Pandemi döneminde en çok kar eden market Bim oldu

Salgın nedeniyle vatandaşlar evlere kapandığında, market alışverişleri önceki dönemlere göre arttı. Hisseleri borsada işlem gören dört büyük zincir marketin toplam cirosu, yılın ilk altı ayında yüzde 32,4 artışla 53,5 milyar TL'ye yükseldi. Cirosunu ve kârını en çok artıran şirket Bim oldu.

Pandemi döneminde en çok kar eden market Bim oldu
Pandemi döneminde en çok kar eden market Bim oldu
GİRİŞ 19.08.2020 20:24 GÜNCELLEME 19.08.2020 20:37
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını ekonomide birçok sektörde çarkları yavaşlatırken, marketler için farklı bir tablo ortaya çıktı. Özellikle Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının resmi olarak açıklandığı 10 Mart tarihi ile karantina önlemlerinin kaldırıldığı 1 Haziran tarihine kadar olan eve kapanma döneminde, vatandaşların market harcamaları ciddi düzeyde arttı.

 

Bu dönemin market bilançolarına yansımaları da belli oldu. Hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören dört büyük zincir market, 2020'nin ilk yarısına ilişkin bilançolarını açıkladı. Dört şirketin bilançosu, 2020'nin ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 32 artışla 53,5 milyar TL'ye yükseldi.

EN FAZLA CİRO BİM'DE

 

Buna göre, bu dönemde en fazla ciroyu 26,6 milyar TL ile Bim yaptı. Oransal olarak da en çok ciro artışı, yüzde 38 ile Bim'de oldu. Bim'in brüt kârı yüzde 42 artışla 4,7 milyar TL'ye, net kârı da yüzde 100 artışla 1,1 milyar TL'ye yükseldi. Şirketin borcu ise yüzde 43 artışla 14 milyar TL'ye ulaştı.

CİRODA İKİNCİ MİGROS

2020'nin ilk yarısında Migros'un cirosu yüzde 25 artışla 13,4 milyar TL'ye yükseldi. Migros bu ciro rakamıyla, dört market içinde ikinci sırayı aldı. Migros'un brüt kârı yüzde 21 artışla 3,5 milyar TL'ye çıktı. Geçen sene ilk 6 ayda 381 milyon TL zarar eden Migros'un bu yıl aynı dönemdeki zararı 290 milyon TL oldu. Migros'un toplam borcu ise yüzde 7 artışla 15 milyar TL'ye ulaştı.

CARREFOURSA BU YIL DA ZARAR ETTİ

CarrefourSA bu dönemde cirosunu yüzde 23 artışla 3,6 milyar TL'ye yükseltti. Şirketin brüt kârı yüzde 17 artışla 949 milyon TL oldu. Geçen sene 199 milyon TL zarar eden şirket, bu sene 181 milyon TL zarar etti. Şirketi borcu ise yüzde 18 artışla 4,3 milyar TL oldu.

GEÇEN YIL ZARAR EDEN ŞOK BU YIL KÂRA GEÇTİ

Şok ise cirosunu bu dönemde yüzde 32 artışla 9,9 milyar TL'ye yükseltirken, brüt kârını da yüzde 35 artışla 2,3 milyar TL'ye çıkardı. Geçen sene 122 milyon TL zarar eden şirket, bu sene 55 milyon TL net kâr açıkladı. Şok'un borcu ise yüzde 26 artışla 6,5 milyar TL'ye ulaştı.

ETİKETLER
pandemi
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bim a101 şok ucuz falan değil sadece müşterinin aklı ile oynuyorlar.
  Cevapla
 • Zeynep 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir sok calisani olarak magazalarda kole zihniyetiyle calistirildigimiz icin personel uzerinden kar amaci guduldugu icin tabiki kar yapacak ciro var magaza 3 kisi ile dönüyor bakkal dukkaninda bile 3 kisiden fazla adam calisiyor he nie calisiyorsun diceksiniz anadoluda is imkani ne yazikki buyuk sehirlerdeki gibi deil issizlik anadoluda kanayan yara
  Cevapla
 • Gökhan Ünal 1 yıl önce Şikayet Et
  Bim en çok kârı yaptı ama personeline verdiği maaş ve haklar olması gerektiği gibi mi acaba?Gerek tatilleri gerek çalışma şartları.Ben bir müşteri olarak bunu göruyosam gerisini varın siz düşünün..
  Cevapla
 • Paol 1 yıl önce Şikayet Et
  Bim Türkiye'nin en fırsatçı marketidir her gün ürünlere çaktırmadan zam koyuyorlar
  Cevapla
 • Ziya 1 yıl önce Şikayet Et
  Bim musterisini en iyi koruyan marka yanlis gormussun
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne zararı bence vergiden kaçmak
  Cevapla
 • Hasan Aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kâr açıklayan firmalar, nasıl zarar ediyormuş. Zarar ediyorlarsa piyasadan kaybolsalarda, yüzbinlerce küçük esnaf iş yapsa ve devletine vergisini ödese. Hem bu firmalar %70 oranda fason mal satıyorlar. Bu da %50 kârlılık demektir. Memleketimizde bir doyumsuzluktur devam edip gidiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle