Emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır? Emekli olunca ne kadar maaş alırım?

Yasalar dahilinde prim gün sayısını ve yaşını tamamlayan sigortalı çalışanlar emekli olmaya hak kazanır. Emekliliğine az bir süre kalan kişilerin araştırdığı emekli maaşının hesaplanması ve emekli maaşı hakkında tüm bilgileri açıklıyoruz. Peki 2020 emeklilik maaşı nasıl hesaplanır? Emekli olunca ne kadar maaş alırım?

Emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır? Emekli olunca ne kadar maaş alırım?
Emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır? Emekli olunca ne kadar maaş alırım?
GİRİŞ 31.08.2020 09:30 GÜNCELLEME 31.08.2020 09:31

Emekli maaşı hesaplama formülü; kişinin her yıla ait SGK’ya prim olarak ödenen tutarlarının emekli aylığı talep edilen tarihe kadar "güncelleme katsayısı" ile güncellenmesi ve bu şekilde bulunan ortalama aylık kazancın “aylık bağlama oranı” ile çarpılması sonucunda bulunuyor. Ayrıca Ocak 2000 ile Ekim 2008 arasında güncelleme katsayısında büyüme hızının tamamı dikkate alınırken Ekim 2008 sonrasında büyüme hızının sadece %30’u güncelleme katsayısında dikkate alınıyor. Bu durumda Ekim 2008’den sonra ödenen primlerin daha az oranda emekli aylığına yansımasına neden oluyor. Peki ne kadar emekli maaşı alırım? İşte 2020 SGK emekli maaşı hesaplama formülü...

 

EMEKLİLİK MAAŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Emekli maaşı hesaplamasının çalışan statüsü ve 3 döneme ayrılan SGK prim ödeme tarihlerine göre değişen bir hesaplaması mevcut. Çalışan statüleri 4A (işçi),4B (vergi levhalı) ve 4C (memur), SGK prim ödeme tarihleri ise 2000 öncesi, 2000 Ocak ila 2008 Ekim, 2008 Ekim sonrasıdır.

 

Özellikle 4A ve 4B çalışanlarda SGK prim ödeme tarihlerine bağlı olarak aylık bağlanma oranının ve alt sınır taban maaş oranın değişmesi nedeniyle emekli maaşları da değişmektedir. Özellikle Ekim 2008 yılından sonra ödenen primlerde bunun etkisi daha fazladır.

4A (SGK) ÇALIŞANLARI İÇİN EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA

4A emeklisi vatandaşların emekli maaşlarını hesaplamak isterken yapması gereken tek işlem “uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/” adresine giderek “TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi” gibi bilgiler ile sorgusunu tamamlamak. Sakın unutmayın, emekli maaşınız çalıştığınız devre boyunca yatırdığınız primlerle orantılı olarak hesaplanır.

HESAPLAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

4B (BAĞ-KUR) ÇALIŞANLARI İÇİN EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA

4B Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşlar ise e-Devlet sistemine giriş yaparak kolaya alacakları maaş tutarını görüntüleyebilir. Bu işlem için hizmet dökümü sayfasında yer alan 4B emekli maaşı hesaplama linkine tıklayarak esnaf veya tarım işçisi seçeneklerini seçmeniz gerekmektedir.

HESAPLAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

01.05.2008 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar için emeklilik yaşını belirleyen temel unsur sigorta başlangıç tarihidir. Ancak 01.05.2008 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olanlar için emeklilik yaşını belirleyen temel unsur prim gün sayısını ne zaman doldurduğudur.

Örneğin 01.05.2008 yılında sonra girişi olan erkek çalışan (4A) 7200 prim gün sayısını 2035 yılına kadar doldurabilirse 60 yaşında, ancak 2035'den sonra prim gün sayısını doldurursa her 2 yıl için 1 emeklilik yaşı artarak 2044 ve sonrasında 65 yaşında emekli olabilecek.

EMEKLİ MAAŞI ARTIRILIR MI?

Emekli maaşı temel olarak gün bazlı olarak SGK primi baz alınarak hesaplanıyor. Bunun için emekli maaşını arttırmanın en temel yolu SGK prim ödemesini arttırmaktır. Ayrıca kişinin ödediği tüm primler yıl bazlı olarak değerlendirmeye alındığı için ne kadar uzun süre yüksek SGK primi ödenirse emekli maaşı da o kadar yükselmiş olur. 

2020 yılında prim ödemesinin alt sınırı 2.943,00 TL, üst sınırı ise 22.072,50 TL’dir.