Son dakika: ABD Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Son dakika: ABD Merkez Bankası FED'den faiz açıklaması... ABD Merkez Bankası, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

Son dakika: ABD Merkez Bankası'ndan faiz kararı
Son dakika: ABD Merkez Bankası'ndan faiz kararı
GİRİŞ 29.07.2020 22:02 GÜNCELLEME 29.07.2020 22:14
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Son dakika: ABD Merkez Bankası, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

FAİZLER DEĞİŞMEDİ!

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), koronavirüsün etkilerini hafifletmek için gösterge faizi 15 Mart'tan bu yana bulunduğu yüzde 0 ila yüzde 0.25 hedef bandında tuttu. Kararın oy birliğiyle alındığı açıklandı.

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtilerek, bankanın bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmakta, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemekte kararlı olduğu ifade edildi. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ABD ve dünya genelinde ekonomik sıkıntılara neden olduğuna işaret edilen açıklamada, "Keskin düşüşlerin ardından ekonomik faaliyet ve istihdam son aylarda bir miktar toparlandı ancak yılbaşındaki seviyelerinin oldukça altında seyrediyor." değerlendirmesinde bulunuldu. 

"EKONOMİNİN ÖNÜNDEKİ YOL, VİRÜSÜN SEYRİNE BAĞLI OLACAK"

Zayıflayan talep ve düşük petrol fiyatlarının tüketici enflasyonunu baskı altında tuttuğu belirtilerek, ekonomiyi desteklemeye yönelik politika önlemleri ve Amerikan hanehalkları ile şirketlerine sağlanan kredi akışının etkisiyle genel mali koşulların son aylarda iyileştiği bildirildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ekonominin önündeki yol, önemli ölçüde virüsün seyrine bağlı olacak. Devam eden halk sağlığı krizi, kısa vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde ağır şekilde baskı yaratacak ve orta vadede ekonomik görünüme yönelik kayda değer riskler oluşturacak." 

Bu gelişmeler ışığında Federal Açık Piyasa Komitesinin federal fon oranı için hedef aralığını yüzde 0- 0,25'te tutmaya karar verdiği belirtilerek, ekonominin son sıkıntıları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma yoluna girdiğinden emin olana kadar söz konusu hedef faiz aralığının sürdürülmesinin beklendiği bildirildi. 

SWAP HATLARI 31 MART'A KADAR UZATILDI 

 Açıklamada, Komitenin halk sağlığıyla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere ekonomik görünüme ilişkin gelişmeleri izlemeye devam edeceği, ekonomiyi desteklemek için uygun araçların kullanılacağı ifade edildi.

Hanehalkı ve işletmelere yönelik kredi akışını desteklemek için Fed'in gelecek aylarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını artıracağı, büyük ölçekli gecelik ve vadeli repo işlemlerinin de sürdürüleceği kaydedildi. 

Fed ayrıca, yabancı merkez bankaları için geçici dolar swap hatları ve repo kolaylığını 31 Mart'a kadar uzattığını duyurdu. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • kepekcioğlu 1 ay önce Şikayet Et
  2002 sonunda altının onsu 308 dolar 2008 sonunda altının onsu 980 dolar 2020 temmuz sonunda altının onsu 1960 dolar. Küresel yahudi mafyasının oyununu Milletçe bozabiliriz öyle her krizde Devletimizi suçlamak kolay.
  Cevapla
 • Cucumber 1 ay önce Şikayet Et
  Altının ve arabaların sadece bizim ülkede artığını düşünenler kudursun. Pandemiden dolayı üretim durdu bu yüzden...
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Üretim durmadan önce arabalar çok mu ucuzdu
  Cevapla
 • Ali izmir 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde ötv de var, ötv az olsa %160 olmasa %40 olsa gene artmaz alınabilir altın a devlet müdahale edemez sadece döviz baskılar altın gider gene devlet alcağı vergiden biraz vazgeçse olur
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Biz müslümanız, onlar gevur. Onların sistemi faizsiz, bizimkisi ise faize dayalı. Şimdi hangimiz müslümana veya gevura benziyoruz?
  Cevapla
 • Elcevap 1 ay önce Şikayet Et
  Faizsizmi oyuzdenmi dünya abd faizleri dusurecekmi yukseltecemi diye bekliyor Mehmet efendi
  Cevapla
 • SeRDaR 1 ay önce Şikayet Et
  merak etme kardeşim Allah'ın vaadi haktır,Allah faize dayalı sistemleri mahvedecek batıracak rabbimiz bizzat kur'anda buyuruyor...
  Cevapla
 • salih 1 ay önce Şikayet Et
  ülkenin gecmişinden haberin yokmu araştır bakalım ne cıkacak.
  Cevapla
 • sasa 1 ay önce Şikayet Et
  ülke böyle dizayn edilmiş kurulduğunda mevcut dönemin bir suçu yok faize ve dışa bağımlı olarak başkalarının kölesi olmuşuz boş chp ve koalisyonların sayesinde
  Cevapla
 • trk 1 ay önce Şikayet Et
  Onlar sadece kendine çalışır .O dolar üzerinden dünyayı sömürür ve yönetir . Akıllı ve bilgili insanlar bunu çok iyi bilir.
  Cevapla
 • Bozoklu 1 ay önce Şikayet Et
  Elhamdülillah Müslümanız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle