Dünyanın en büyüğü için Türkiye'ye teklif geldi: Beraber üretelim

Türkiye ile Ukrayna birçok alanda yakınlaşırken şimdi de Ukrayna'dan uçak projesini beraber yapalım teklifi geldi. Dünyanın en büyük kargo uçağını üretmeyi planlayan Antonov şirketinin CEO'su konuyu görüşmek için Türkiye'ye gelirken iki ülke arasındaki resmi adımların da her an atılacağı konuşuluyor. Ukrayna aynı zamanda Bayraktar SİHA'ların ihraç edildiği ilk ülkelerden biri olma özelliği taşıyor.

GİRİŞ 20.08.2020 17:17 GÜNCELLEME 20.08.2020 17:27
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Dünya'nın en büyük kargo uçağının üreticisi olan Antonov'un CEO'su yeni projelerinde Türkiye ile çalışmak istediklerini açıkladı.

 

 

Ukrayna merkezli şirketin daha önceden var olan kargo uçaklarından daha büyük bir uçak yapmayı planladığı, bunun için de Türkiye ile birlikte hareket etmek istediği öğrenildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kubela CNN Türk yayınında konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

 

 

"Şimdi daha cesur projeler başlatmak istiyoruz. Türk ve Ukrayna teknolojilerinin bir arada kullanıldığı projeler. Bu küresel anlamda da rekabetçi projeler olacak. Uçak üretimi yapan Antonov isimli dünyaca ünlü bir şirketimiz var. Türk ortaklarımıza bir öneride bulunduk. Üret ve uç. Yani sadece uçaklarımızı satmaya çalışmıyoruz"

CEO İLK DIŞ ZİYARETİNİ TÜRKİYE'YE GERÇEKLEŞTİRDİ

Antonov'un CEO'sunun göreve başladıktan sonra ilk dış ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirmesi de sembolik açıdan oldukça önemli. Antonov Yönetim Kurulu Başkanı Oleksandr Los, ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi. Ukrayna ve Türkiye'nin Antonov işbirliğine dair detayları ele aldı.

BAYRAKTAR SİHA'LAR DA UKRAYNA'YA İHRAÇ EDİLDİ

Görüşmelerde, ortak işbirliği ile ilgili konular görüşülürken bu iş birliğinin yalnızca hava projeleri ile kısıtlı kalmayıp savunma alanının tamamını kapsaması ele alındı

Türkiye daha önce Akıncı İHA'larının motorlarının Ukrayna'dan almaya başlamış, Ukrayna ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Ukrayna ziyaretinde Türkiye'den bir parti daha İHA alma talebinde bulunmuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ANTONOV YETKİLİLERİ TEKRAR GELECEK

Görüşmeler sonunda temasların sürdürülmesi konusunda mutabakat sağlanırken önümüzdeki hafta Antonov işbirliği ve savunma işbirlikleri üzerinde detaylı bir takvim ve yol haritası çıkarılması için Ukrayna'dan üst düzey bir heyetin Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

 

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 64
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ile de su-57 ve s-500 yapın. Maaşımdan 500 kesin. Ha bir de kıtalar arası füze.. 200 lira daha veririm.
  Cevapla
 • hunkartensi 3 yıl önce Şikayet Et
  bence iki ülke bakımından karlı bir iş olacaktır kargo uçağı olarak ileride değişiklik yapıp kendi yolcu uçaklarımızı üretebileceğimiz teknik beceriler kazanma bakımından iyi olacaktır
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Kendimize bir Dost ülke bulduk nihayet bze yakin bir ülke Hürrem Sultanin Ülkesi bu ülke ile karsilikli güven saglarsak cok seyler yapariz Ekonomide iki Ülkenin yararina olur.ayni Almanya ve Franas gibi.ortak Ekonomi iki ülkenin de kazan kazan olarak kalkinma hamlesi olur.
  Cevapla
 • Ahmet Can 3 yıl önce Şikayet Et
  Muhtemelen bu proje ve bu üretim karara bağlanır çünkü Türk havacılığı uzmanları ciddi manada kargo ve yolcu uçağı konusunda bir üretim ihtiyacı olduğu konusunda hemfikirler buda demek oluyor ki böyle bir ihtiyaç var en iyi ortakta Ukrayna olacaktır.
  Cevapla
 • Levrok 3 yıl önce Şikayet Et
  ucan kale üretelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle