Yıllar sonra ilk atom bombası! Pentagon W93 için harekete geçti

Pentagon, mevcut cephaneliğine yeni bir nükleer silah eklemek için ABD'li yetkilileri finansman konusunda ikna etmeye çalışıyor. W93 olarak bilinen deniz tabanlı nükleer savaş başlığının, W76 ve W88'i desteklemesi ve bazı noktalarda yaşlanan cephaneliğin yerini alması planlanıyor.

Yıllar sonra ilk atom bombası! Pentagon W93 için harekete geçti
Yıllar sonra ilk atom bombası! Pentagon W93 için harekete geçti
GİRİŞ 31.07.2020 12:54 GÜNCELLEME 31.07.2020 12:54
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Onlarca yıldır yeni nükleer savaş başlığı üretmeyen ABD, uzun zaman sonra yeni bir tasarım olacak W93'ün 2030'ların sonunda envantere girmesini planlıyordu. Ancak, programın bütçesi için finansman arayışı devam ediyor.

 

 

Programın tam maliyetinin en az 14 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Yasama Komitesi, bu ay Donald Trump'ın 2021 mali yılında savaş başlığı Mark 7 reentrynin ilk çalışmalarına başlanması için finansman talebi olan 53 milyon dolarlık talebi engelledi. Ancak, bu karar henüz Senato'da tartışılmadı.

 

 

Roll Call gazetesinde Çarşamba günü (dün) yer alan bir haberde, program kapsamında yasa koyucular için bir bütçe raporu yayınladığını bildirdi.

Rapora göre, belge bu bahar Savunma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi tarafından Kongreye gönderildi.

Raporda, 'W93 operasyonel etkinliği artıracak ve mevcut güçte bulunan çeşitli riskleri azaltacaktır' ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Hava Kuvvetleri bombardıman uçaklarına güvenmenin riskli olduğunu, ancak Denizden Fırlatılan Balistik Füzeler'in, daha fazla güven sağladığı belirtildi.

ABD Deniz Kuvvetleri'nin envanterinde şu anda 1.900 nükleer silah bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 1.500'ü W76 (alt versiyonları), yaklaşık 400 W88'dir.

Teknik rapor ayrıca, Donanma'nın daha güçlü bir üçüncü seçeneğe sahip olması gerektiğini, bunun envanterdeki 2 füze çeşidinde görülebilecek bir aksaklığı tamamlayacağını söylüyor.

Bir NNSA sözcüsü, Role Call'a yaptığı açıklamada, önemli teknik sorunların ortaya çıkma olasılığını en aza indirmek için çalıştıklarını ancak, W76'ya olan bağımlılık nedeniyle, ihtiyatlılık ve risk azaltma sürecini iyi planlamaları gerektiğini belirtti.

KAYNAK: STAR.COM.TR
ETİKETLER
atom
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Alper 8 ay önce Şikayet Et
  Hesap günü göreceksiniz dünya kaç bucak
  Cevapla
 • Cucumber 8 ay önce Şikayet Et
  Yav kardeşim Dünya'nın sonunu bu üç aptal devlet hazırlayacak ( Çin, Rusya ve ABD ) Sen koyacaksın ardından o da koyacak ardından sen onu bahane ederek tekrar koyacaksın ve kısır döngüye girecek. Bir anlaşmazlık ve her şey bom. Allah sonumuzu hayır etsin.
  Cevapla
 • Mustafa Akın 8 ay önce Şikayet Et
  İnsana yatırım yapacakları yerde hâlâ silaha yatırım. Devam edin bakalım ne olacak sonunuz.
  Cevapla
 • Afgggh 8 ay önce Şikayet Et
  Onlara bir şey olmuyor olan bize oluyor. Sömürülmeye devam
  Cevapla
 • Suat Darı 8 ay önce Şikayet Et
  ABD çok adi bir ülke
  Cevapla
 • Dostv 8 ay önce Şikayet Et
  Adamlara bak biz istediğimizi yapalım başkası yapıncada örnek iran yaptırım tehdit
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle