Cep telefonuyla işyerinde bunu yaptı! Tazminatsız işten atıldı

Çalıştığı özel bir şirkette mesai arkadaşlarının, özel görüşme ve konuşmalarını, kendi cep telefonu ile gizlice kaydettiği öne sürülen işçi, işten atıldı. İşçi mahkemeye başvurdu. Yargıtay cep telefonu ile iş arkadaşlarının özel görüşme ve konuşmalarını kayıt altına aldığı gerekçesiyle işten çıkartılan işçiye tazminat ödenmemesi gerektiğine hükmetti

Cep telefonuyla işyerinde bunu yaptı! Tazminatsız işten atıldı
Cep telefonuyla işyerinde bunu yaptı! Tazminatsız işten atıldı
GİRİŞ 30.08.2020 10:59 GÜNCELLEME 30.08.2020 10:59
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Mesai arkadaşlarının, özel görüşme ve konuşmalarını, kendi cep telefonu ile gizlice kaydettiği öne sürülen, özel bir şirkette çalışan işçi, işten atıldı.

 

İşçi, İş Mahkemesi'ne başvurdu. Haklı sebep olmaksızın işten çıkarıldığını, son maaşının net bin TL olduğunu iddia ederek; kıdem ve ihbar tazminatları, son aya ait ücret, fazla mesai ile ulusal bayram ve genel tatil alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti.

Davalı işveren, davacının iş akdinin haklı nedenle sona erdirildiğini, davacının herhangi bir alacağının bulunmadığını savunarak davanın reddini talep etti. Mahkeme, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak davanın kısmen kabulüne karar verdi. Kararı, davalı vekili temyiz etti.

 

 

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Davacının, iş arkadaşlarının özel görüşme ve konuşmalarını kendi cep telefonu ile gizlice kayıt ettiğinin vurgulandığı Yargıtay kararında, "Fesih öncesi davacı işçiden yazılı savunma talep edildiği ancak davacı işçinin savunma yapmadığı, iş akdinin 6 iş günlük hak düşürücü süre içinde feshedildiği anlaşılmaktadır. Çalışma arkadaşlarının özel hayatına doğrudan müdahale ve şikayete konu edilmesi halinde suç teşkil eden feshe konu eylemin haklı fesih ağırlığında olduğu ortadadır.

Mahkemenin eylemin sübutunu kabul ile birlikte bu durumun ancak geçerli feshe konu edilebileceği şeklindeki kabulünün ise yerinde olmadığı, dosyadaki bilgi ve belgelerden anlaşılmaktadır. Sonuç itibariyle davalı işveren fesihte haklı olduğu için davacının kıdem ve ihbar tazminatları taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır. Mahkeme hükmünün oy birliği ile bozulmasına karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • YasinBaba 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu konu şahsi birşey şahsi bir yanlış. Adam tazminat hakkından neden olsun, saçmalık.
  Cevapla
 • İşçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok doğru karar Mobbing ve yalakalığa prim vermeyin
  Cevapla
 • çaqdaşı 2 yıl önce Şikayet Et
  komplo ya benziyor... kaldı ki özel görüşmeleri kaydetmişse iş ile alakalı olmaması gerekir. o özel kişiler gider manevi tazminat açar... açmadıklarına göre haksızca işten atılmış oldu... mahkemelerin her kararının adalet içeriki olduğunu sanmayın. en büyük magdururiyeti mahkermeler yapıyor..
  Cevapla
 • Osmanlı torunları 2 yıl önce Şikayet Et
  Özeli çekilen çalışan dava bitmeden dava açamaz 1 . ikincisi dava açmadığını nerden biliyorsun???? Üç adamın özelini çekmiş bunun nasıl bir açıklaması olabilir ki???
  Cevapla
 • Serhann 2 yıl önce Şikayet Et
  Biri telefonunu gizlice alıp,habersizce kayıt mı yapmış? Sen habersiz kayıt yap, sonra adı komplo mu oluyor?Kim güvenir artık sana?
  Cevapla
 • Av. Ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  İş arkadaşlarının özel görüşmelerini kaydeden kişi güvenilmez birisidir.. iş yerinde başka gizli bilgileri de kaydedip daha sonra kullanabilir.. p yüzden işten çıkarılması haklıdır.. o kişiler gidip ayrı dava açarsa manevi tazminat da kazanabilir.. o ayrı bir konu.. yargıtayın verdiği karar son derece doğru bir karardır
  Cevapla
 • Sevcan Inegöl 2 yıl önce Şikayet Et
  Ahlaksızlık bu.Hatta diğerleri buna tazminat davası açsın.
  Cevapla
 • Yolcu Abbas 2 yıl önce Şikayet Et
  yol gösterin işverene
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Niye sen milletin özelini mi kaydediyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle