Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Yerlileşme hamlesi başlatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk sivil havacılık sektörünün son 17 yılda büyük hızla büyümesi nedeniyle, sektörün yetişmiş eleman ihtiyacının bir bölümünü yurtdışından karşılamak zorunda kaldığını belirterek Yerlileşme hamlesi başlattıklarını duyurdu.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Yerlileşme hamlesi başlatıldı
Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Yerlileşme hamlesi başlatıldı
GİRİŞ 22.08.2020 13:34 GÜNCELLEME 22.08.2020 13:34
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, küresel gelişmelere paralel olarak gelişen havacılık sektörünün ekonomik kalkınmanın itici unsuru haline geldiğini belirterek, toplumsal refahın da en önemli göstergelerinden birisinin havacılık sektörü olduğunu söyledi. Bu kapsamda havacılığın geleceği açısından Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve sektörde son dönemde atılan adımlar sayesinde Türk havacılık sektörünün beklentilerin çok ötesinde büyüdüğünü anlattı. 2002 yılında 26 olan aktif havalimanı sayısının bugün 56’ya çıktığına işaret eden Karaismailoğlu, “Türkiye Hava Sahasında; 2003 Yılında 44 bin 500 kilometre uçuş yolu bulunurken, bugün uçuş yolu uzunluğumuz yaklaşık 74 bin 640 kilometreye çıktı. 173 ülke ile ikili havacılık anlaşması yapıldı, 60 olan dış hat uçuş nokta sayısı da 329’a yükseldi. Bunun sonucunda da 34,5 milyon olan yolcu sayımız, 210 milyonu buldu” dedi.

 

 

17 YILDA SEKTÖR CİROSU 53 KAT ARTTI

Havayolu sektöründe yaşanan büyüme nedeniyle sektör cirosunun da 17 yılda, 53 kat arttığına işaret eden Karaismailoğlu, sektördeki istihdam sayısının ise 65 binden 295 bine çıktığını açıkladı. Karaismailoğlu, sektörün 17 yıllık süreçte çok büyük hızda büyümesi nedeniyle sektörün yetişmiş eleman ihtiyacının bir bölümünü yurtdışından karşılanmak zorunda kalındığını, havacılık sektörüne yönelik eğitim olanaklarının artırılması ile yabancı personel alımının büyük oranda yavaşladığını anlattı.

 

 

“KAYGILARI DİKKATE ALIYORUZ”

Karaismlailoğlu, 2019 Aralık ayından itibaren Kovid-19 salgınını ise havacılık sektörü de dâhil olmak üzere tüm alanları olumsuz etkilediğine de dikkat çekerek, bu olumsuzlukların en aza indirgenebilmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerekli hafifletici kolaylıkların sağlandığının da altını çizdi. Bununla birlikte sektör paydaşları tarafından Kovid-19 salgını neticesinde ortaya çıkan işsizlik problemleri dolayısıyla Türk uyruklu uçuş ve kabin ekiplerinin kaygılarının olduğu yönünde kendisine bilgiler ulaştığına işaret eden Karaismailoğlu, “Biz bu kaygıları dikkate alıyoruz. Bu kapsamda, havayolu işletmelerinde uçuş operasyonlarını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde, Türk uyruklu çalışanlara öncelik verilmesi noktasında bir çalışma yapılmasını uygun gördük” dedi.

SEKTÖRÜN GÖRÜŞLERİ İSTENDİ

Sivil havacılıkta eğitim olanaklarının her geçen gün artması ile sektöre yetişmiş eleman sağlandığını belirten Karaismailoğlu, "Söz konusu çalışma ile sektörde Türk uyruklu yetişmiş eleman istihdamını artırmayı hedefliyoruz. Sektördeki tüm paydaşlarla birlikte bu çalışmayı yaparak sektörde vatandaşlarımızın öncelikli olarak istihdam edilmesini planlıyoruz. Bu konuda havayolu işletmelerinin görüşleri ve yol haritasını da istedik” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Tayyipbaba.com 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar işsiz çalışmak isteyen genç varken bunlara ürün ürettirip şahsi olarak sattıracak devlet YOK! Çin gibi ORTAM ve DESTEK YOK! Şirket değilsin sen satamazsın veya vergim, şu belgen nerede olmamalı. HİÇ devletle muhatap olmadan devletin imkanlarını bedava sonuna kadar kullanabilmeliyiz Çin gibi. Minik yüzde 5 komisyonla online ödeme, yabancılara temel müşteri hizmetleri, bize çevirmenlik, danışmanlık ve ÜCRETSİZ nakliye hizmeti veren Alibaba Amazon vs siteler gibi BAŞTA zararına çalışarak acilen açılmalı ve DIŞARDA sürekli reklamı,10 yıl zararına promosyonu olmalı. Yolcu taşınamıyorsa bu yolla hava kargosu taşınarak bu sektörün de devletin de ihyası hong-kong sonrası Çin gibi mümkün!
  Cevapla
 • Şenol 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen çalış o kadar biliyorsan hatta çocuklarını bu sektöre uygun niye yetiştirmedin, yav he he
  Cevapla
 • BİR VATANDAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  SEN RESMEN KOMüNİZM İSTİYORSUN yani... ayrıca, Bunları yapabilecek gençlik nerede göster bana..
  Cevapla
 • German 50 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayin Bakan Yurtdişinda vasıflı O kadar Vatandaş varken dışarıdan, getirmek ne demek, veya gelenlerin kaç tanesi TC vatandaşı,
  Cevapla