Son dakika haberi: Borsada endeks devre kesici önlemi

Son dakika haberi: Borsa İstanbul'da ilk etapta yüzde 5 ve üzeri, ikinci etapta yüzde 7 düştüğünde işlemler duracak.

Son dakika haberi: Borsada endeks devre kesici önlemi
Son dakika haberi: Borsada endeks devre kesici önlemi
GİRİŞ 07.08.2020 19:24 GÜNCELLEME 07.08.2020 20:20
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Borsa İstanbul, halen pay bazında çalışan ve aşırı dalgalanmalarda işlemleri geçici olarak durdurarak yatırımcıları panik işlemlerinden korumaya yarayan devre kesici sistemini pazartesiden itibaren endeks bazında da uygulamaya başlayacak.

 

 

Borsa İstanbul tarafından yapılan duyuruya göre BIST 100 endeksinin gün içerisinde, önceki günün kapanışına göre ilk eşik olarak yüzde 5 veya daha fazla ve ikinci eşik olarak yüzde 7 veya daha fazla düşmesi halinde işlemleri geçici olarak durduracak devre kesici sistemi, 10 Ağustos'tan itibaren uygulanmaya başlayacak.

Halen pay bazında uygulanmakta olan devre kesici sistemi, aşırı dalgalanmalarda yatırımcıların belirlenen eşikleri aşan fiyat değişimlerinden olumsuz etkilenmemesi için piyasaya soluklanma imkanı sağlayan bir sigorta sistemi gibi çalışıyor.

 

 

Bugün yapılan duyuruda, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin (EBDKS) çalışması durumunda Pay Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'ndaki (VİOP) pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmeler ile Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulacak. 

EBDKS'nin devreye girmesi ile birlikte paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında 20 dakika boyunca işlemler durdurulacak.

20 dakikalık işlem durdurmanın ardından sürekli işlem yöntemiyle işlem gören sıralarda 5 dakika boyunca tek fiyat emir toplama uygulanacak, sonraki 5 dakikada içinde de eşleştirme yapılarak işlem fiyatları belirlenecek ve duyurulacak.

Varantlar, yatırım kuruluşları sertifikaları, borsa yatırım fonları ve yeni pay alma hakkı kuponlarında ise işlem sıraları 30 dakikalığına durdurulacak.

Pay piyasasında EBDKS'nin çalışması ile VİOP'ta işlem gören paya ve pay endekslerine bağlı sözleşmeler 30 dakika boyunca işleme kapatılacak.

EBDKS, sürekli işlem seansının sona ermesinden önceki 30 dakika içerisinde devreye girmesi halinde (mevcut durumda 17.30'dan sonra) ilgili seanslar sonlandırılacak.

EBDKS kapsamında belirlenen eşik değerlerin gün içerisinde tekrar aşılması durumunda devre kesici aynı aşama için ikinci kez çalışmayacak. 

Ayrıca uygulamanın devreye alınması ile birlikte pay bazında uygulanan devre kesicilerde emir toplama süresi 15 dakikaya indirilecek, eşleştirme süresi ise 2 dakika olarak devam edecek.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • uzman 1 ay önce Şikayet Et
  milyarlarca dolar bankalarda pusuda bekliyor..Fiyatların yükselmesi ve yüklü bir kazanç gelmesi..Hiçbir ülkede vatanı ülkeyi degil sadece kendini düşünen kazanç saglamak için heryol mübah diyen bu kadar gayri milli insan bulamasazsınız.
  Cevapla
 • adalet 1 ay önce Şikayet Et
  ALLAH reis den razı olsun.Dolarım,altınım misli misli katladı reis sayesinde.Dünyanın başka hiç bir ülkesinde böyle değer artışı göremezsiniz.Her gece dua ediyorum Reise.ALLAH makamını ,koltuğunu daimi eylesin.
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Ayrıca millete yerli ve milli hisse nasıl onun reklamlarını Televizyonlardean internetten .ve tum haber sitelerinden acil .yapın .teşvik Adımı .olsun acil
  Cevapla
 • Muallim 1 ay önce Şikayet Et
  Aynı formül altın için de uygulanmalıdır. Altın haksız kazanç figürü olmuştur!
  Cevapla
 • Kadir 68 1 ay önce Şikayet Et
  Şunu kesinlikle öğrenmeliyiz herşey de milli ve yerli olmamız lazım mesela örnek borsada işlem gören milli hisseler ASELSAN Türk hava yolları bu hisseleri insanlar ımız almıyor halbuki bu hisseyi hem alanlar kazanacak hem ülke kazanacak örnek mesela ASELSAN herşeyi üretiyor Türk hava yolları Dünya'da bir numara bunlar tavan yapmıyor Ama bakıyor sun 3 bestane kişiler bir araya geliyor ne alıyor örnek Pegasus alan kardeş lerimiz hep zarar etti alsene türk hava yolları bizi her tarafa taşıyor al ASELSAN bu ASELSAN bizim herşeyi mız kardeş lerim milli demek bu demek milli demek güzel ve güçlü Bir Türkiye demek durmak yok düşmanlara ve hainlere karşı yola devam hedef Kızılelma Kalın sağlıcakla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle