Bakan müjdeyi verdi: Kalan kurbanlıklar satın alınacak

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli üreticilerin elinde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu'nun satın alacağını açıkladı.

Bakan müjdeyi verdi: Kalan kurbanlıklar satın alınacak
Bakan müjdeyi verdi: Kalan kurbanlıklar satın alınacak
GİRİŞ 02.08.2020 10:10 GÜNCELLEME 02.08.2020 10:51
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde Et ve Süt Kurumumuz (ESK) eliyle biz alacağız" dedi.

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığın bulunduğunu bildirdi. Bu sene de kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmeyeceklerini belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: 

"Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilo ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı19 lira olarak canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilo arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olarak; 2'nci ve 3'üncü kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır." 

DETAYLARI ESK DUYURACAK

Küçükbaşlarda tokluk firesi düşülmeksizin tokluların canlı kilogramının 17 liradan alınacağını belirten Bakan Pakdemirli, "Koyunlar canlı kilosu 15 lira, keçiler ise canlı kilosu 13 lira fiyat üzerinden satın alınacaktır" dedi.

Alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirten Pakdemirli, "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir" dedi.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Kurban Bayramı
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Antalyalı 1 hafta önce Şikayet Et
  ,siz bu besicilerin hayvanlarına garanti veriyorsunuz da , seneye daha yüksek fiyatlar isteyecekler. kasap karkas eti 33 tl den 45 gün vadeyle alıyor. vatandaşa kurbandır diye karkası 50- 60 tl aralığında kakalıyorlar. vatandaştan hem peşin alıyor hem de % 80-90 fahiş fiyat istiyorlar.
  Cevapla
 • kybalion 1 hafta önce Şikayet Et
  büyükbaş hayvan başı 1000-2000 tl kar için yapılmaz bu iş. 1-2 sene bak 8 bine ver.
  Cevapla
 • mübarek 1 hafta önce Şikayet Et
  maho aga bile marabasına daha yüksek fiyat verir. et kasapta 60 ila 100 lira arasında değişiyor.
  Cevapla
 • haso 1 hafta önce Şikayet Et
  sennerdeyaşıyorsun
  Cevapla
 • ziyaa 1 hafta önce Şikayet Et
  yok daha neler 60 ile 100 lira ne arkadaşım nerede yaşıyorsunuz?
  Cevapla
 • Samii 1 hafta önce Şikayet Et
  O zaman maho ağaya satacaksın. Kimse kimsenin malını zorla alamaz.
  Cevapla
 • Erkan 1 hafta önce Şikayet Et
  Güzel fiyat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle