Bankalara kötü haber! Kredi kartı aidatında yeni dönem... Karar çıktı

Yıllardır kullandığı kredi kartından aidat alan ve talebine rağmen iadeye etmeyen bankayı dava eden vatandaşın mahkemesinden milyonları ilgilendiren bir karar çıktı. Artık banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek

Bankalara kötü haber! Kredi kartı aidatında yeni dönem... Karar çıktı
Bankalara kötü haber! Kredi kartı aidatında yeni dönem... Karar çıktı
GİRİŞ 18.08.2020 14:57 GÜNCELLEME 18.08.2020 14:57
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz,kredi kartı aidatını almak için hakem heyetine başvuruda bulunan bir tüketicinin, heyet tarafından haksız karşılandığını, ardından da Tüketici Mahkemesi’ne giderek itirazda bulunduğunu söyledi. Gündüz, kredi kartı aidatına karşı açılan davada emsal kararın çıktığını belirterek, “Tüketici yıllardır kullandığı kredi kartına aidat ücreti tahsil eden ve talebine rağmen iade etmeyen bankaya karşı dava açarak, milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren emsal bir karar çıkmıştır. Banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek" dedi.

 

 


"KARAR ARTIK BAĞLAYICI DEĞİLDİR"

Mahkemenin, tüketiciyle müzakere edildiği ispatlanmadan kart üyelik ücreti alınmasının haksız şart olacağına hükmettiğini anlatan Gündüz, sözlerine şöyle devam etti:
“Mahkeme, bankaların kart ücreti için dayanak gösterdiği BDDK düzenlemesinin tüketici mahkemelerini bağlamayacağını da hüküm altına alarak, Yargıtay kararı uyarınca sadece zorunlu masrafların tüketiciden istenebileceğini, ancak kart üyelik ücretinin zorunlu masraf olmadığını kararlaştırdı. BDDK yönetmeliğinde yer alan, ‘kredi aidatı alınabileceğine’ dair husus bu karar sonrası artık tüketiciler açısından bağlayıcı değildir. Kendileriyle müzakere edilmeden kartlarından ücret kesilen her tüketici parasını geri talep etmeli."

"AİDAT KESİLENLER HEYETE BAŞVURMALI"

Aidat kesilen vatandaşları bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetlerine başvurması gerektiği konusunda uyaran Başkan Gündüz, “Karar aynı zamanda Tüketici Hakem Heyetlerine güçlü bir emsal oluşturuyor. Kararda ayrıca, kredi kartı aidatının banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabileceğine de dikkat çekilmiş. Aidat, kabusu artık bitmiştir. Sadece banka, tüketiciye aidatsız kart sunar ve bunun yanı sıra da aidatlı kart kullandırmak için müzakere edip müşterinin onayını alırsa, aidatın alınması yasal hale gelebilir" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 44
 • AYKIRI 2 yıl önce Şikayet Et
  hep öyle diyorlar, iade için aradığımızda etmiyoruz diyorlar :)
  Cevapla
 • katibb 2 yıl önce Şikayet Et
  önüne geçemezler.. adı değişir yine vatandaşa zulüm olurlar..
  Cevapla
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  bankaların ne kadar çıkarcı olduğunu yaşadıım olay ispat eder sanırım....1 sene kadar önce bankadan kredi çektim,emekli olduğum için ödemeler ayın 21 i olsun diye müşteri temsilcisine söyledim,bana olur demesine rağmen ödeme gününü ayın 18 i yapmış, yani sırf borcu 3 gün geç ödiyeyimde ,3 günlük faiz kesilsin diye.bankalar çalışanları dahil insanın kanını emmek için fırsat kolluyor,Allah kimseyi düşürmesin.
  Cevapla
 • Süleyman 2 yıl önce Şikayet Et
  Bankalardan kredi yada kart almayacaksın en iyisi
  Cevapla
 • Gariban 2 yıl önce Şikayet Et
  Kart ücretinin adı ,hesap işletim ücreti veya başka bir isimle yine alınacaktır.Bunlarla uğraşılmaz.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Uğraşmayın zaten şubesiz bankacılık var. Ücretsiz birçok şey, kart aidatı dahil.
  Cevapla
 • maho 2 yıl önce Şikayet Et
  Almayan bankalarda var , mesela KT
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle