak yılın son 4 aylık bölümü çok iyi olacak” dedi.

7 MİLYAR DOLAR KAYIP

Yazıcı, “2020 yılı ihracat hedefimizi ana sanayi ve tedarik sanayi toplam 32 milyar dolar olarak belirlemiştik. Pandemi sonrası 2020 yılı beklentimiz 25 milyar dolar civarında. Yani koronavirüs etkisinin yarattığı toplamda 7 milyar dolarlık bir kayıp öngörüyoruz. Bunu Baran Çelik de birkaç ay önce dile getirmişti. 2019 yılında yapılan ihracatın yüzde 66’sı ana sanayi ve yüzde 34 oranı ise tedarik sanayi tarafından gerçekleştirilmişti, 2020 yılı içinde bu oran kullanılabilir. Sektör geneline baktığımızda ise tedarik sanayicilerinin ihracatta ana sanayiye göre kaybı daha az” diye konuştu.

‘TOGG’UN VARLIĞI ÇALIŞMALARI HIZLANDIRACAK’

Yazıcı: “Otomotiv sektörünün toplam kilogram ihracat değeri 7 dolar, tedarik sanayisinin 4.5 dolar. Sektör olarak kilogram başına ihracat tutarında ülke ortalamasının üzerindeyiz ama daha teknolojik ürünleri üretmek ve bu değeri önümüzdeki yıllar daha da artırmak istiyoruz. TAYSAD üyelerinin bir kısmı elektrikli araçlara özgü olan Li-ion Akü, hücre, Akü Yönetim Sistemi, elektrik motoru, invertör, konvertör, araç şarj ünitesi gibi parçalar üzerinde çalışıyorlar. Yeni teknolojilerin önemini biliyor ve yeni parça ve sistemler üzerinde çalışıyoruz. TOGG’un varlığı ve yerli teknolojileri kullanma yolundaki beyan ve iradesi bizim bu çalışmalarımızı destekleyecek ve hızlandıracaktır. Diğer OEM’ler de artık elektrikli veya hibrit araçlara özgü parçaları kullanmaya başladılar. Hibrit araçlar şu anda 2 büyük OEM tarafından Türkiye’den birçok ülkeye ihraç ediliyor.”

‘VW YATIRIMI İÇİN 2-3 YIL BEKLEMEK GEREK’

Volkswagen’in Türkiye yatırımının iptali ile ilgili de görüş bildiren Alper Kanca, “Rakamlara bakıyorsunuz bu sene inanılmaz bir düşüş var Avrupa’da. Önümüzde 1-2 sene boyunca Avrupa’daki otomotiv imalatçıları için kayıp. Yani bir insanın ya da bir şirketin bu dönemde yatırım yapması çok yüksek bir ihtimal değil. Dünyada 2020 yılında 20 milyon araç eksik üretilecek ve bunun yaklaşık 4 milyon aracı VW üretiminden gidecek. Pandemi sonrası Fabrikalarında 4 milyon araç kapasitesi ortaya çıkan bir firmanın 300 bin araç kapasiteli yeni bir fabrika yatırımı yapması çok gerçekçi değil. Toparlanma süreci en az 2-3 yıl sürecektir. Yeni yatırım ihtiyacı doğduğunda kim daha rekabetçi kim daha fazla avantaj yaratır diye incelenecektir ve bu noktada Türkiye kazanacaktır” şeklinde konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • İmalatçı 3 ay önce Şikayet Et
  Bugün açıklanan verilere göre sanayi büyüme rakamları eksili rakamlardayken neyden bahsediyorsunuz anlamış değilim,sanayi sitelerini gezip gördünüzmü esnaf gününü zar zor kurtarıyor,üretim tabiki olmalı fakat bu genele yayılmalı, üretim herkese eşit biçimde dağıtılmalı.
  Cevapla
 • Selim 3 ay önce Şikayet Et
  Herkesin arabası olacak diye kural yok hastaneler saglık ocakları arttı mahallelerde artık her işini halledir oldun lakin vatandasın gıda ve turizm i kalmadı Alım gücü düştü asıl önemli olan bu bence araba varsın olmasın
  Cevapla
 • Koceali 3 ay önce Şikayet Et
  Bir çok insanın evinin önünde iki tane araba var. Adamlar üçüncüsünü de almak istiyorlar. Alım gücü nerede düştü ? Alım gücü düşük gelirliler için düştü diğerleri servetine servet katmaya devam ediyor.
  Cevapla
 • mahmuthan 3 ay önce Şikayet Et
  araba olmasın doğru diyorsun da bir doğan şahin 50 bin istenirse bu normalmi.kendi paramızın değerini hiçe düşürdük.
  Cevapla
 • araba almak hayal 3 ay önce Şikayet Et
  evet kötü günler geride kaldı. daha kötü günler bizi bekliyor
  Cevapla
 • Hakan tan 3 ay önce Şikayet Et
  Kendini kandırma avrupaya çocuk maaşıyla araba alıyor millet. Burda son zamlarla beraber araba bile hayal oldu
  Cevapla
 • Milletin Avukatı 3 ay önce Şikayet Et
  buna rağmen Dünyanın en iyisiyis ABD ve AB TÜRKİYEDEN çok daha kötü ekonomileri küçüklü bizimki corona sürecinde büyüdü hamdolsun. ÜLKEMİZİ KÖTÜLEMEYİN Bu hükümete güvenin çünkü aşırı başarılı.. vesselam..
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Yerli oto almalı herkes artık devir elektirikli oto devri ,diğerleri çöp olacak
  Cevapla
 • Unknown 3 ay önce Şikayet Et
  Makul fiyata verirlerse neden olmasın ama aksi durumda pazarda rekabet dahi edemez. En azından kendi halkından özellikle ÖTV'yi almamalı.
  Cevapla
 • Can 3 ay önce Şikayet Et
  He Ağam doğru diyir sen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle