Yola çıktılar! 70 uçakla 23 bin kişi Türkiye'ye geliyor

Rusya’dan ilk charter uçuşların gelmeye başladığını söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "İlk bir saatte 11 uçak Antalya Havalimanı’na indi. Rusya’dan Antalya’ya bugün 23 bin Rus turist bekleniyor." dedi.

Yola çıktılar! 70 uçakla 23 bin kişi Türkiye'ye geliyor
Yola çıktılar! 70 uçakla 23 bin kişi Türkiye'ye geliyor
GİRİŞ 10.08.2020 15:25 GÜNCELLEME 10.08.2020 15:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Bugün itibarıyla Türkiye’nin ana pazarlarında başı çeken Rusya’dan ilk charter uçuşlar gerçekleşmeye başladı. İlk bir saatte 11 uçak Antalya Havalimanı’na indi. Rusya’dan Antalya’ya bugün 23 bin Rus turist bekleniyor." dedi.

Türkiye, geçen yıl ağırladığı yaklaşık 7 milyon Rus turistle, Rus vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldı.

Türkiye ile Rusya arasındaki uçuşlar, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında durdurulmuştu. Rusya'dan Antalya, Dalaman ve Bodrum'a tarifeli ve charter uçuşlar bugün itibarıyla başladı.

"Antalya'ya bugün 12 ülkeden toplamda 35 bin civarında turist gelecek"

Rusya'nın Türkiye ile uçuşların karşılıklı olarak 1 Ağustos’ta başlayacağını duyurmasından itibaren Rusya pazarında çalışan Türk tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik paket tur satışlarının hız kazandığını anımsatan Firuz Bağlıkaya, bugün itibarıyla Türkiye’nin ana pazarlarında başı çeken Rusya’dan ilk charter uçuşların gerçekleşmeye başladığını söyledi.

İlk bir saatte 11 uçağın Antalya Havalimanı’na indiği bilgisini veren Bağkaya, “Rusya’dan Antalya’ya bugün 23 bin Rus turist bekleniyor. Antalya’ya Almanya, İsviçre, İsveç, Fransa, Avusturya, Danimarka, Rusya, Ukrayna, Belarus, Makedonya, Moldova ve Sırbistan olmak üzere toplam 12 ülkeden bugün 35 bin civarında turist gelecek." diye konuştu.

"Rusya’dan günlük düzenli turist akışı turizmcilere moral veriyor"

Muğla bölgesini tercih edenler için yine bugün Dalaman Havalimanı’na charter seferlerin düzenlenmeye başladığını açıklayan Firuz Bağkaya, "Farklı kapasitelerdeki uçaklarla bugün bin 100 Rus turist gelmesi bekleniyor. Ekim sonuna kadar Dalaman Havalimanı’na 735 charter sefer planlandığı bilgisini aldık." dedi.

Rusların ilgi gösterdiği üçüncü tatil bölgesinin Bodrum olduğuna işaret eden Bağlıkaya, şunları kaydetti: "Milas Havalimanı’na Moskova’dan günde 2-3 sefer düzenlenecek. Ayrıca St. Petersburg ve Rostov kentlerinden de hafta da 3 charter sefer olacak. Geçen yıl Rusya’dan 7 milyon kişiyi ağırladık. Bu yıl pandemi nedeniyle bu rakamları yakalamamız zor. Seyahat acenteleri ve turizm sektörü uçuş ve seyahat engelleri nedeniyle pandemiden en çok yara alan sektörlerden oldu. İngiltere, Almanya ve Rusya gibi ana pazarlarımızdan ağustos ayı itibarıyla gelişler hız kazandı. Rusya’dan günlük düzenli turist akışı olması turizmcilere moral veriyor."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • mete 3 ay önce Şikayet Et
    türkiye ekonomisi turizimden ibaret değil,okulların açılması lazım lazımki kırtasiyecisi,giyimcisi ayakabcısı yüzlerce sektörü canlandırmak lazım,ha plajları açmışsın ha okulalr 2 isde aynı,okullar açılmasın diyen bankamatik memurları klavyeden yazmak kolay ,esnaf olsaydın bu şekide yazmazdı kimse
    Cevapla
  • cemal 3 ay önce Şikayet Et
    turistler gelince korona patlaması olmuyorda,okullar açılıncamı patlama oluyor türkiyenin ekonomisi turizmindenmi ibaret sadece,
    Cevapla