Dikkat! Türkiye'ye karşı yeni hazırlık peşindeler! Raftan indirecekler...

Spekülatörler yine iş başına geçti. Eski haberlerle doları 6,85’ten 6,97’ye çıkartanlar, yeni senaryolar için hazırlığa başladı. Uzmanlar, gelecek dönemde piyasaları karıştırmak için Batı medyasında “Türkiye ABD ile swap yapmadı”, “Yabancı yatırımcı Türkiye ile ilgilenmiyor” gibi birçok haberin yazılabileceğini söyledi.

Dikkat! Türkiye'ye karşı yeni hazırlık peşindeler! Raftan indirecekler...
Dikkat! Türkiye'ye karşı yeni hazırlık peşindeler! Raftan indirecekler...
GİRİŞ 31.07.2020 09:33 GÜNCELLEME 31.07.2020 09:33
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Türk piyasalarında yaşanan oyunlara yeni dalga uyarısı yapıldı. Türkiye’nin büyüyen ekonomisiyle gelişmiş birçok ülkeyi geride bıraktığını belirten uzmanlar, ekonomide dalgalanma yaratmak için spekülatörlerin yeniden iş başına geçtiğini söyledi. Özellikle döviz kuru üzerinden Türk ekonomisine zarar vermek isteyenlerin son dikkat çekici oyunu dolar üzerinden gözlendi.

 

 

27 Temmuz Pazartesi günü eski haberleri, konuları yeniymiş gibi gündeme getirip, doların daha da yükselmesine çalışanların sevinci kursağında kaldı.ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye yaptırım kararının kabul edildiği yönündeki haberle dolar 6,85’ten 6,97’ye kadar yükseldi. Ancak haberin yeni olmadığı 1 hafta önce olduğu ve her yerde yer aldığının anlaşılmasının ardından dolar yeniden 6,85 seviyelerine döndü.

Uzmanlar önümüzdeki günlerde bunun gibi olayların daha çok görülebileceğine dikkat çekti. Ekonomiyi kaosa sürüklemek isteyenlerin hafif bir kıpırdanmayı fırsata çevirmeye çalıştığına dikkat çeken uzmanlar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu tür insanlar nasıl panik yaratabiliriz, ateşi nasıl körükleyebiliriz onun hesabını yaparlar. Doların biraz hareketlendiği dönemlerde senaryo hep aynı. Eski haberleri, konuları yeniymiş gibi gündeme getir, doların daha da yükselmesine çalış. Batı basını eski dosyaları şimdiden raftan indiriyor.

 

 

RAFTAN İNEN HABERE DİKKAT

Önümüzdeki günlerde Türkiye’de olumsuz hava yaratmak, panik çıkarmak üzere birbiri ardına haberler gelecektir. “Türkiye ABD ile swap yapmadı”, “yabancı yatırımcı Türkiye ile ilgilenmiyor” gibi ve bunun türevleri şeklindeki haberleri Batı basınında sıkça görebiliriz. Artık senaryo yazma becerilerine bağlı olarak ne bulabilirlerse yazacaklardır. Yani içerde negatif etkiyi ne kadar artırırsak kardır mantığıyla Batı medyası ellerinde ne varsa Türkiye aleyhine yazıp çizmeye başlayacak.”

ESKİ TÜRKİYE DEĞİLİZ

Yakın zamana kadar kirli ellerdeki TL’yi neredeyse sıfıra indirdiklerini hatırlatan uzmanlar, “Eskiden bizim taşımızla bizim kuşumuzu vururlardı. Kirli elleriyle TL’yi tank tüfek gibi kullanır Türkiye üzerinde operasyon yapabilirlerdi. Halk ne kadar farkında bilemiyorum ama Şimdiki ekonomi yönetimi ülkenin bekası açısından Türkiye’ye çok büyük bir armağan verdi. Kirli ellerdeki TL’yi neredeyse sıfıra indirdi. Bu sayede Türkiye gerçek gücünü kullanıp Libya’da, Suriye’de, Doğu Akdeniz’de masaya oturup dışarıdan kur operasyonu yemeden kendi geleceğini belirleme imkanına sahip olabiliyor. Eskiden Türkiye kafasını kaldırsa hemen dayak yerdi. Şimdi yine aynı filmi çevirmek isteyen güçler son kozlarını kullanmaya çalışıyorlar. Eskiden on birim ile yapabildiklerini bugün bir birim ile yapmaya çalışıyorlar. Ellerindeki silah yeterli olmayınca da suyu bulandırmak için batı medyasını kullanıyorlar” ifadelerini kullandılar.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE GÜVEN ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu, temmuz ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Endeks bu ay hazirana göre yüzde 11,8 artarak 82,2 değerine ulaştı. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayisi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Reel kesim güven endeksi aylık bazda yüzde 10,7 artarak 99,4, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 20,2 yükselerek 66,7, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 9,6 artışla 94,6, inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 11,6 artarak 87 değerini aldı. Tüketici güven endeksi ise temmuzda yüzde 2,7 azalarak 60,9 değerine geriledi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
saldırı
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Yerli milli oara 9 ay önce Şikayet Et
  Dunyadaki ulkelerin paralari usul olarak Merkez Bankalarindaki altin rezervi karsiligi basilir ama abd dolar basimi ve dunyaya yayilip dolasimindan cok para kazaniyir su anda dolasimdaki paralarin 1/10 bile abd merkez bankasi karsilayamiyir yani dolasimdaki her 10 dolarin 9 dolari fos karsiliksiz ama abd baradan oara kazaniyor bizde is ysptigimiz ulkelerle milli parslarimiz ustunden ticaret yalarsak bizde kendi paramizdan lara kazanacagimiz gibi oara uzerinden kur ve ekonomik saldirilar bitecek abd ab ingiltere paralarinin dolasimi azalik esas onlar hsinler ksllesler buyuk darbe yiyecek
  Cevapla
 • Yerli milli para 9 ay önce Şikayet Et
  Ulke olarak hemen rus cin hindistan kkatar kuveyt umman endonezya malezya pakista brezilya meksika arjantin...vb .bircok ulkekerle hic vakit kaybetmeden milli parakari takas edelim hem biz hemde dunya dolar auro sterlin hukumran!igina sin verelim islerimizi yerli milli paralarimizka yapip kur oyunlarini oara uzerinden ekonomik saldirilari bu sayede bitirelim
  Cevapla
 • vatandaş z 9 ay önce Şikayet Et
  bir banka çalışanı olarak en çok dolar ve euroyu muhafazakar geçinenler alıyor.70lik sakallı dede geliyor evro -dolar kaç para? deyip alıp eve gidiyorlar.Bir şey olursa kaka abd kaka gavur batı. gizliden gizliye batıya platonik aşk besliyoruz.dış güç dedikleri açığa tl satıp dolar alıyor tl nin değerini düşürüyorlar. bunu citibank çok yapıyor yapabı bu indir. kaza süsü ver
  Cevapla
 • adalet 9 ay önce Şikayet Et
  Temeli kuvvetli olan ev poyraz da esse yıkılmaz.İç-dış güç söylemi inandırıcı değil.Hadi gerçek diyelim,bizim hiç mi gücümüz ya da karşı tedbirimiz yok.İnsanlar çözüm üretesiniz diye sizleri seçiyor,sorun gösterip sağa sola pas atmanız için değil.Çözümünüz yoksa illa ki daha ehil birileri bulunur.Devleti hükümet yönetir,hükümeti de vatandaş seçer ,ona göre hareket edin.
  Cevapla
 • Ibrahim 9 ay önce Şikayet Et
  Suçlayacak topu atacak yer arayıp durmayın hep.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle